Biz Harvard'a gidemiyorsak Harvard bize gelsin

Teknolojinin her zaman karanlık yüzünü yazdım, çizdim çünkü görünen ve görünemeyen zararları faydalarından çok daha baskın. Ama işte bugün teknolojinin sağladığı en önemli yarardan bahsedeceğim. Bilgiye ve eğitime kolayca erişebilme. 90’ların başında doğan biri olarak özellikle ilkokul yıllarında kütüphanelerde ansiklopedi karıştırarak ödev hazırladığım dönemleri net bir şekilde hatırlıyorum. Onlarca ansiklopedi karıştırarak aradığım sözcüğü ve konuyu bulduğumda maden bulmuş gibi sevinişimi de. Bu evet geçmişe bakınca tatlı bir anı ama çoğu zaman ansiklopediler daha doğrusu benim erişebildiğim ansiklopediler yeterli bilgiyi sağlayamıyordu. Bugün hiçbir çocuk dönem ödevlerini hazırlarken benim karşılaştığım sorunla karşılaşmıyor çünkü Google’ın en belirgin marifeti herhangi bir sözcüğü arattığınızda 5 saniyeden kısa bir sürede milyonlarca sonucu önünüze dökmesi. Evet, bu aynı zamanda muazzam bir bilgi kirliliği demek.

Bilgiye ve habere ulaşmak dışında Google aracılığıyla alınabilecek eğitimler de modern çağın ve gelişmiş teknolojinin en büyük nimetlerinden. Online kurslar ile hem mesleki eğitim hem de kişisel gelişim sağlamak oldukça kolay. Tabii burada doğru kurumlardan doğru eğitimleri almış olmak da önemli zira merdiven altı kurumların online kurları zaman kaybından fazlası değil. Prestijli kurumların eğitim ve sertifika programları ise çoğu zaman can sıkıcı derecede pahalı olabiliyor. Fakat her zaman istisnalar vardır. İşte o istisnalardan biri de Harvard Üniversitesi'nin ücretsiz eğitim ve sertifika programları. Genel olarak orta derecede İngilizce biliyorsanız eğer, ilgi alanınıza ya da mesleğinize uygun muhakkak bir ücretsiz program bulabilirsiniz. Birkaç örnek vermek istiyorum;

SOSYAL BİLİMLER

 • ABD Siyasi Kurumları: Kongre, Başkanlık, Mahkemeler ve Bürokrasi; Uluslararası ilişkilerle ilgilenenlerin dikkatini çekecek olan bu kurs, 4 hafta boyunca haftada 2-4 saat süreyle ABD Federal Hükümetinin üç şubesinin iç işleyişlerini incelenmesine olanak sağlıyor.

 • Kentsel Yaşamın Geçmişi, Bugünü ve Geleceği; 11 Hafta boyunca haftada 5-7 saat süren bu kurs ile Şehirleri enerji verici, şaşırtıcı, zorlu ve belki de insanlığın en büyük icadı yapan şeyleri keşfedebilirsiniz.
BEŞERİ BİLİMLER

 • Shakespeare'in Othello'su: Moor; 3 hafta süreyle haftada 3-5 saat süren bu kurs ile, Shakespeare'in Othello'sundaki hikayecilik eylemlerini, Othello'nun hikayesini bugün yeni formlarda ve bağlamlarda yorumlayan dünya standartlarında sanatçılarla birlikte keşfedebilirsiniz.

 • Çin'in Siyasi ve Fikri Temelleri: Adaçayı Krallarından Konfüçyüs'e; 15 hafta boyunca haftada 1-3 saat arası süren bu kurs ile Çin'in kökenleri, bütünleşik erken düşünürler ve rakip devletler ve düşünce okulları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Dijital Beşeri Bilimler'e Giriş; 7 hafta boyunca haftada 2-4 saat süren bu eğitim ile Beşeri bilimler içindeki konular ve alanlarda dijital araştırma ve görselleştirme tekniklerinde becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

 • Dünya Edebiyatının Başyapıtları; 12 hafta boyunca haftada 5-7 saat süren bu kurs ile Dünya edebiyatının geçmişini, bugününü ve geleceğini keşfetmek için küresel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 • Adalet; Harvard Üniversitesi'nde öğretilen en ünlü kurslardan biri olan adalet, çağdaş ikilemleri ve tartışmaları tartışma fırsatı sunan ahlaki ve politik felsefeye giriş niteliğindedir. Bu kurs ile Siyaset felsefesinin temellerini, Sosyal adalet ve cezai adalet anlayışı ve modern adalet sisteminde oynadıkları rolleri öğrenebilir, Felsefi argümanları daha iyi ifade etme ve değerlendirme ve felsefi sorular sorma yeteneği kazanabilirsiniz.


İŞ

 • Muhasebe ve Mali Tablolara Giriş; Kâr Amacı Gütmeyen Muhasebe ve Mali Tablolara Giriş webinar serisi, temel kar amacı gütmeyen muhasebe kavramlarını ve finansal tabloları finans veya muhasebe konusunda çok az veya hiç tecrübesi olmayan kişilere tanıtmak için tasarlanmıştır. Bu kendi kendine yeten web semineri, Harvard Kennedy Okulu'ndaki Kâr Amacı Gütmeyen Mali Yönetici İcra Eğitimi programı ile birlikte düzenlenmektedir. Web seminerinde PricewaterhouseCoopers Ulusal Güvence Sağlık Hizmetlerinde Genel Müdür Eric Schwartz bulunuyor.
VERİ BİLİMİ

 • Veri Bilimi: Görselleştirme; 8 hafta boyunca 1-2 saat ayırarak alacağınız bu kurs, temel veri görselleştirme prensiplerini ve bunların ggplot2 kullanarak nasıl uygulanacağını öğrenmenizi sağlayacak.

 • Veri Bilimi: Olasılık; Yine 8 hafta süreyle haftada 1-2 saat olan bu eğitim, veri bilimcileri için esas olan olasılık teorisini, 2007-2008 mali krizine ilişkin bir örnek olay incelemesi kullanarak öğrenmenizi sağlar.

 • Veri Bilimi: Çıkarım ve Modelleme; Bu kurs ile veri analizinde en çok kullanılan istatistiksel araçlardan ikisi olan çıkarım ve modellemeyi öğrenebilirsiniz.


BİLGİSAYAR BİLİMİ

 • Araştırma için Python Kullanımı; 5 hafta süreyle haftada 4-8 saatinizi ayırarak Python programlama tanıtım bilginizi bir üst seviyeye taşıyabilir ve araştırmanız için Python 3'ü nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.


PROGRAMLAMA

 • CS50’nin Oyun Gelişimine Giriş; 12 hafta süreyle haftada 6-9 saat verilen bu eğitimde Video oyunlarının nasıl uygulandığını anlama arayışı içinde, Süper Mario Bros, Pong, Flappy Bird, Breakout, Match 3, Zelda Efsanesi, Angry Birds, Pokémon, 3D Helikopter gibi çocukluk oyunlarının tasarımını keşfedebilirsiniz. Dersler ve uygulamalı projelerle, kurs, Unity ve LÖVE 2D gibi çerçevelerin yanı sıra Lua ve C # gibi dilleri kullanarak 2D ve 3D grafiklerin prensiplerini, animasyon, ses ve çarpışma algılamasını inceleyebilir, sınıfın sonuna kadar, kendi oyunlarınızın birçoğunu programlayabilir ve oyun tasarımı ve geliştirmenin temellerini tam olarak anlayabilirsiniz.

 • React Native ile CS50 Mobil Uygulama Geliştirme; 13 hafta boyunca haftada 6-9 saat süren bu kurs, CS50'nin ayrıldığı yerde, React Native ile web geliştirmeden mobil uygulama geliştirmeye geçişi sağlar. Bu kurs sizi modern JavaScript (ES6 ve ES7 dahil) ile birlikte bir JavaScript uzantısı olan JSX ile tanıştırıyor. Uygulamalı projeler sayesinde, React ve paradigmaları, uygulama mimarisi ve kullanıcı arayüzleri ile deneyim kazanabilirsiniz. Kurs, tamamen kendi tasarımınız için bir uygulama uygulayacağınız son bir projeyle tamamlanır.


SAĞLIK VE TIP

 • John Snow ve 1854'teki Kolera Salgını; 1 hafta ve haftada 3-5 saat süren bu kurs ile Soho'daki 1854 Londra kolera salgını ve epidemiyoloji alanındaki önemi hakkında derinlemesine bir bakış açısına sahip olabilirsiniz.

 • Çatışmaya ve Afete İnsani Müdahale; 5 hafta boyunca 3-5 saatinizi ayırarak alacağınız bu kurs ile modern acil durumlara karşı insani müdahaleyi yönlendiren ilkeleri ve bu alanda bugün karşılaşılan zorlukları öğrenebilirsiniz.


Tüm bu kurslar her ne kadar çok cazip görünse de başta da belirttiğim gibi İngilizce gerektiriyor. Şayet İngilizceniz yok ama yine de bu gibi kurslardan yararlanmak istiyorsanız, Google Dijital Atölye, İstanbul İşletme Enstitüsü (iienstitu), Coursera, ODTÜ Bilgeİş gibi kurumların eğitim programlarını inceleyebilirsiniz.

 

 
YORUM EKLE

banner19