Bu ‘oyun’ çocuklara göre değil!

“Squid Game” yayınlandığında diziyi bir solukta izleyip beğenen biri olarak öncelikle şunu belirtmek isterim, dergimiz için bu incelemeyi kaleme alırken yapımın özgün içeriği ve hedef kitlesinden bağımsız olarak sadece çocukların izlemesinden doğacak sakıncaları vurgulamak istiyorum. Dizi, sadece bir yapım olmakla kalmayıp kostümleri, oyuncakları, logolu ürünleri de hazırlanıp satışa sunularak kısa zamanda popülerliğini arttırdı. Dizinin çocuk oyunlarında verilen ölüm kalım savaşını anlatan sert dili ise, yapımcı tarafından yaş kriteri belirtilmiş olmasına rağmen, çocuklar üzerinde oldukça kötü etki bırakıyor. 


Sadece fiziksel şiddet değil, toplumsal yaşamın değerlerine zarar verebilecek birçok alt metine de bu yapımda rastlamanın mümkün olduğunu belirten uzmanlar, bu metinlerin çocukların farkında dahi olmadan bilinçdışı şekilde zihinlerinde yer edebileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlara göre, ebeveynler çocuklarının ilgi alanlarını ve takip ettikleri içerikleri anlamaya çalışmalı ve uygun görmedikleri içeriklere sınırlandırma getirmeli. İçerdiği şiddet ögeleri nedeniyle son günlerin en çok konuşulan dizisi Squid Game, tartışılmaya devam ediliyor. Uzmanlar, “Squid Game dizisi örneğinde olduğu gibi dünya genelinde şiddet ve haz unsurlarını birleştiren yeni tip bir pandemiyi ortaya çıkardığı görülmektedir.” uyarısında bulunuyor.


İnternet üzerinden yayın yapan popüler bir platformda izlenme rekorları kıran “Squid Game” eğitimciler, psikologlar ve iletişim uzmanları tarafından mercek altına alındı. Hayat Hastanesi’nden Klinik Psikolog Nida Biçen, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar ve Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal “Squid Game” adlı yapımın çocuklar için sakıncalarını anlattılar. 


Son zamanlarda sosyal medyada sorumluluk sahibi ebeveynlerin en çok yakındıkları konu, bu diziyi izleyen çocukların kendi çocuklarına hem henüz izlememiş olduklarından hem de gördükleri şiddeti uyarlayarak akran zorbalığı yaptığı yönünde. Ayrıca ebeveynler şu görüşü de dile getiriyor: “Dizinin küçük çocuklar üzerine kötü etkilerini anlatıp uyardığımız ailelerden alaycı ve olumsuz yanıtlar alıyoruz.” Diziyi ailesiyle birlikte ya da onların göz yumması sonucu yalnız izleyen çocukların yaş ortalamasını tespit eden bir araştırma henüz yok ancak dizide söylenen tekerlemeler anaokulu çocuklarının dahi dilinde geziyor. Bence bu kadarı bile diziye dair ailelerin tedbir alması, uyarılara kulak vermesi için yeterli. 


Dijital platformun dünya genelinde büyük ilgi uyandıran Güney Kore yapımı Squid Game dizisinde oynanan şiddet içerikli çocuk oyunlarının çocuklar ve ergenler üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini söyleyen Hayat Hastanesi’nden Klinik Psikolog Nida Biçen, ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu. Son açıklanan verilere göre dünya genelinde yaklaşık 142 milyon hane, çok büyük bir nakit ödül için çocuk oyunlarını ölümcül bir şekilde oynayan borca batmış bireylerin hikayesini anlatan Squid Game dizisini izledi. Her geçen gün yenisi eklenen çevrimiçi oyunlar, videolar ve dizilerin doğru yaş grubuyla etkileşime girmediğinde psikolojik sorunlar doğurabileceği uyarısında bulunan Hayat Hastanesi’nden Klinik Psikolog Nida Biçen, Squid Game adlı dizinin de çocukluk ve ergenlik dönemindeki bireyleri toplumsal ve psikolojik açıdan bir tehlikeyle karşı karşıya bırakabileceğini dile getiriyor.


Squid Game’in izlerinin klinik başvurularda çocuk ve ergenlerle ilgili sorunlarda yerini almaya başladığını ifade eden Biçen sözlerini ailelere uyarılarda bulunarak noktaladı. Biçen şunları söyledi: “Ailelerin bilinçli yaklaşımının davranış sorunlarının ve hayati tehlikelerin önlenmesinde önemli bir yeri vardır. Araştırmalar; destekleyici ve rehberlik eden ebeveynlerin çocuklarının risk alma davranışlarının daha az olduğunu göstermektedir. Yasaklayıcı tutuma sahip ebeveynlerin çocuklarında ise tam tersi şekilde riskli davranışlar daha fazla gözlemlenmektedir. Ergenler, aileleri tarafından yeterli olarak izlendiklerinde, arkadaşlıkları hakkında doğru ve uygun olarak bilgilendirildiklerinde, baskıcı ve yasaklayıcı davranışlara maruz kalmadıklarında, yakın arkadaş ilişkilerine sahip olduklarında daha az oranda riskli davranışlar göstermektedirler. Ailelerin bu tarz içeriklerin uygun olmayan yaş gruplarında izlenmemesi için önlemler alması ve bunu izlemenin neden uygun olmadığını çocuğun yaşına göre açıklaması doğru olacaktır.”


Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ömer Bayar, son günlerin en çok konuşulan dizilerinden biri olan Kore yapımı Squid Game isimli dizinin içerdiği şiddet nedeniyle  özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekti. İnsanın psikolojik gelişiminin doğumdan itibaren deneyimlerle şekillendiğini belirten Ömer Bayar, “Deneyimlerin ise sadece bizzat kişi tarafından yaşanmış olaylar olması gerekmez. Gözlem yoluyla dolaylı olarak da duygusal, düşünsel ve davranışsal repertuvarımız şekillenir. Geçmişte deneyimler ağırlıklı olarak ev, okul, mahalle çevresinde şekillenirken, günümüz teknoloji çağındaki online platformlarda ve sosyal medyada sınırsız içeriğe erişim imkanı doğmuştur. Bu sınırsız içeriğin özellikle çocuklar ve ergenler üzerindeki etkisi daha dramatiktir çünkü henüz karar verme, mantık yürütme, risk değerlendirmesi yapma, sebep-sonuç ilişkisi kurma gibi üst düzey bilişsel becerileri yeterince gelişmemiştir ve etkilenebilirlikleri daha yüksektir.” diye konuştu. 


Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal, “Squid Game, Türkçe ismi Kalamar Oyunu. Kalamar oyunu Güney Kore’de çocuklar tarafından açık alanda oynanan bir oyundur. Bu oyundan yola çıkılarak bambaşka gerçeklik içerisine sürüklenen Squid Game isimli dizi ise, içerisinde yüksek seviyede korku, şiddet, gerilim, ölüm barındırarak tam bir estetize edilmiş şiddet örneği teşkil etmektedir. Yani eğlendirici unsurlar barındıran oyun üzerinden şiddetin hedonizm (hazcılık) ile birlikte yayılımını sağlamaktadır.” dedi.


Dizilerin insanları etkileme gücünün tartışılmaz olduğunu kaydeden Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal, “Özellikle pandemi döneminde evde kalınan sürenin artmasıyla birlikte dizi izleme oranı da arttı. İzlenme oranları analizlerine göre Güney Kore yapımı Squid Game isimli dizinin açık ara farkla ilk sırada olduğu raporlandı. Fakat içeriği ve etki gücü bakımından da çocuk ve ergenlere tehlike yaydığı için büyük dikkat gerektiriyor.” diye konuştu.


İşin içinde oyun olduğunda dijital oyunlarla büyümüş genç kuşağın oyun üzerine kurgulanmış bu diziye kendini kaptırmasının kolay olacağını kaydeden Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal, “Fakat diğer yandan oyun sınıflandırmasının yetişkin izleyiciler için olduğu görülmekte olup herhangi bir yaptırımı olmadığından daha küçük yaştakilerin de izleme riski bulunmaktadır. Yetişkinlik bazı ülkelerde 18 bazı ülkelerde 21 olduğu bilinmektedir. Aşırı şiddet içeren bu dizinin ülkemizde 18 yaşın altında izlenmesi sakıncalı olmasına rağmen gençler tarafından Tik Tok videoları, mizahı yapılmaya başlamıştır. Çocukların diziyi ya da sosyal medyada dolaşan mizahı izlemeleri tehlikelidir. Çocukların şiddetten psikolojik olarak etkilenmeleri, intihar etme riski, para kazanmak için zarar verme fikrine kapılması ve topluma karamsar bir bakış açısı geliştirmesi gibi tehlikelerden söz edebiliriz.” diye konuştu.


Dergimiz Derin Maarif için detaylı incelemede bulunup uzman görüşlerine yer verdiğim dosyamızdan bazı satır başlarını sizlerle paylaşmak istedim. Unutmayalım ki, çocuklarımız sadece onlara “eğitim” başlığı altında verdiğimiz ders saati içeriklerini değil, algıladıkları her bilgiyi, olayı, davranış şeklini öğreniyor. Bu nedenle ailelerin de eğitimciler ve alan uzmanlarının görüşlerine, tavsiyelerine daha fazla dikkat etmesi gerekebiliyor. 

YORUM EKLE

banner19

banner24