Bu 'tahta' açılmaz benden söylemesi…

Bursaspor’da şu an için bir numaralı gündem maddesi transfer tahtası… Ali Ay döneminden kalan bu sorun Yeşil-beyazlıların küme düşmesine neden olmuştu. Geçen sezon devre arasında yapılamayan transferler yüzünden Süper Lig’de ilk kez şampiyon bir takım küme düşmüştü.

Sonrasında malum olaylar gelişti Ali Ay ve yönetimi olağanüstü kongre kararı aldı. Bursaspor başkanı olmak için can atanlar zoru görünce geri vites yaptı. Ve… tek aday olarak olağanüstü kongreye giren Mesut Mestan Başkan oldu. Başkan olmadan önce de transfer tahtasını açacağına yönelik camiaya söz verdi. Ama şu an gelinen durum bize gösteriyor ki Başkan Mestan bu sözünün arkasında duramayacak.

Transfer tahtası ile ilgili her gün yeni bir iddia atılıyor ortaya. Ali Ay döneminde 12 milyon TL olarak bilinen borcun, 24 milyon TL’ye yükseldiği söylendi önce. Dün gündeme düşen iddialar ise durumu daha da içler acısı hale soktu.

Ne kadar doğrudur bilinmez ama Ali Ay döneminden kalma sigorta da borçları varmış Bursaspor’un. Bunlarla birlikte transfer tahtasının açılması için 100 milyon TL gerekliymiş. Başkan Mestan, her zaman olduğu gibi devletten yardım istiyormuş konuyla ilgili. Faruk Çelik’in kapısını çalmış. Borcun yapılandırılmasını istemiş. Ne cevap almış bilmiyoruz. Ama önemli olan verilen cevap da değil.

Bursaspor hiç olmadığı kadar birilerine gebe kalmaya başladı. Koskoca camia dilenci gibi her gün birinin kapısını çalıyor. Taşıma suyuyla değirmenin dönmeyeceği belliydi. Ama Mesut Mestan bu çarkı döndürebileceğini sandı. Şimdi köşesine çekildi ve taraftarların sabrının taşmasını bekliyor. Bugüne kadar kimseden bir tepki gelmedi ama lig başladığında Bursaspor kötü sonuçlar almaya başlarsa Başkan Mestan’ın sonu da Ali Ay’dan farksız olmaz.

Dün bir radyo programında açıklamalarda bulunan Başkan Mestan transfer tahtası ile ilgili kaçamak cevaplar verdi. Mestan, “Sadece Bursaspor değil Türk futbolu zorda. Elle tutulur transferleri hiçbir kulüp yapamadı. Birçok takımın transfer yasağı var şu an. Ben ağlayan insanlardan her zaman nefret etmişimdir. Buna ben de dahil. Bir şeyler yapabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Benim dışardan gördüğüm kadarıyla Bursaspor’un transfer tahtasını açması mucizelere bağlı geçen gün Teknik Direktör Yalçın Koşukavak’ın basın toplantısındaki ifadelerinden de bu açıkça anlaşıldı. Yalçın Hoca üstü kapalı ifadeler kullandı ama alt metninde yatan ifadeler her şeyi açıklıyordu. ‘Transfer benim işim değil, yönetim konuyla ilgili çalışıyor’ dedi. Ve ekledi, ‘Bu kadroyla işimiz zor.’

Kısacası Yalçın Hoca’da biliyor transfer tahtasının açılamayacağını kabullenmiş durumda ancak kendisini de işin içinden biraz sıyırmak istiyor. Yarın- öbür gün başarısız olursam, ‘ben size bu kadroyla olmaz, demiştim’ diyecek.

Bu saatten sonra Başkan Mestan’ın yapacağı en güzel hareket, camiaya kesin bilgiler vermek olur. Çıkıp, kulüple ilgili ne varsa anlatmalı. Bilgi kirliliğinin önüne geçmeli. Bursaspor’a gönül verenlerin kafasındaki soru işaretlerini silmeli.
YORUM EKLE

banner19

banner8