“Bursa hava yollarını mutlaka kurmalıyız”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni, Yenişehir Havaalanı’nın daha aktif kullanılması için Bursa Hava Yollarını kurmak gerektiğini belirterek, “Şehrin dinamikleri buna inanmalı. Yenişehir’i İstanbul’un gölgesinden kurtarmalıyız” dedi.

İhlas Haber Ajansı (İHA) Bölgeler Koordinatörü Lütfullah Uzun, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni’yi ziyaret etti. MÜSİAD Bursa Şubesi Üyesi Ali Osman Islak’ın da iştirak ettiği ziyarette konuşan Uzun, İHA’nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni, dernek bünyesinde bulunan sektör kurullarının 6 ayda bir toplandığını ifade ederek, Türkiye’nin ve Bursa’nın problemlerini sanayiciler olarak düzenledikleri toplantılarla masaya yatırdıklarını söyledi. Türkiye genelinde 36 şubesi bulunan MÜSİAD’ın Bilecik ve Kütahya’da da şubeleşme çalışmalarını hızlandırdığını dile getiren Çepni, MÜSİAD’ın Türkiye’nin her yerine yayıldığını vurguladı. Bursa’nın Türkiye ekonomisinin nabzını tuttuğunu dile getiren Çepni, sanayi ve istihdam verilerinin bunun en iyi göstergesi olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin ‘Detroit’i olarak gösterilen Bursa’nın bir üretim üssü olduğunu ifade eden Çepni, MÜSİAD Bursa Şubesi’nin 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye genelindeki şubeler arasında birinci seçildiğini dile getirdi.

MÜSİAD TOPLANTILARI SES GETİRDİ
MÜSİAD Bursa Şubesi olarak işadamları arasında ticari heyetler oluşturarak yurt dışına geziler düzenlediklerini vurgulayan Çepni, sektör kurullarının iş dünyasında daha aktif rol alması için çaba sarf ettiklerini belirtti. 2 yıl önce MÜSİAD olarak Otomotiv Sektör Kurulu Türkiye İstişare toplantısını düzenlediklerini hatırlatan Çepni, “Yerli otomobil konusunda iş dünyasını bir araya getirdik. Otomobil yapmanın zamanı geldi dedik. Burada rapor hazırlayarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunduk. Toplantıdan 2 hafta sonra Başbakan Erdoğan hazırladığımız raporu TÜSİAD’ın toplantısında deklare etti. Biz sadece yerli otomobil konusunda değil, raylı sistemler konusunda da bir organizasyona imza attık. Geçen sene raylı sistemler makine sektörü toplantılarına imza attık. Burada alınan kararların sonuçlarını en yakın zamanda gördük. Devlet satılan vagonların yüzde 35’inin yerli olması şartını getirdi. İkinci yılda da bu oranı yüzde 50’ye çıkardı. Bu da toplantının en önemli meyvesi oldu” dedi.

“BURSA HAVA YOLLARINI KURMALIYIZ”
Hareketli ve dinamik ekonomiye sahip şehrin en büyük eksikliğinin Yenişehir Havaalanı’nı yeterince kullanamaması olduğunu belirten Çepni, yerel yönetimler ve STK’larla iş birliğinde bulunduklarını vurguladı. Bursa’ya ulaşım konusunda asla bir sıkıntının olmaması gerektiğini vurgulayan Çepni, “Yenişehir Havaalanı mutlaka iyi kullanılmalı ama bu konuda Bursa İstanbul’un gölgesinde kaldı. Yenişehir Havaalanı’nın uzak olmadığını bizim göstermemiz lazım. Bursa, havaalanına uzak değil. Bu önyargı kırılmalı. Burayı çekim merkezi yapmalıyız. Ulaşım konusunda sadece karayolu düşünülmemeli. Biz bu yüzden Bursa Hava Yolları şirketinin kurulmasını destekliyoruz. Bursa bunu başaracak güçte. Bu konuda valilik, belediyeler ve kamu kurumlarıyla görüşme halindeyiz. Konuyu gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu şirketin kimin kurması bizim için önemli değil. Biz havaalanının kullanılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“TEKSTİL MAKİNELERİ TÜRKİYE’DE ÜRETİLSİN”
Çepni, Bursa’nın lokomotif sektörü tekstilin hedeflerini iyi koyması gerektiğini söyledi. Çepni, tekstil makinelerinin ağırlıklı olarak İtalya ve İngiltere’de üretildiğine dikkat çekerek, “Bursa, Türkiye’de tekstil sektörünün lokomotif kenti. Gerçekten değişim, dönüşüm dediğimiz kısımda bir hayli mesafe aldık ama alınması gereken de çok mesafeler var. Cari açığımıza katkısı olacağına inandığımız tekstil makinelerinin üretimi çok önemli çünkü hepimiz bu konuda finans kayıpları yaşıyoruz. Türkiye’nin önemli ölçüde dövizi gidiyor. Biz bu üretimlerin de yapılabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Eşinden boşandı ‘havalara uçtu’

Bursa’da, geçen yıl eşinden boşanmak için açtığı davanın ilk duruşmasının ardından adliye önünde davul ile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir