Borç düşerken ilçenin kangren olmuş sorunları birer birer çözülüyor: Yıldırım'da güzel şeyler oluyor!

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, göreve geldiğinden beri geçen 2 yıllık sürede yaptıklarını kamuoyuyla paylaştı. İki yılda belediyenin borcunun 550 milyon liradan 350 milyon liraya gerilediğini anlatan Yılmaz, birçok mahallenin imar probleminin Ankara’da yaptıkları girişimler sonucu imar yasasında yapılan değişiklikle çözüldüğünü aktarırken, bunun sessiz bir devril olduğunu kaydetti. Yılmaz, ilçeye kazandırdıkları eserler v e projeleri hakkında da bilgi verdi.

Borç düşerken ilçenin kangren olmuş sorunları birer birer çözülüyor: Yıldırım'da güzel şeyler oluyor!

Yıldırım Belediyesi Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphane Salonu’nda düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay ve MHP İlçe Başkanı Av. Serkan Aydemir'in da katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Oktay Yılmaz, ‘Sensiz olmaz Yıldırım’ diyerek yola çıktıklarını hatırlatarak, "Yapacaklarımızı Yıldırım Belediyesi olarak sadece bizler değil, tüm hemşehrilerimizin katkısıyla tüm kurum kuruluşların desteğiyle yapacağımıza inandık, inanıyoruz” dedi.


İKİ YILDA 200 MİLYON LİRA BORÇ ÖDENDİ
Yılmaz, göreve geldikten sonra 2019 yılını mali disiplin ve kent disiplini yılı ilan ettiklerine dikkati çekerken, belediyenin 550 milyon liralık borcunun aradan geçen 2 yıllık süreçte 350 milyona düşürdüklerini kaydetti. 2020 yılını da fen işleri yılı ilan ettiklerini ve atılım yapacaklarını anlatan Başkan Yılmaz, "Bu yıl da inşallah yaptığımız projelerin vücut bulacağı atılım yılı olacağını paylaşmak istiyorum” diye konuştu.  


"İMAR KANUNU'NDA SESSİZ DEVRİM"
Yıldırım’da öncelikli gündemin imar olduğunu daha geldiklerinde söylediklerine dikkati çeken Yılmaz, “Yıldırım’ın 3’te birinde imar uygulamalarıyla ilgili ciddi problemler var. Geçmişte yapılan çalışmalar var ancak hepsi itirazlarla bozuldu. Tekrardan geriye dönüldü. 3-4 defa plan bozulup yeniden yapılan mahallelerimiz var. Bu da doğal olarak kaçak yapılaşmayı beraberinde getiren etkenlerin başında geliyor. Biz öncelikle bu itirazların önüne geçmek için adım attık. Türkiye Büyük Millet Meclisi bizim hazırladığımız teklifle imar kanununda 18. maddesinde değişiklik yaptı. İmar hususunda dava süreçleri 5 yılla sınırlandırıldı. Örneğin 1999 yılında Sinandede Mahallesi’nde imar uygulaması yapılmıştı ancak 2017 yılında bozuldu. Vatandaşlarımız 20 yıl sonra sıkıntıyla karşılaşıyordu. Parsel bazlı itirazlar planın bütünlüğünü bozuyordu. İki değişiklik imar kanununda devrim niteliği taşıdı. Bundan sonra yapacağımız imar uygulamaları bozulmayacak. Mahallelerimizde imar planı çalışmalarına başladık. Dönüşümle ilgili de sokak bazlı imar planları hazırlıyoruz. Yiğitler, 75.yıl, Esenevler, Değirmenönü, Karapınar ve Gökdere kenarında plan değişiklikleri gerçekleştirdik. Dönüşümün özel sektör eliyle olmasının önünü açmış olduk. 18.madde değişikliğinden sonra tapu dağıtımı, imar uygulamaları önemliydi. Samanlı’dan Şirinevler’e kadar olan 6 mahallede imar uygulamasına başladık. Bu anlamda geri dönüşüm sürecini bitirdik. Yılsonuna kadar tapu tescilini tamamlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.


"YAVUZSELİM'DEN ŞİRİNEVLER'E KADAR BÖLGEDE BİNALAR YÜKSELECEK"
Yavuzselim'den Şirinevler'e kadar olan bölgede binaların yükselmeye başlayacağını, kaçak yapılaşmanın da önüne geçileceğini kaydeden Başkan Yılmaz, "Buralarda 30-40 dönümlük boş arsalar var. Şirinevler uygulamasını başlattık. Onu da bu yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Demetevler’de tapu dağıtımını gerçekleştireceğiz. Kasım Önadım Bulvarı’nda 1999 yılında yapılmış imar uygulaması 2017 yılında bozulmuştu. Kasım Önadım Bulvarı üzerinde özel sektörün başlattığı dönüşümü hep birlikte göreceğiz. Mimar Sinan Bulvarı’nda da imar uygulaması başlattık. Değirmenönü ve Karapınar’da tapu teslim törenlerini gerçekleştirdik. 232 hektarlık alanda 6 bin 290 hak sahibine tapu dağıtımını gerçekleştirdik. Hüma Hatun Kentsel Dönüşüm Projesini neticelendirdik. Hak sahiplerine dairelerini teslim ettik. Belediye kaynaklarıyla borçlanarak yapıldığı için ciddi anlamda belediyeye yük getirmişti. Bir kısmı hak sahiplerin bir kısmı da satılarak yapılmıştı. 812 konut, 126 dükkan mevcuttu. Şu anda takas yapmıyoruz. Örneği görünce vatandaşımız bu işlere biraz daha sıcak bakıyor” dedi.


MEVLANA İHALESİ 24 MAYIS’TA
Samanlı Caddesi Mevlana Mahallesi kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini, 24 Mayıs 2021’de ihaleye çıkılacağını anlatan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Vatandaşla yüzde 95 oranında uzlaşıldı. 60 dönümlük alanda bin 244 konut yapılacak. Vatandaşın talebi, ‘Dönüşüm istiyoruz, fark da ödeyebiliriz’ diyorlardı. Bu farkı ‘2 yılda değil de 10 yılda yapın’ dediler. 10 yıl vade açtık. Güzel bir proje ortaya koyduk. Bakanlığımızca beğenildi. TOKİ’nin desteğiyle bu projeyi gerçekleştireceğiz. Vatandaşların bu ölçüde destek vermesi önemli. Vatandaşımız taşın altına elini koyduğunda birçok noktada TOKİ ya da özel sektör eliyle dönüşümler olacak. Burada yerinde 900 konut var. İki etaba ayırdık. İlk etapta 400 konut var. Bölgedeki hemşehrilerimiz boşaltıyor. Kira yardımı yapıyoruz. Eski binaların yıkımını gerçekleştireceğiz. 24 Mayıs’ta da TOKİ tarafından ihalesi yapılacak. Zemin artı 8 kat binalarımız. Caddeden bakıldığında içerideki binaların görüleceği önü açık ufku açık bir proje olacak. Yıldırım’da yapacağımız dönüşüm projeleri için model olacak” ifadelerini kullandı.


"MOLLAARAP HEYELAN BÖLGESİ RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ"
Mollaarap Bölgesi'nin heyelan bölgesi ve riskli alan ilan edildiğini, bugüne kadar 20 milyon lira kamulaştırma ödendiğini tüm binaların yıkılmasıyla burasının yeşil alan olacağını kaydeden Başkan Yılmaz, "Bölgede konutlaşmaya gidilmeyecek. 3,8 hektarlık alan Yıldırım’a kazandırılmış olacak. 20 milyonun üzerinde bedel ödedik. Tüm alan boşaldığında 60 milyon liralık kamulaştırma gerçekleşmiş olacak” diye konuştu.


“BURSA’DA ASFALT TESİSİ OLAN TEK İLÇEYİZ”
Konforlu Yıldırım için çalıştıklarını, asfalt tesisi olan tek ilçenin Yıldırım olduğunu işaret eden Yılmaz, “2 yılda 164 bin ton asfalt ürettik. 95 bin tonunu Yıldırım sokaklarında kullandık. Diğer belediyelerimizin uygun şartlarda asfalt üretmesi için işbirliğine gittik. Bu üretim aynı zamanda bizim için bir kaynak. Bu sistem üretirken az da olsa gelir elde ediyoruz. 34 bin ton asfalt yama, 61 bin ton asfalt kaplama, 69 bin ton asfalt satış, toplam 164 bin ton asfalt ürettik. 30 kilometre yol açtık. Geçen yıl 163 metruk bina yıktık. 103 kilometre altyapı çalışması gerçekleştirdik. Osmangazi’den devam eden Çelebi Mehmet Bulvarı, Mevlana, Yavuzselim arasında bin 100 metrelik alanda kamulaştırma yaptık. Hedefimiz bu yolu Polis Okulu kavşağına ulaştırıp orada da Büyükşehir Belediyesinin kamulaştırmaları var. Bununla beraber eski fakülte trafik yükünü azaltmış olacağız. Şehrin güneyindeki Erdoğan Caddesi’nin Eseneveler kavşağı ile buluşturma çalışmamız var. Dönüşüm çalışması gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.


KAFELER SOKAĞI RESTORASYONU
Bursa'nın merkezinde de önemli işlere imza attıklarını vurgulayan Başkan Yılmaz, "Setbaşı’nda kafeler sokağını yeniledik. Bu sokak Bursa için marka oldu. Esnaflar çok mutlu. Yaptığımız projelerde insanın hayatına dokunması bizleri en çok mutlu eden şey. Tarihi konaklarda cephe çalışmaları da yaptık. Ayrıca İsabey Mahallesi'nde de dönüşüm sağlıyoruz. Bir konak inşa ettik. 27 tanesi eski 85 bina var. İsabey'i de bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Köy camisinin restorasyunana da başlayacağız. İsabey'in cadde kaldırımlarını revize ederek bölgede kendine özgü bir kimlik oluşturacağız” diye konuştu.


YILDIRIM’DA 10 BİN BİNA DOĞALGAZA KAVUŞUYOR
Yıldırım'da Ankara yolunun altındaki 10 bin hanenin doğalgaza kavuşacağını hatırlatan Başkan Yılmaz, "Verdiğimiz sözü tutuyoruz. 2021 yılı içerisinde de mahallelerimizde doğalgaz altyapı işlemleri başlayacak. Bu işler bizim birlik beraberliğimizin sonucu. Seçim döneminde birlik beraberliğe vurgu yapmıştık” dedi.


ESKİ FAKÜLTE KAVŞAĞI'NA SOSYAL YAŞAM MERKEZİ
Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi'ni Yıldırım'a kazandırdıklarını, daha önce hasta yakınları oteli olan Mimarsinan'daki otelin de kütüphane olarak hizmet vereceğini bildiren Başkan Yılmaz, "Bu kütüphane 7 gün 24 saat hizmet ediyor. 20 bin eserimiz var. 300 kişilik çalışma salonumuz var. Bilgisayar laboratuvarı, kafeteryası var. Bin 250 metrekare kapalı alanı var. Çay çorba ikramımız var. Sadece Yıldırım’dan değil, Osmangazi, Nilüfer, Kestel, Gürsu’dan da misafirlerimiz oluyor. Duaçınarı Sosyal Yaşam Merkezi üzerinde de iki yıldır çalışıyoruz. 300 bin metrekare kapalı alanda, bin kişilik çok amaçlı salon, seminer, nikah salonları, cep sinemaları, sanat galerisi, 2 bin araçlık otopark. Eski fakültenin olduğu bölgede 30 dönümlük alan var. Bu alanı BUSKİ’ye ait parkla birleştirerek yaşam merkezi oluşturmak istiyoruz. Burası sağlık alanı, sağlık alanını da ihmal edemeyiz. Çözümüyle uğraştık. Ankara yolunun eski fakültenin karşısında DSİ ile plan uygulama çalışmamız vardı. Tapumuzu elimize aldık. O tapu bölgedeki bizim mülkiyetimize geçen alan ile eski fakülte alanının takasını oluşturduk. Gençlere hizmet edecek bilim kültür sanat atölyelerimiz olacak. Çok yoğunluklu yapı olmayacak. Aşağıdaki alanın yüzde 30’unu inşaat yapacağız. Eski fakülte kavşağında olması sebebiyle trafik yoğunluğu da getirmesi söz konusu. Yoğunluğu da başka taraflara çekerek alternatif güzergahlar oluşturarak, yoğunluğu da azaltacağız. Bu proje için çok ciddi kaynak gerektiriyor. Büyükşehir Belediye başkanımızın desteğiyle kazandıracağız. ‘Park et, devam et’ anlamında da önemli bir nokta. İnsanımızın rahatlıkla ulaşacağız. Metroyla her yere ulaşabileceği lokasyon. ‘Park et devam et’ 2 bin araç için hizmet verecek” diye konuştu.


"YILDIRIM'A ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ"
Yıldırım Engelsiz Yaşam Merkezi ve Mollayegan Çocuk Aktivite Merkezi ve Barış Manço Kültür Merkezi hakkında da bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Engelsiz yaşam okulumuz var. Orada ailelerimizin talebi vardı. Çocuklarımızın terapi alabileceği yere ihtiyacımız vardı. Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi yanında karayolları ait arazide alan ürettik. Burada Engelsiz Yaşam Merkezi’ni Yıldırım’a kazandıracağız. 5 bin metrekare kapalı alan olacak. 5 bin metrekare açık alan olacak. Uzay terapisi, teknoterapi, sporla rehabilitasyon, hobi merkezi, gündüz bakım odaları, evde sağlık hizmeti, kuaför hizmeti vereceğiz. Mayıs ayında bu hizmetin temelini atacağız. Mollayegan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın çocukluğunda ders gördüğü bir mekan. Restorasyonunu bitirmek üzereyiz. Ekim ayında açılışını gerçekleştireceğiz. Çocuk kütüphanesi, oyun alanları, etkinlik alanları, anneler için kültür sanat atölyeleri olacak. Havacılık ve Uzay Atölyeleri olacak. Barış Manço Kültür Merkezi’nde de Teknoloji, tasarım, doğa bilimleri, girişimcilik, dene-yap, yazılım ve robotik kodlama atölyesi olacak” dedi.


“SAĞLIK GÖREVİMİZ DEĞİL AMA”
Spordan sanata, kültürel etkinliklerden istihdam programlarına kadar Yıldırımlıların yüzünü güldürmeyi amaçladıklarını vurgulayan Başkan Oktay Yılmaz, sağlık yatırımlarının kendi işleri olmadığını ancak millete hizmet etmek için 7 yeni aile sağlığı merkezi inşa ettiklerini, her mahalleye sosyal yaşam merkezi kazandırmayı amaçladıklarını, iki yeni kapalı pazar yerini hizmete aldıklarını, kadın ve spor merkezleriyle gençlere ve kadınlara sosyal imkanlar sağladıklarını hatırlattı.


"1,5 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN"
Yıldırım kent ormanını hayata geçireceklerini, bu dönemde Yıldırım'ın 1,5 milyon metrekare aktif yeşil alan kazanacağının altını çizen Başkan Oktay Yılmaz, "Yıldırım Kent Ormanı 600 bin metrekarelik alanda, çocuk oyun alanları, spor aktivite alanları tahsisi tamamlandı. Yakın zamanda burada da süreç başlayacak. Vakıfköy Kent Parkı 230 dönümlük alanda inşa edildi. Açılışını gerçekleştireceğiz. Balaban Mesire alanını bitirdik. 48 dönümde yeni sezonda. Mayıs haziran aylarında açacağız. Gökdere Millet Bahçesi’nin ihalesi yapıldı. 230 bin metrekarelik yeşil alan. Bakanlık ve büyükşehir desteğiyle inşaatı başlayacak. Cazibe Merkezi ve Kaplıkaya Kent Parkını birleştiriyoruz. Yeni sosyal tesisler, yeni yaşam alanları kazandırıyoruz. Cumalıkızık Mesire Alanı 180 dönümlük bir alan. Manej alanı olacak. Değirmenönü’ne 106 dönümlük yeşil alan kazandırıyoruz. Fevziye Parkı, Mollaarap’da vakıflardan tahsisini alarak başlayacağız. 50 dönümlük kent parkı oluşturmuş olacağız. Sular Vadisi geçmiş dönem başlayan ve toparladığımız proje. Mahallelerde 11 yeni parkı kazandırdık. Mevcut eskiyen parkları yeniledik. Mahalle meydanları oluşturuyoruz. Ayrıca hayvan barınağını da genişletiyoruz. Çevre dostu çalışmalarda ödüller kazandık. Yaptığımız tüm çalışmalarda çocuklarımızı da unutmuyoruz. Yıldırım İstihdam Merkezi de yaklaşık 5 bin kişiye iş buldu. 31 bin kişiyle de görüşme yapıldı" şeklinde konuştu. Başkan Yılmaz, pandemi süresince 35 bin Yıldırımlıya erzak kolisi dağıttıklarını, Ramazan ayında 1000 kişiye sıcak yemek desteğinin süreceğini sözlerine ekledi


Alpaslan YILDIZ

İhlas Haber Ajansı ( İHA )

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2021, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24