Bursa ovasının yüzde 90'ı kurudu

Bursa ovasının yüzde seksenini sulayan Kestel ilçesindeki Gölbaşı’nın yüzde 90’ı kurudu.

Bursa ovasının yüzde 90'ı kurudu

Uludağ’dan gelen dere ve civar dağlardan akan sularla beslenen ve ovanın yüzde seksenini sulayan göl kurudu. 3 bin dönüm üzerine kurulu gölde bu yıl aşırı oluşan kuruma, Bursa ovasında dünyanın en kaliteli meyve ve sebzesini yetiştiren çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Ovaya kurulan fabrikaların yer altı sularını büyük oranda çekmesiyle birlikte sondajlarla da su ihtiyacını karşılamayan çiftçiler yetkililerden yardım bekliyor. Önceki yıllarda 5 metreden su çıkan ovada artık 250 metreden su çıkıyor. Ovayı besleyen gölün de kuruması üzerine çiftçiler ne yapacağını düşünüyor. Sanayicilerin ovanın suyunu aşırı derecede kullandığını belirten Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, "Bursa ovasının büyük oranda su ihtiyacını karşılayan Gölbaşı gölü kurudu. Biz sanayicinin düşmanı değiliz. Ovada 250 metre yerin altından su çekiliyor. Eskiden elinle kazınca su çıkan ovadan bugün 150 metre aşağıda su bulamıyoruz. Bu göl Bursa ovasının can damarı. Tek su kaynağı bu göl. Kuraklık devam ederse işimiz zor" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 10:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
BAYRAM soydemir
BAYRAM soydemir - 1 yıl Önce

1. Olarak bir Bursalı olarak şunu ifade etmek istiyorum bir kere Gölbaşı sulama göleti Uludağ ile hiçbir alakası yok önce bunu belirteyim devamı olarak etrafına kurulan Sanayi Bölgesi tekstil fabrikaları Tabii ki sondaj çıkardığından dolayı yeraltı suları kaynakları üretilmiştir Bundan dolayı yakın civarda dağlardan gelen sular haliyle göre akıyor fakat gölün suyunu fabrikaların sondajları çektiğinden dolayı Durum vaziyet bu hale gelmiştir bilginize

ibrahim gündogdu
ibrahim gündogdu - 1 yıl Önce

Kestel gürsu barakfaki sanayilerindeki boyahaneleri kapatsınlar sorun çözülür 1 boyahane günde 4000 m3 ton su kullanıyor boyahanede kazancı olarak çalışan olarak harcanan suyu her ay hesaplayan ben.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner24