Bursa'da yaptığı ameliyatla tıp literatürüne girdi

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biçer, genişliği normal değerin yaklaşık beş katına çıkan aort damarına yaptığı başarı ameliyatla tıp literatürüne girdi.

Bursa'da yaptığı ameliyatla tıp literatürüne girdi

Solunum sıkıntısı yaşayan 77 yaşındaki kadının, Uludağ Üniversitesi () Tıp Fakültesi Hastanesine başvurması üzerine, kadının normalde 3 santimetre civarında olması gereken aort damarının yaklaşık 15 santimetre olduğu belirlendi.

Kalpten çıkan, vücuttaki en büyük damar aortun, tüm vücuda kanın yayılmasını sağlayan ana damar olması nedeniyle durumu hassasiyetle inceleyen Prof. Dr. Biçer, damarın her an yırtılma riski taşıması nedeniyle hastayı ameliyata aldı.

Ameliyatta, damar çıkarılarak yerine sentetik bir damar yerleştirildi. 

Biçer, aynı bölümdeki Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yüksel ve Dr. İrem İris Kan'la vakaya ilişkin makale hazırladı.

Makale uluslararası kardiyovasküler dergisi ''Brazilian Journal of Cardiovascular Surgery"de yayınlanarak, bugüne kadar bu genişlikte bir aort damara yapılmış ameliyat olarak tıp literatürüne girdi.

"Mutlaka müdahale edilmesi gerekiyordu"

Prof. Dr. Murat Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, boy ve kilo durumuna göre değişmekle birlikte aort damarının normalde 3 santimetre civarında olması gerektiğini söyledi. 

Söz konusu hastanın tomografi ölçümünde bu damarın yaklaşık 15 santimetre olduğunu gördüklerini kaydeden Biçer, "Böyle bir damarın her an yırtılma riski var ve yırtıldığı anda da çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Mutlaka müdahale edilmesi gereken bir klinik durumdu." dedi.

Hastaya, daha önce gittiği bir merkezde bu büyüklükteki bir damara müdahalenin olamayacağının, taşıdığı risk nedeniyle ameliyat yapamayacaklarının söylenildiğini aktaran Biçer, şunları kaydetti:

"Biz, hasta yakınlarına risklerinin olduğunu fakat bunun yapılabileceğini söyledik. Ameliyatta o genişleyen kısmı tamamen çıkarmanız gerekiyor. Özel ameliyat teknikleriyle müdahale etmeniz lazım. Damarı tamamen çıkarıp yeni bir sentetik damar koyduk. Aynı işlevi yerine getiriyor. Bu tür hastalarda beyin fonksiyonları etkilenebiliyor. Hiçbir sıkıntı olmadan hasta hayatına devam ediyor." 

Daha sonra litertüre baktıklarında kalpten çıkan damarda bu genişlikte bir vakanın olmadığını gördüklerini belirten Biçer, "Bunu da hem üniversitemiz adına hem de Türkiye adına prestijli bir dergiye gönderdik ve yayın olarak da kabul edildi." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 11:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serap Türk
Serap Türk - 5 ay Önce

Eliniz kolunuz dert görmesin Murat bey . Nisan ayında babamın başarılı ameliyatı sonucu bize dünyaları bahşettin . Başarılarınızın devamını dilerim

Şengül Akdoğan
Şengül Akdoğan - 5 ay Önce

Tebrikler sizin gibi başarılı hekimlerin kiymetini bilelim . Sahiplenelim ve yurt dışınakacirmayalim. Başarılarının daim olmasini diliyorum.

Sevinç Bilgit Kurban
Sevinç Bilgit Kurban - 5 ay Önce

Bir yıl önce eşimi yaptığı başarılı bir ameliyatla yaşama döndüren Murat hocaya sonsuz teşekkürler.

Gülsüm Salihoğlu
Gülsüm Salihoğlu - 5 ay Önce

Sizin gibi değerli hekimlerimizi Allah başımızdan eksik etmesin elinize kolunuza sağlık hocam

Necla KUĞU
Necla KUĞU - 5 ay Önce

Hocam tebrikler Sizi ve Ekim’inizi kutluyorum. Ellerinize sağlık

Emriye gökçe
Emriye gökçe - 5 ay Önce

Tebrikler böyle doktorların sayısının çoğalması lazım yolunuz açik olsun

Zeliha gezer
Zeliha gezer - 5 ay Önce

Türk doktorların başarılarıyla gurur duyuyorum ellerin dert gormesin başarılar hocam

Gülsüm Salihoğlu
Gülsüm Salihoğlu - 5 ay Önce

Sizin gibi değerli hekimlerimizi Allah başımızdan eksik etmesin elinize kolunuza sağlık hocam


SIRADAKİ HABER

banner19

banner8