Faruk Çelik’e zor sorular!

Son günlerde ismi yeni kabinede bakanlık ya da cumhurbaşkanı yardımcılığı için geçen eski Bakan Faruk Çelik, bir yandan da Bursa’da servetiyle konuşulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda bir televizyon programında “1994’te belediye başkan adayı olunca tüm ticari faaliyetlerime son verdim” diyen Faruk Çelik’e soruyoruz, ”2006 yılında HAKFA’yı hangi zorunluluktan kurdunuz?”

Bursa’da Faruk Çelik’in çekirdek ailesinin sahip olduğu servet dudak uçuklatıyor. 2006 yılında kurulan ve Çelik’in 4 çocuğunun ortağı olduğu HAKFA A.Ş, aradan geçen 14 yılda inanılmaz bir büyüklüğe ulaştı. Şirket dev iş merkezleri, lüks konutlar, okullara kiraya verilen binalar inşa ederken bir de iplik büküm fabrikasına ve pazar lideri Erikli Su Bursa distribütörlüğüne sahip oldu!

Bursa siyasetine son 20 yılda damga vurmuş isimlerden biri olan eski bakanlardan Faruk Çelik, önümüzdeki günlerde değişmesi olası kabinede bakanlık ya da cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için ismi geçenlerden birisi. Eski bakanlardan Faruk Çelik, Bursa’da ise bambaşka bir tartışmanın göbeğinde yer alıyor. Kendisi ve yakınlarını servetiyle ilgili tartışmalar her dönem kamuoyunda sıcaklığını korurken, “Ticari faaliyetim yok” diyen Faruk Çelik’in, sözlerinin gerçekliğini teyit etmesi için bir fırsat sunuyoruz.

HAKFA NEDEN KURULDU?

Bir iki ay önce Bursa’da özel bir internet televizyonu yayınına katılan eski bakanlardan Faruk Çelik, “Kimseyle alacak verecek ve ticaretim yok. 1994 yılında belediye başkanlığına aday olunca ticari faaliyetlerimi bitirdim.” İfadelerini kullanmıştı. O halde şimdi soruyoruz Faruk Çelik’e; HAKFA İNŞAAT NAKLİYAT GIDA TEKSTİL BİJ. SAĞ. TURZ. DÜĞÜN SAL. PETR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. 2006 yılında neden kuruldu? Kim kurdu? Kurulur kurulmaz Türkiye’nin su sektöründe lider kuruluşu olan Erikli’nin Bursa dağıtımını nasıl aldı? HAKFA 14 yıl gibi kısa bir sürede dev bir şirkete nasıl dönüştü?

DEVLER LİGİNDE GREEN WHİTE PLAZA

Çelik ailesinin şirketi HAKFA, 2010’lu yıllarla birlikte özellikle inşaat sektöründe önemli atılımlar yapıyor.  Dev holdinglerinin kulelerini diktiği Odunluk Mahallesi’ndeki plazaların olduğu bölgede değeri on trilyonlarla ölçülen Green White Plaza İş Merkezi’ni inşa ederek grup bünyesine katıyor. Dev holdinglerin hastane ve otellerinin yer aldığı bölgede yapılan plaza, Çeliklerin ilk işi de değil.

OKUL BİNALARI PARA BASIYOR

HAKFA tarafından inşa edilen Bademli’deki iki bina BİLFEN Okulları, eski yöneticilerinden aldığımız bilgiye göre her biri 125 bin liradan toplamda 250 bin liraya kiraya verildi.  Yine aynı durumdaki Özlüce Doğa Okulları’ndan da Çelik ailesi aylık 150 bin lira kira alıyor.

GÜRSU TEXLİFE FABRİKASI

Çelik Ailesi’nin şirketi olan HAKFA bünyesinde faaliyet gösteren Gürsu’daki Texlife fabrikası 2019 yılında bükümlü iplik imalatı olarak grup bünyesine girdi. Daha önce ithalat yaparken fabrikada üretime başlayan Çelik ailesi, yaklaşık 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip 20.000 iğ kapasiteli 2019 model makine parkurundan oluşan fabrikalarında “Texlife” markası ile faaliyet gösteriyor.

MUDANYA’DA BEYAZ İNCİLER

HAKFA’nın diğer bir işi ise Hasan Aktürk’ün belediye başkanı olduğu dönemde imara açılan Halitpaşa Mahallesi’nde yaptığı süper lüks konutlar. 2016 yılı itibariyle satışa sunulan Mudanya’daki konutlar o dönemde 500 bin lira üstünde bir fiyatla oldukça astronomik rakamlara satıldı.

YÜRÜ YA FARUK ÇELİK!

Millet Mahallesi’nde yeğeni üzerine alınan OPET benzin istasyonu da firmanın diğer yatırımları arasında yer alıyor. Yani 2006 yılında kurulan HAKFA’ya Allah yürü ya Faruk Çelik demiş gibi görünüyor.  Faruk Çelik’in çekirdek ailesine ait servetin sadece bir kısmı bu. Şimdi soruyoruz! Hiçbir ticaretim yok derken HAKFA’yı unuttunuz mu? HAKFA, kurulduktan kısa süre sonra pazar lideri Erikli Su firmasının dağıtımını nasıl aldı? Aynı firma benzinlik, dev plaza, lüks konutlar, iş merkezleri ve okulları yapacak sermayeyi nereden buldu? Sadece çekirdek ailenin servetinin bir kısmı buyken yakın çevrenin ulaştığı imkânlarda katkınız nedir?  Ve bir davet: Faruk Çelik’e 1994 yılı çekirdek aile mal varlığı ile bugünkü çekirdek aile mal varlığını kamuoyuna açıklamaya ve bu serveti izah etmeye davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8