Hangi Hayri doğru söylüyor?

CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 9 ay önce borçları ödemek için sattığını söylediği arazi ve gayrimenkullerle ilgili geçen hafta mecliste yaptığı açıklamalarla kendini yalanladı. Türkyılmaz, borç ödemek için arazi satmadıklarını, sattıkları arazilerin paralarını bankaya faize yatırdıklarını açıkladı. 9 ay arayla Mudanya Belediye Meclisi’nde birbirine taban tabana zıt açıklama yapan CHP’li Hayri, hangisinde doğruyu söylüyor? 

Hangi Hayri doğru söylüyor?

Mudanya Belediyesi’nin köylerden devraldığı gayrimenkullerin ardı ardına satılmasına muhalefetin tepkisi büyürken, CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın 9 ay arayla yaptığı açıklamalar ise kafalardaki soru işaretlerini daha da büyüttü. Mart 2020 belediye meclisi toplantısında çok sayıda arazinin satışının gündeme gelmesi ve bunun sorulması üzerine CHP’li Hayri Türkyılmaz meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada devlete olan borçlar için bu satışların yapıldığını dile getirdi. Belediye Meclisine bilgi veren Türkyılmaz, biriken vergi ve SGK borçlarının ödenmesi için bu arazilerin satıldığını söyledi. 
 

“ARAZİ PARALARIYLA BORÇ ÖDEMEDİK”
Mudanya Belediye Meclisi 2021 yılının ilk meclisini geçen hafta yani 8 Ocak tarihinde gerçekleştirdi. Arsa satışları konusu bir kez daha gündeme geldi. Muhalefetin soruları üzerine açıklama yapan CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz bu kez arsa ve arazileri borç ödemek için satmadıklarını üstüne basa basa söyledi. Satışlardan elde edilen geliri bankaya faize yatırdıklarını dile getiren Türkyılmaz, buradan da gelir elde edeceklerini açıkladı. Türkyılmaz’ın bu açıklamaları tartışmayı daha da büyüttü.  Hangi Hayri doğru söylüyor?
 

AK PARTİ VE MHP’DEN SERT TEPKİ
Türkyılmaz’ın birbiriyle taban tabana zıt açıklamalar yaptığı arazi satışlarıyla ilgili Cumhur ittifakı partilerinden peş peşe sert açıklamalar geldi. AK Parti Mudanya İlçe Bşakanı Avukat İnci Söğütlü, CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın Mudanya halkı ile adeta dalga geçtiğini belirterek,  “Mudanya halkı balık hafızalı değildir” dedi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın görev süresi boyunca ilçeye katma değer üretmediğini ifade eden Söğütlü, “Sayın Kılıçdaroğlu’na ve CHP’lilere de sesleniyorum? Hayri Türkyılmaz, belediye meclis toplantılarında Mudanya halkının aklı ile dalga geçiyor. Ama bilmiyor ki, Mudanya balık hafızalı değildir. 24 Mart 2020 Belediye Meclis toplantısından 9 ay sonra 8 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşen belediye meclis toplantısı arasında Hayri Türkyılmaz iki farklı ifade kullanıyor. Burada bir Mudanya, iki ayrı Hayri Türkyılmaz var. Mudanya hangi Hayri ile yönetiliyor merak ederek soruyoruz” dedi.
 

“PARALARI FAİZE DEĞİL! MUDANYA’YA YATIR…”
AK Parti İlçe Başkanı Av. İnci Söğütlü, “Mudanya Belediyesi’nin borcu Mudanya halkının borcudur. Mudanya Belediye Meclisi, Belediyemizin borcunu ödemek için Hayri beye yetki veriyor. Ama o, yetkiyi yerinde kullanmak yerine parayı borca değil, faizlere yatırıyor. Hayri Türkyılmaz, faizde ki paraları alarak Mudanya’nın borçlarını faizleri silinmiş olarak ödesin. Mudanya’nın parasını faize değil, Mudanya’ya yatırsın. Yoksa Mudanya’da yatacak yer bulamayacak. Mudanya halkı artık Türkyılmaz’dan yaka silker hale gelmiştir” dedi.
 

BÜLENT ERDEN: “DURUM VAHİM”

Tartışmalara sosyal medya hesabı üzerinden katılan MHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Bülent Erden, “Gelin Mudanyamızı ortak akılla yönetelim. Yöntemlerinizin işe yaramadığı çok açık. Yoksa Mudanya geri dönülemez bir noktaya doğru ilerliyor. Zira sıra Çepni köyümüzün güzel arazilerini satışa çıkarmaya kadar geldi” dedi. Mudanya’da satışın çok hizmetin ise yok olduğunu vurgulayan Erden, “Saygıdeğer Mudanyalı hemşehrilerim durumun vahameti korkarım ki zaman içinde ortaya çıkacaktır” diyerek tepkisini dile getirdi. 

(Alpaslan YILDIZ)
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24