İP’li vekil İsmail Tatlıoğlu’nun iddiasına Sağlık Bakanlığı’ndan jet yalanlama

İyi Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu’nun geçtiğimiz günlerde TBMM’de düzenlediği basın toplantısında akrabası bir çocuğa Suriyelilerden meningokoksik menenjit bulaştığını ve çocuğun el ve ayaklarının kesildiğini iddiasına, Sağlık Bakanlığı Bursa İl Sağlık Müdürlüğü kanalıyla yanıt verdi.

İP’li vekil İsmail Tatlıoğlu’nun iddiasına Sağlık Bakanlığı’ndan jet yalanlama

Bakanlık, Suriyelilerde meningokoksit menenjit vakasına rastlanmadığını açıkladı. Şimdi gözler iddiayı gündeme getiren İYİ Parti Bursa Milletvekili Tatlıoğlu’na çevrildi. Tatlıoğlu, Suriyeliler merkezinde öne sürülen bu iddiayı bilgi ve belgelerle kanıtlayacak mı yoksa kulağının üstüne yatacak mı?
İYİ Parti Bursa Milletvekili Tatlıoğlu’nun iddiaları üzerine Bursa Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı açıklama şöyle: "11 aylık bebeğin Suriyelilerden kaptığı menenjit nedeniyle el ve ayaklarının kesildiği"ne ilişkin haberler üzerine kamuoyunu aydınlatma gereği duyulduğu belirtildi.

Haberlerde bahsedilen 2018 doğumlu hastanın, 9 Temmuz 2019'da yüksek ateş şikayetiyle Orhaneli Devlet Hastanesine getirildiği, buradan da Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesine sevk edildiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Vücudunda döküntüler başlayan hasta, meningokoksemi tanısı ile çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılmış, gerekli tüm izolasyon sağlanmış, tedavisi boyunca izole odada olduğundan Suriyeli veya Türk hiçbir hasta ile temasta bulunmamıştır. Aynı süreçte 13 aile ferdi ve 23 sağlık personeli olmak üzere toplam 36 kişiye önleyici tedaviye başlanmış olup, bu kişiler arasında Suriye uyruklu kimse bulunmamaktadır. Uzmanlardan oluşan konsey tarafından el ve ayaklarının ampute edilmesine karar verilen hasta, 31 Temmuz tarihinde Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesine sevk edilmiştir. Operasyon sonrasında hastamızın tedavisine Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesinde devam edilmektedir.

İlimizde Suriyelilerde meningokoksik menenjit vakasına rastlanmamıştır. Öte yandan Sağlık Bakanlığı, ülkemizde geçici koruma altındakilere ulusal aşı takvimine uygun olarak bugüne kadar 5 milyon 850 bin doz aşı yapıldığını ve koruyucu sağlık tedbirlerinin ilk günden beri sıkı şekilde uygulanmakta olduğunu açıklamıştır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24