Karacabey kabuğunu kırıyor

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin ekonomisinden sporuna, tarımından turizmine kadar hayatın her alanında attığı adımlar ve gerçekleştirilen yatırımlarla ilçeyi modern bir yapıya kavuştururken, çalışmalarıyla da modern belediyecilik örnekleri sergiliyor.

Karacabey kabuğunu kırıyor

Karacabey kabuğunu kırıyor!Karacabey, son yıllarda Bursa’nın en çok konuşulan ilçelerinden biri olurken, ilçenin dört yanında devam eden yatırımlar ve götürülen hizmetlerle örnek bir şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın gerek merkezi hükümet gerekse Bursa Büyükşehir Belediyesi ile kurduğu ilişkiler, ilçeye yatırım olarak dönüyor.

TARIM VE EKONOMİ İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR

Karacabey Belediyesi tarafından özellikle ilçenin tarım alanında merkez olma konumunun geliştirilmesi için önemli adımlar atılıyor. Başkan Ali Özkan, bölgeye salça fabrikası yatırımları gelmesi için görüşmelerini ve çağrılarını sürdürürken, yine tohum firmalarıyla da işbirliğine gidiyor. Özkan, kısa süre önce kentte yeni bir potansiyel oluşturmak ve ilçenin bereketli topraklarını aromatik bitkiler üzerine değerlendirmek için hazırladıkları projeleri son aşamaya gelmiş durumda. Başkan Özkan, geçmişte bu konuyla ilgili uzun zamandır çeşitli alanlarda yatırımlar yapıldığını ve bunun ilçe halkı tarafından da benimsendiğine vurgu yaparak,“Dağkadı Mahallemizde kadın derneğimiz, ekinezya ile güzel bir ivme kazanmıştı. Bunun yanında Bayramdere, Boğazköy ve Kurşunlu mahallelerimizde ıhlamur ve defne konusunda yıllardır adından söz ettiren bölgelerimiz. Bakanlığımız ile birlikte Kurşunlu Mahallesi’ne defne kurutma tesisi kurulmuştu. Yaptığımız görüşmeler neticesinde, özel bir girişimci tarafından da ilçemize defne ürünlerini işlemek üzere önemli bir tesis kazandırıldı. Tüm bu gelişmelerin ardından, Öğretmenler Parkı olarak anılan ilçemizin kuzey çıkışındaki 300 dönümlük arazide de aromatik bitkiler üzerine bir alan ayırdık. Ve toplamda 55 bin m2’lik alanda kekik, biberiye, adaçayı, papatya, reyhan, melisa, ekinezya, lavanta, altınotu, kuşburnu, kızılcık, böğürtlen, yabangülü, safran ve hatmi ağacı gibi kokulu bitkileri toprakla buluşacak” dedi.

KARACABEY’DE ALT YAPI HAMLESİ SÜRÜYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Karacabey’de başlattığı ilçe tarihinin en büyük yatırımında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İlçenin içme suyu ve iletim hatlarının baştan aşağıya değiştirilmesini, kayıp-kaçak oranını azaltmayı ve su kalitesini artırmayı hedefleyen projenin, 600 günde bitirilmesi planlanırken yüzde 16’lık kısmı tamamlandı. Karacabey’de 226 kilometrelik içme suyu hattının yenilenmesini içeren ve su kalitesini arttırmayı hedefleyen projede çalışma tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da yakından takip ettiği yatırımlar, Karacabey’de altyapı sorununu tamamen sona erdirecek. Bir süre önce Karacabey’i ziyaret ederek yatırımları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Hem Büyükşehir Belediyesi hem de Karacabey Belediyesi olarak aldığımız görevi en iyi şekilde yerine getirmenin derdi ve hesabı içerisindeyiz” dedi.

AŞ EVİ VE MİSAFİRHANE

Yine başkan Özkan’ın girişimleri ve ısrarlı takibi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından Karacabey’e kazandırılan aş evi ve misafirhane, ilçenin önemli bir ihtiyacını karşılamaya başladı.  Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün de buraya taşınmasıyla adeta bir sosyal hizmet üssü olarak hizmet verecek olan bina, ihtiyaç sahiplerine aş ulaştıracak, evsizlere sıcak yuva olacak.

EN BÜYÜK PROJE

Karacabey'de 8000 dönümlük alanda 150.000 kişiye istihdam sağlayacak Teknosab projesi ise bölgenin en büyük projesi olarak öne çıkıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Özkan, “Şehrimiz alt yapıdaki bütün eksikleri tamamlanıyor. Şu anda 300 dönümlük Öğretmenler Parkı projemiz devam ediyor. Her gün 3 kırsal mahallemizde parke taş çalışmalarımız var. Cumhuriyet alanındaki peyzaj çalışmalarımız sürüyor. Gençlik merkezimizin çalışmalarına başlandı. Evet bir sürü projemiz var, ancak bence en büyük proje bu. Bu proje en büyük proje çünkü hem dinimiz hem millî değerlerimiz hem bizim geleneklerimiz göreneklerimiz bu projeyi büyükleştiriyor. Geçmişte daha az nüfusa sahiptik, beşeri münasebetlerimiz daha yoğundu. Eskilerinde mahalledeki fakir fukaraya ve ihtiyaç sahiplerine o muhitte yaşayan insanlar destek oluyorlardı. Fakat sosyal hayatın farklılaşması, şehirleşmenin yoğunlaşması sebebiyle bu ilişkiler bir miktar zayıfladı. Onun için de işte belediyelerimiz kaymakamlığımız ve diğer kamu kurumlarımız bu konuda gayret gösteriyor” diye konuştu.

MODERNLEŞME ÇALIŞMALARI TAM GAZ

Başkan Özkan, sosyal ve kültürel projelerin, yatırımların yanı sıra kırsal bölgelerde de ihtiyaç duyulan hizmetleri hızla yerine getiriyor.  Bu çalışmalarla ilgili bilgi veren Özkan, “Şehir merkezinde olduğu gibi kırsal mahallelerimizde de çalışmalarımız sürüyor. Sadece parke taş değil, yanında satıh asfalt kaplama çalışmalarımız oluyor. Buna ilaveten çiftçilerimizin kışında tarlalarına ulaşmalarını sağlamak adına arazi yollarına stabilize malzeme dökerek, yolların kış aylarındaki kötü hava koşullarında da kullanabilmesini sağlıyoruz. Mahallemizde yaşayan vatandaşlarımızın hayat standartlarını daha yükseltmek ve yaşamlarını kolaylaştırmak adına bu çalışmalarımız tüm mahallelerimizde devam ediyor” dedi.

SPORDAN TURİZME HİZMET YAĞMURU

Bursa’nın gururu olan Karacabey Belediyespor farklı branşlarda başarılara koşarken, Kraacabey’de turizm alanında da önemli adımlar atılıyor.  Karacabey’in sahil bölgesi Malkara’daki Polis Kampının bulunduğu alanın belediyeye kazandırılmasının ardından, ilçe merkezindeki eski hapishanenin olduğu arsanın Karacabey Belediyesi’ne kazandırılıyor.  Çevre konusunda da duyarlılık gösteren Özkan ve ekibi, Karacabey’de 10 yıl öncesine kadar katı atık döküm alanı olarak kullanılan çöp sahası ağaçlandırılmaya başlandı.

.(Alpaslan YILDIZ)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer Özer
Zafer Özer - 1 ay Önce

Sayın Başkan Ali Özkan 'ın gerek Bursa gerek Ankarada ,bölge milletvekillerimizin ve il bşk.ımızın destekleri ,kendisinin bizzat ısrarlı takipleri ,bürokrasi kesiminde kurduğu samimi ve sıcak dostluklar neticesi ilçemize kazandırdıklarını yakinen takip eden biriyim...
Daha önce M.K.P. ya bağlı şeflik düzeyinde hizmet veren Orman İşletme yi
Karacabey Orman İşl.Md. olarak ilçemize kazandırması..eski cezaevi arsasının belediyemize tahsisi..geçmiş dönemlerde gerekli izin ve tahsisleri tamamlanmadan yatırım yapılmış öğretmenler parkının bürokratik izin ve tahsislerinin ikmali..Yeniköyde orman kampı ve içişleri bakanlığına ait atıl durumdaki Polis Eğitim ve Dinlenme kampının belediyemize tahsisi gibi ilk etapta hatırladığım ve trilyonlar harcamadan ilçemizin gelecekte fevkalâde yararlanacağı imkânlardır...unuttuğum olabilir ,özür dilerim...
1994 senesinden itibaren Sayın Erol Onur , Sayın Ergün Koç ve Sayın Ali Özkan ile meclis üyesi , encümen üyesi ,bşk.yrd.olarak 21 sene hizmet ile şereflenmiş biri olarak hiç abartmadan söylüyorum ; sayın Ali Özkan beşeri ilişkiler ,proje geliştirme ,halkla bütünleşme ,iştişare kültürü ,liyakata önem verme,ilçenin sosyo-ekonomik ihtiyaçlarını doğru tespit ederek hareke geçirmede yakın dönem başkanları arasında açık ara önde bence..
Belediyecilik gönül işidir...sakın yanlış anlaşılmasın kimseyi kötülemek gibi bir niyetim olamaz..herkes iyi niyetle hizmet için çalışır ancak şafi iyiniyet yetmez biraz nasip işidir,birazda sepette pamuk olması gerekir...Üstün başarılarının devamını dilerim...saygılarımla...

SIRADAKİ HABER

banner19

banner24