Nilüfer’de mobbing depremi!

Mustafa Bozbey döneminde Nilüfer Belediyesi’ne danışman olan ve sık sık kamuoyunda tartışmalara yol açan Emre Feza Soysal, bu kez kadın bir çalışana mobbing uygulamak yüzünden davalık oldu. Nilüfer Belediyesi’ndeki HDP yapılanmasının başını çeken Soysal, Tiyatro’da görev yapan Buket Tanrıseven isimli çalışana önce hakaret etti, sonrasında baskı ve mobbing uygulayarak yıldırmak istedi. Son olarak da sudan bir sebeple Tanrıseven’in işine son verdi. 

Nilüfer’de mobbing depremi!

Alpaslan Yıldız

Nilüfer Belediyesi’ndeki HDP yapılanmasının çalışanlar üzerindeki baskısı devam ediyor. Fevri hareketleri ile belediyede herkesin şimşeklerini üzerine çekmesine rağmen başkan danışmanlığı sıfatı ile keyfi uygulamalarına devam eden Emre Feza soysal, bu kez kadına mobbing iddiasıyla gündemde. İddianın sahibi Belediye Tiyatrosu’ndaki görevine son verilen Buket Tanrıseven. 3 yıldır bu kurumda görev yapan Tanrıseven, 15 Ocak tarihinde belediye şirketi Nilbel tarafından kendisine yapılan tebligatla şoke oldu. 2019-2020 programında bir çok projenin koordinatörlüğü görevi verilen Tanrıseven’e gönderilen tebligatta, “Müdürlüğümüzün 13 Ocak 2020 tarih 54594398-900-E.5666 sayılı yazıları gereği müdürlüğümüz bünyesinde hizmetinize ihtiyaç duyulmamasından dolayı iş akdinize 15.01.2020 tarihinde son verilecektir” ifadelerine yer verildi. 

AMSTERDAM ZİYARETİNDE BAŞLADI

Tanrıseven’in iş akdinin fesih edilmesiyle sonuçlanan süreç 28 Kasım’da Amsterdam’da ETC Uluslararası Konferansı’na görevlendirilmesiyle başladı. Tiyatro Müdürü Meral Kaya, Genel Koordinatör Emre Feza Soysal ve idari personel Berhan Soner’in katıldığı konferans sırasında, iki arasında yaşanan tartışma, mesaj yoluyla hakaret ve tehditte kadar uzadı. Kendisini Nilüfer Belediyesi’nin sahibi gibi gören Soysal, dönüşte de Tanrıseven’i sürekli odasına çağırıp, diğer çalışanlar varken aynı mobbinge devam etti. 

TANRISEVEN ŞİKÂYETÇİ OLDU

Feza Soysal’ın mobbing ve hakaretleri nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesi veren Buket Tanrıseven, dilekçesinde müdürlükte görev yapan arkadaşlarının da olduğu Whatsapp grubunda kendisine hakaret ettiğini ifade etti. Watsapp yazışmalarını da delil olarak dosyaya koyan Tarnıseven, kendisine hakaret ve tehdit nedeniyle şikayetçi oldu. Tanrıseven, CİMER ve Kamu Denetçileri Kurumu’na da ayrı ayrı başvuruda bulundu. 

GÜNLÜK TUTTU

Yaşadığı süreci her gün günlük tutarak kaydeden Tanrıseven, yaşadıklarını not etti. Amstredam’da yaşananlar nedeniyle yaşadığı stres nedeniyle mide rahatsızlığı yaşadığını ve dönüşte 10 gün doktor tarafından rapor verildiğini anlatan Tarnıseven, devamında psikiyatrinin de 10 gün rapor verdiğini aktardı. Yaşanan süreçte kendisine Feza Soysal’ın diğer çalışanlarla yaşadıklarını da göz önünde bulundurarak bu müdürlükte kendisine huzur vermeyeceğini düşünerek müdürlük değiştirmek istemesine rağmen buna da müsaade edilmediğini anlatan Tarnıseven, Berhan Soner, Feza soysal ve Tiyatro Müdürü Meral Kaya’nın bir odada adeta mahkeme kurarak kendisini yargılamaya kalktıklarını ileri sürdü. 

TURGAY BEY DE İLGİLENMEDİ

Durumunu üst yönetime ilettiğini hatta konudan haberdar olan bazı milletvekillerinin de devreye girdiğini anlatan Tanrıseven, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in kendisine sorunun iletilmesinin ardından “Feza Soysal’la çözün” dediğini ifade etti. Gerek insan kaynakları müdürü gerekse diğer ulaştığı yetkililerden de soruna çözüm bulamadığını anlatan Tanrıseven, bugüne kadar tek uyarı ya da disiplin takibi yapılmamasına rağmen ifadesinin bile alınmadığını, sudan bir sebeple işine son verildiğini kaydetti. İşe dönüş için İş Mahkemesi’ne de dava açtığını anlatan Tanrıseven, Soysal’ın çevresi nedeniyle başka yerlerde de iş başvurularına olumsuz yanıtlar aldığını kaydetti. 

BU NASIL İŞ TURGAY BEY

Seçildikten sonra Nilüfer Belediye kadrosunda önemli bir rotasyona giden Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, HDP’li kadrolara ise dokunmadı. Bir ara belediyede büyük rahatsızlık duyulan Feza Soysal ile ipler koptu ancak Soysal başka iş bulamayınca her nedense Nilüfer’de devam ettirildi. Nilüfer Belediyesi’nde Soysal’la HDP kadroları hariç bir çok personel önemli problemler yaşadığı da ileri sürülüyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Turgay Erdem’in buraya müdahale etmemesi kafaları karıştırıyor. Yine konuyu bilmesine rağmen Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız’ın da sessiz kalması Soysal’ın Nilüfer Belediyesi’nde kurduğu düzeni de gözler önüne seriyor. Bakalım çağdaş Nilüfer’de bir kadın çalışana yapılan bu uygulamalara Turgay Erdem’in sessizliği sürecek mi?


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2020, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24