Otopark karmaşası!

Osmangazi Belediyesi tarafından ihaleye çıkartılan Sıcaksu mevkiindeki otopark alanı mahkemelik oldu.

Otopark karmaşası!

Alpaslan YILDIZ

İhalenin mahkemelik olmasıyla Osmangazi Belediyesi’ne ait alanın yola çıkışının olmadığı ortaya çıkarken, alanın ihale edilebilmesi için arazinin yolla bağlantısının sağlanması gerekiyor. 
Osmangazi Belediyesi kısa bir süre önce yıllardır Gökçen ailesinin çok düşük bedellerle kiraladığı Sıcaksu’daki eski Continent marketin yanındaki Gazlakdemir Mahallesi Mudanya Caddesi adresindeki otoparkın 5 yıllığına kiraya verilmesi için 10.12.2019 tarihinde ihaleye çıktı. İhaleye Gökçen’lerin B Plas firmasıyla Nilüfer Karaman Spor Kulübü Derneği katıldı. Açık artırma usulü yapılan ihaleyi 11 bin lira aylık kira bedeli ile Nilüfer Karaman Spor Kulübü Derneği aldı. 

İHALE KESİNLEŞEMİYOR

İhalenin hemen öncesinde Gökçen’lere ait BEMSA AŞ, tarafından Bölge İdare Mahkemesi’ni ihalenin iptali için başvuruda bulunulduğu ortaya çıktı. Ancak Osmangazi Belediyesi ihaleyi yaptı ve Nilüfer Karaman Spor Kulübü kazanan taraf oldu. Arazinin kiralanması mahkemelik olduğu için ihale sonucu kesinleşemiyor. Bölge İdare Mahkemesi’nin vereceği karar doğrultusunda ihalenin iptali ya da onaylanması söz konusu olacak. 

ÇOK TARTIŞMALI BİR SÜREÇ!

Gökçen ailesi Sıcaksu Mevkii’ndeki arazilerine inşaat ruhsatı alabilmek için ihaleye konu olan alanı terk yaptı. Ancak aile bu alını kullanmak istiyordu ve ilginç bir yöntem bulmuştu. Continent marketin bir süre hizmet verdiği binayı yaparken terk olan alanın altını otopark kullanmak amacıyla o dönem belediyeye başvurdu. Alınan izinle kod düşürülerek altı otopark üstü yeşil alan olarak düzenlendi. Bu alanı girişi de kendi arazisi üzerinden verdi Gökçenler. 

ARAZİYİ KİRALADILAR

Osmangazi Belediyesi’ne ait araziyi 10 yıllık periyotlarla cüzi rakamlara kiralayan Gökçen ailesi, oluşturdukları altyapı ile zaten başkalarının ihaleye girme imkanını ortadan kaldırdı. Ancak Bursa Şehir Gazetesi’nin gündeme getirdiği ve Osmangazi Belediye Meclisi’nde de tartışılan alanla ilgili kiralama süresi 5 yıla çekildi. İhaleye bir başkasının da gireceğinin anlaşılması üzerine Gökçenler Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a ihalenin iptali için gitti ancak aynı zamanda ihale komisyonu başkanı da olan Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez buna geçit vermedi. İhale iptal edilmedi. Böylece Dündar ve Erdönmez ikilisi kamu yararını gözeten ve kamunun hakkını koruyan önemli bir kararın altına imza attı. 

ARAZİNİN YOLA BAĞLANMASI ŞART

Bursa’nın göbeğindeki arazinin ticari olarak kullanılabilmesi için yolla bağlantısının kurulması gerekiyor. Hali hazırda otopark olan alanın yolla bağlantısı Gökçen’lerin arazisi üzerinden sağlanabiliyor. Gökçen’ler 20 yıl önce burayı otoparka çevirirken, kodu düşürdükleri ve üstüne beton döktükleri için bu haliyle alanın yola bağlanması mümkün görünmüyor. Burada ya Gökçen’lerden çıkış için yol hakkı alınması ya da ilgili alanın doldurularak kotunun yola sıfırlanması gerekiyor. İşin ilginç yanı 20 yılı aşkın süredir durum böyleyken Osmangazi Belediyesi’nin bu ayrıntıyı atlayıp yol hakkını istememiş olması. Kanunen bu tür alanların yola bağlanması için komşu parsellerden yol hakkı istenebiliyor. Verilen yolun bedelini de yol hakkı alan kişi ödüyor. 

KRİTİK MAHKEME KARARI

Şimdi BEMSA AŞ tarafından yapılan başvurunun Bölge İdare Mahkemesi tarafından incelenerek karara bağlanması bekleniyor. Gökçen’ler, alanın yola bağlantısı olmadığını ve dolayısıyla mevcut haliyle otopark olarak ihale edilemeyeceğini öne sürerek ihalenin iptalini istiyor. Eğer mahkeme bu yönde karar verirse, arazi yolla bağlantı sağlanmadan bir daha ihaleye çıkamayacak. Yani kamunun arazisi boş olarak bekleyecek. Bu noktadan sonra Osmangazi Belediyesi yargıya giderek yol hakkını isteyebilir ve sonrasında yeniden ihaleye çıkabilecek. Yaklaşık bin araçlık otopark alanının kapalı tutulması ise başka bir garabet olarak ortada duruyor.  

KAMUNUN TÜM ALANLARI SÜRELİ İHALE EDİLMELİ

Öte yandan burada yaşananlar göz önünde bulundurularak tüm kamu alanlarının kiralanırken süreli sınırlı kiraya verilmesi ve bir sonraki ihalenin kişilere ayrıcalık sağlayacak imtiyazlar içermemesi bu olumsuzlukları ortadan kaldırır. Kamu önü açık ihalelerden vazgeçerek tüm gelir getirici mülklerini şeffaf ve kamu yarınının en üst düzeyde oluştuğu şekliyle değerlendirmeli. 


 


.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24