Tarihi evlerdeki yangınlar kaza mı sabotaj mı?

Bursa’da 2 ay arayla yan yana iki tarihi konağının çıkan yangınla küle dönmesi, yangınların sabotaj olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Yahşibey Mahallesinde tarihi iki konağı küle çeviren yangınlar itfaiye ekipleri tarafından şüpheli bulunurken, polis her iki olayla alakalı tahkikat başlattı.

Bursa’da son iki ayda Osmanlı Devleti’nden miras Tophane eteklerinde yan yana iki ayrı tarihi konakta yaşanan şüpheli yangın "Bursa’nın tarihi evlerini kim yakıyor" sorusunu gündeme getirdi. Her iki yangının çıkış sebepleri üzerinde çalışan itfaiye ekipleri yangınları şüpheli bulurken, olayda sabotaj ihtimali üzerine duruluyor.


İLK YANGIN 30 OCAKTA ÇIKTI
İlk yangın geçtiğimiz 30 Ocak gecesi Osmangazi’ye bağlı Yahşibey Mahallesi Yahşibey Caddesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, A.C.’nin ve ailesinin yaşadığı 200 yıllık tarihi evde ısıtıcının devrilmesi sonucunda yangın çıktı. Dumanların binayı sardığını gören A.C, durumu itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen ekipler vatandaşları tahliye etti ancak küle dönen tarihi konak kullanılmaz hale geldi. Aynı günün sabahında da Osmangazi Belediyesi’nin ekipleri tarafından yanan tarihi konak yıkılıp bölge temizlendi.


ÖNCEKİ GÜN İFTAR SAATİNDE YANDAKİ KONAK DA YANDI
Ramazan ayının ilk günü akşamı tam iftar saatinde yine aynı mahalle ve aynı sokakta aralarında çok az mesafe bulunan bir başka tarihi konakta da bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. Kısa sürede alev topuna dönen 3 katlı tarihi konak konumu sebebiyle alev alev yanarken neredeyse Bursa’nın bir çok noktasından görüldü. 


YILDIZ PARKI’NDAN YANAN TARİHİ İZLEDİLER
Tarihi yıldız parkında toplanan bir kaç vatandaş 120 yıllık konağın yanışını film izler gibi izledi. Yükselen alevler sebebiyle alev topuna dönen tarihi konak Bursa’nın bir çok bölgesinden görüldü. İftar saatine denk gelen yangın iftar sofrasında buluşan çok sayıda vatandaşı da sokağa döktü. Binanın tarihi geçmişini bilen yaşlı kadınlar sokağa inip yangına müdahale etmek istedi. Bina sahibi dumandan etkilenirken, evinde beslediği onlarca kedi ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. 


KONAK KULLANILAMAZ HALE GELDİ
Kedilerin kurtarılmasından memnun olan bir hayvansever kadın ise mutluluk gözyaşlarını tutamadı. Kullanılmaz hale gelen tarihi konak itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Küle dönen konak sabah saatlerinde bölgeye gelen belediye ekipleri tarafından yıkılıp bölge temizlendi. İtfaiye ekipleri tinercilerin de uğrak yeri haline gelen bölgedeki yangınların şüpheli olduğu konusunda görüş bildirdi. Bu durum olayın sabotaj olma ihtimalini güçlendirirken, polis ekipleri de her iki yangınla alakalı çok yönlü tahkikat başlattı. Öte yandan bazı vatandaşlar bölgenin bir an önce kentsel dönüşüme girmesi için kasıtlı yakılabileceğini iddia etti.


ENKAZ HIZLA KALDIRILDI
Osmangazi Belediyesi, Yahşibey Mahallesi’nde önceki akşam saatlerinde çıkan yangında büyük bölümü yanarak çöken iki katlı ahşap binanın, ayakta kalan ve vatandaşlar için tehlike oluşturan bölümlerini gece saatlerinde yürüttüğü çalışma ile yıktı. 


Osmangazi Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, yangının ardından gece saatlerinde bölgeye giderek binanın ayakta kalan ve vatandaşlar için can güvenliği riski oluşturan bölümlerinin yıkılması için çalışma başlattı. Binanın ayakta kalan bölümleri iş makinesi ile yıkılarak muhtemel bir facia yaşanması önlendi.

İhlas Haber Ajansı ( İHA )

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24