Tarihi Tekke’yi bu adamın elinden kim kurtaracak?

Kepazelikleri Bursa sınırı aşıp ulusal medyada Türkiye gündemine oturan sahte Şeyh Mustafa Özbaş’la ilgili tartışmalar devam ederken, Özbağ kamu malı olan Karabaş-i Veli Kültür Merkezi’nde sefa sürmeye devam ediyor. Kamuoyu mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Osmangazi Belediyesi’ne tahsis edilmiş bu tekkeyi skandallarla anılan ve naylon faturadan hüküm giymiş Özbağ’dan neden alınmadığını merak ediyor.

Tarihi Tekke’yi  bu adamın elinden  kim kurtaracak?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2000’li yılların başında Osmangazi Belediyesi’ne 20 yıllığına tahsis edilen Karabaş-i Veli Tekkesi (Kültür Merkezi) başarılı bir restorasyonun ardından kültür merkezi olarak Bursa’nın hizmetine sunulmuştu. 2005 yılında restorasyonu tamamlanan Karabaş-i Veli Tekkesi, temsil ettiği misyon ve kültürü yaşatması için o dönem Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği’ne verildi.

SKANDALLARIN İSMİ

Osmangazi Belediyesi’ne sırtını dayayıp kendi lüks yaşamı için bu eşsiz merkezi babasının malı gibi kullanan Mustafa Özbağ, adeta bir tarikat şeyhi gibi burada erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı sohbet toplantıları düzenliyor. Ancak kamuoyuna türlü rezillik ve skandalları ile gelen Özbağ, hem Mesnevi kültürünü hem de Tekke’nin isminin kamuoyunda olumsuz algılanmasına yol açıyor.

ŞEHİR İPLİĞİNİ PAZARA ÇIKARDI

Kendisini üstat diye lanse eden ve bir dini lider edasıyla verdiği vaazlarda skandal konuşmalarıyla gündemden düşmeyen Özbağ’ın naylon faturadan 60 ay hapis cezası aldığını Bursa Şehir Gazetesi 2016 yılında ortaya çıkarmış, Özbağ yurtdışına kaçmak isterken Atatürk Havaalanı’nda yakalanmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Sahte şeyh Özbağ’ın, 2003 yılında kapanan bir firmanın faturalarını yıllarca kullandığı ortaya çıkmıştı. 2012 yılında Bursa 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada Mustafa Özbağ’a 2005 ve 2006 yıllarında kesilen naylon faturalar için 30 artı 30 toplam 60 ay hapis cezasına hükmedildi. Mahkemenin 2013/600 sayılı kararı Yargıtay tarafından da onanarak kesinleşti.  Özbağ’ın 2003 ve 2004’te kullandığı sahte faturalarla ilgili 3 dava ise zaman aşımı nedeniyle düşmüştü.

ATATÜRK’LE KONUŞUYOR, PEYGAMBERE İFTİRA ATIYOR

Bir sohbetinde Atatürk’le konuştuğunu ileri süren ve bu sohbetini gerçekmiş gibi anlatan Özbağ, son olarak geçinemeyenlerin maaşının düşürülmesi gerektiğini ve bunun peygamber sünneti olduğunu ileri sürerek, peygambere iftira atacak kadar ileri gitti.  Türkiye gündemine oturan ve kamuoyunda büyük tepki çeken sahte şeyh, çöktüğü Karabaş-i Veli Tekkesi’ndeki lüks hayatına devam ediyor.

AHMET HAKAN’I BİLE İSYAN ETTİRDİ

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da sahte şeyhe sert tepki göstermiş, peygambere hunharca iftira ettiğini hatta kendisinin Allah olduğu(haşa)  iddiasında olduğunu yazdı. Ulusal yayın yapan birçok gazete, internet sitesi ve görüntülü yayın kuruluşlarında haber olan Özbağ’la ilgili adım atılmaması ise tepki çekiyor. Bunca skandala rağmen AK Partili Osmangazi Belediyesi tarafından tahsisi iptal edilmeyen Özbağ’ın neden korunduğu merak ediliyor. Hem Müslümanlara hem de AK Parti’ye büyük zarar veren sahte şeyhin ısrarla tekkeden atılmamasının nedenini kamuoyu merak ederken, “bu eşsiz yapıdan bu adamı kim çıkaracak?” sorusu zihinleri meşgul ediyor. Hiçbir özelliği olmamasına hatta dini tahrip edip kendine göre hadisler uyduran bu zatın bir an önce bu tesisten çıkarılmaması, akıllarda soru işaretleri bırakıyor. (Kemal Benek)

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 21:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Onder
Onder - 2 yıl Önce

365 gün açık olan sema edilen halkın hiçbir ücret ödemeden ailesiyle gelebildigi tek yer olan Bursa'nın ve Türkiye'nin dünyaya taniltildigi böyle bir yeri sudan sebeplerle kapattınız

Ahmet yılmaz
Ahmet yılmaz - 2 yıl Önce

Tekke ,fakır,kimsesiz olanlara barınak olarak kullanılsın,bu tür olumsuz tiplerden temizlenin.

Kerim
Kerim @Ahmet yılmaz - 6 ay Önce

Herkes müftü olmuş.dini konularda halk olarak hepimiz âlimiz sorsan güsül nasıl alınır mal gibi bakar

Esra kaya
Esra kaya - 2 yıl Önce

Bence bu tekke bir an önce böyle sapiklarin elinden alınmalı nasıl oluyor da osmangazi belediyesi bu adama sahip çıkıyor devlet nerde orada kimbilir daha neler dönüyor dur

Recep Uzan
Recep Uzan - 2 yıl Önce

Allah kahretsin bir zamanlarda Mevlevi şeyhi yani şeytanı peşinde takılan salaklara ahmaklara görevi bittikten sonra ben gidiyorum der nereye gidiyorsun üstat derler roma'ya gidiyorum benim görevim bitti der bu işler böyle bu da o papazlardan birisi demek ki

Kadir ser
Kadir ser - 2 yıl Önce

Bu iti slon içeri

Ferhat
Ferhat - 5 ay Önce

Şeyhi tanımam yorum yapanların referansı yukarıdaki yazar sanırım.. bildiğim bir şey varsa kimse günahsızdır diyemeyiz .. mesela yorum yapan ben dahil herkes hata yapmıştır yapmadıysa o zaman tanrılık iddası olur .. ya referans şu an hata yapıyorsa ? Emin olmak zor iştir

Hacı Abdullah baba
Hacı Abdullah baba - 5 ay Önce

Daha evvelde böyle yorum yapanları mahkemeye verip FAİZİ ile birliktepara istemek sureti ile hakaret ve tazminat davası açtığını duymuştum. Dikkat edin derim. Şahsi ulaşamadığına da bizim çevremizde eski psikopatlar var polisler var dikkat etsin dişlerini bacaklarını kırdırırz tehditleri yolluyorlar mış.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner24