Tarım eğitimi Hamidiye MTAL’de canlanıyor!

Son yıllarda devletin hassasiyet gösterdiği alanların başında gelen tarımda bir yandan yatırımlar sürerken bir yandan da tarım eğitiminin yeniden ayağa kaldırılması için adımlar atılıyor.

Tarım eğitimi Hamidiye MTAL’de canlanıyor!

Son yıllarda devletin hassasiyet gösterdiği alanların başında gelen tarımda bir yandan yatırımlar sürerken bir yandan da tarım eğitiminin yeniden ayağa kaldırılması için adımlar atılıyor. Bu kapsamda AR-GE merkezi olarak tespit edilen Tarihi Hamidiye Ziraat Mektebi, Türk tarımının AR-GE ve eğitim merkezi oluyor.

“Hamidiye Ziraat Mektebi" adıyla 1891 yılında, dönemin padişahı II. Abdülhamid tarafından açılan tarihi Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde AR-GE dönemi başladı. Tarihi okul Millî Eğitim Bakanlığı tarafından AR-GE merkezi kapsamına alındı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, geçen hafta Bursa’ya gelen Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, okullarda incelemelerde bulundu. Ziyaretler kapsamında Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de incelemelerde bulunan Mahmut Özer; okulun model niteliğine kavuşması ve tarım alanının AR-GE merkezi olacak şekilde yapılandırılması için gereken tüm desteği sağlayacaklarını müjdeledi. Hamidiye MTAL, Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in ziyaretinin ardından kısa bir süre içerisinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından AR-GE merkezleri arasına alındı. Hamidiye MTAL, Bursa’da AR-GE merkezleri arasına alınan dördüncü okul oldu.


SABAHATTİN DÜLGER’DEN TEŞEKKÜR


Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ar-ge merkezi kapsamına alınmasından ve hızla bu işlemin tamamlanmasından duyduğu mutluluğu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger; “Hamidiye MTAL, aynı zamanda MEB-TOBB-TOBB ETÜ Protokolü kapsamında yer alan ve proje okulu statüsünde olan bir okulumuz. Okulumuzun AR-GE merkezleri arasına alınması kararının, Hamidiye MTAL’nin Türkiye için ‘model’ bir kurum haline dönüştürülmesi yolunda önemli bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum. Başta Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer olmak üzere, destek sağlayan tüm Bakanlık yöneticilerimize şükranlarımı arz ediyorum. Bakan Yardımız Sayın Mahmut Özer’in okulumuzu ziyaretinde söylediği gibi: İnanıyoruz ki tarım eğitimi; burada hayata geçirilecek 'model çalışma' ile Bursa'dan ayaklanacak.” dedi.


BURSA’DA YETİŞECEK ÖĞRENCİLER TOPRAĞA SAHİP ÇIKACAK


Bursa’da mesleki ve teknik eğitim alanında önemli iş birlikleri kurulduğunu belirten Sabahattin Dülger; “TOBB ve Bursa Ticaret Borsası ile Hamidiye MTAL için ulusal ve yerel düzeyde geliştirdiğimiz güçlü iş birliği; burada öğrenim görecek öğrencilerimizin topraklarına, şehirlerine ve en önemlisi geleceklerine sahip çıkmalarına vesile olacaktır. Bu güçlü iş birliğinin tesis edilmesinde önemli katkılar sağlayan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Sayın Özer Matlı ve ekibine de teşekkür ediyorum.” dedi. Hamidiye MTAL; Tarım, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği ile Laboratuvar Hizmetleri alanlarında AR-GE merkezi oldu. Daha önce Tophane MTAL / Makine Teknolojisi,  Otomotiv İhracatçıları Birliği MTAL / Motorlu Araçlar Teknolojisi, Hacı Sevim Yıldız Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Teknolojisi MTAL / Mobilya ve İç Mekân Tasarımı alanlarında AR-GE merkezleri arasına alınmıştı.


MEZUNLARIN İSTİHDAMI DESTEKLENECEK

Üretilecek katma değerli ürünlerin marka, patent ve tasarımları tescil edilerek üretim kapasiteleri artırılacak AR-GE merkezlerinde, uygulamalı eğitimler de yapılarak donanımlı insan kaynağı yetiştirilecek. Mesleki eğitimin inovasyonla bağı güçlendirilip, kalitenin sürekli iyileştirilmesiyle mezunların istihdamı desteklenecek. AR-GE merkezlerinde mesleki eğitim, üretim, tasarım ve istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi de amaçlanıyor
(Deniz AKIN)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24