Zihniyet farkı!

Türkiye geçen hafta yaşanan ve milletimizi derin bir üzüntüye boğan Elazığ depreminin ardından bir kez daha zihniyet farkını net bir şekilde gördü. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bölgeye şöyle bir uğrayıp Palandöken’de kayak yapmaya giderken AK Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ekibiyle çadır kentlerle vatandaşlarla buluşup, erzak dağıttı, vatandaşların acısını paylaştı.

Zihniyet farkı!

Elazığ depreminin yaşandığı ilk dakikalardan itibaren Bursa tüm imkânlarını bu bölge için seferber ederken, Büyükşehir Belediyesi hemen bölgeye sıcak yemek dağıtmak için aşevi gönderdi. Yardım ekipleri bölgeye sevk edildikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, Elazığ’a giderek çadır kenti gezip, depremzedelere moral verdi, ihtiyaç sahiplerine çorba ve erzak dağıttı. Devletin gücü, kuvveti ve afetlere karşı mukavemetini en iyi şekilde Elazığ’da gördüklerini dile getiren Başkan Aktaş, “Keşke bir kişinin bile burnu kanamadan atlatabilseydik. Ama böyle bir felakette sadece 41 can kaybı olması da açıkçası tesellimiz oldu” dedi.

BÜYÜKŞEHİR TÜM İMKÂNLARI İLE ELAZIĞ’DA

Elazığ'da Sivrice merkezli depremin ardından Büyükşehir Belediyesi, hemen olayın ilk anından itibaren Elazığ Valisi Çetin Oktay Yıldırım, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile irtibata geçip, bölgeye 1 tır içme suyu, 1 tır çeşitli gıda maddesi ve 1 tır da temizlik maddesi göndermişti. Elazığ’da her gün ihtiyaç sahibi vatandaşlara sıcak çorba ve gıda servisi yapacak seyyar bir aşevi de çalışmalara başlarken, 6 kişilik itfaiye arama kurtarma ekibi de AFAD koordinatörlüğünde kurtarma çalışmalarına destek vermişti. BESAŞ’a ait gıda yüklü mobil araç da bizzat vatandaşların ayağına giderek gıda yardımlarını ulaştırırken,  psiko-destek ekibi ise özellikle çocuklara ve bölge halkına moral desteği sağladı. Öte yandan Bursa'da oturup, Elazığ veya Malatya'da oturan yakınlarına ulaşmak isteyen vatandaşlara da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz ulaşım desteği sağlandı.

İÇİMİZE ATEŞ DÜŞTÜ

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da beraberindeki Bursa Milletvekilleri Müfit Aydın, Osman Mesten, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan ile birlikte Elazığ’a gidip, deprem mağduru vatandaşlara moral verdi. Oluşturulan çadır kentte tek tek depremzedeleri ziyaret eden Başkan Aktaş, vatandaşların taleplerini dinledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan aşevinde vatandaşlara çorba dağıtan Başkan Aktaş, BESAŞ’ın mobil yardım aracında da ihtiyaç sahiplerine erzak dağıttı. Devletin gücü, kuvveti ve afetlere karşı mukavemetini en iyi şekilde Elazığ’da gördüklerini ifade eden Başkan Aktaş, “Cuma akşamı Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem Elazığ ve Malatya’da içimize ateş düşürdü. 41 vatandaşımız hakkın rahmetine kavuştu ve 1607 vatandaşımız ise yaralı olarak kurtuldu. Hemen ertesi gün Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak 3 tır çıkardık. Bölgede sıcak çorba, çay, erzak dağıtımları yapıyoruz. Belediye olarak Bursalı hayırseverlerin imkanlarını bu manada ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyoruz. İtfaiye teşkilatımızdan arama kurtarma ekiplerimiz buradaki çalışmalara destek verdi. Büyük geçmiş olsun. Hamdolsun devletimiz gücünü, kuvvetini, mukavemetini burada en iyi şekliyle gördük. Keşke bir kişinin bile burnu kanamasaydı ama böyle bir felakette sadece 41 can kaybı açıkçası tesellimiz oldu. Gerekli dersleri çıkararak bundan sonra özelikle inşaat sektörüyle alakalı tüm tarafların üzerine düşeni yapması gerekiyor. Ben tekrar bölge halkına ve ülkemize geçmiş olsun diyorum. Bölgedeki çalışmalarda emeği geçen, katkısı olan tüm mesai arkadaşlarımıza da yürükten teşekkür ediyorum” dedi.

İMAMOĞLU DAĞDA KAYAK YAPIYOR

Aktaş’ın Elazığ ziyareti bir kez daha CHP’li belediyelerle AK Parti belediyeleri arasında farkı gözler önüne serdi. İmamoğlu, Palandöken’e tatile giderken kısa bir süre deprem bölgesine uğrayıp, hiçbir şey olmamış gibi Erzurum’da tatil yaparken, Alinur Aktaş vekiller ve Bursa il başkanının yanı sıra ekibiyle birlikte Elazığ’daki depremzedeleri yalnız bırakmıyor. Yaraların sarılması için bizzat bölgede incelemelerini sürdürüyor. Gereken talimatlarla mağdur depremzedelere destek sağlıyor.  Milletin zor günlerinde milletin yanında olmayı tercih eden Aktaş ile millet acı çekerken dağda kayak yapan İmamoğlu arasındaki dağlar kadar fark da bu olayla bir kez daha gözler önüne serildi.

(Alpaslan YILDIZ)

Anadolu Ajansı ( AA )

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24