173 yıllık Işıklar'da eğitim yeniden başladı

Sultan Abdülmecid döneminde ‘Mekteb-i Fünun-u İdadi’ adıyla açılan, günümüze kadar 4 harbiye reisi ile serasker, 5 genelkurmay başkanı v

173 yıllık Işıklar'da eğitim yeniden başladı
Sultan Abdülmecid döneminde ‘Mekteb-i Fünun-u İdadi’ adıyla açılan, günümüze kadar 4 harbiye reisi ile serasker, 5 genelkurmay başkanı ve çok sayıda kuvvet komutanı yetiştiren, 15 Temmuz kalkışmasının ardından kapatılan 173 yıllık Işıklar Askeri Hava Lisesi, Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak yeniden eğitime açıldı. Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, eğitimlerin başladığı tarihi okulu ziyaret edip, askeri öğrencilere başarılar diledi.

Bursa’da ‘komutanların okulu’ olarak adlandırılan, Osmanlı döneminde 4 harbiye reisi ile serasker, cumhuriyet döneminde de Hilmi Özkök ve Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun da aralarında bulunduğu 5 genelkurmay başkanı ile çok sayıda kuvvet komutanını mezun eden Işıklar Askeri Hava Lisesi, 15 Temmuz kalkışmasının ardından kapatılmıştı. Kapatıldığı 7 Ağustos 2016’dan bu yana sessizliğe bürünen tarihi askeri okul, bu kez Jandarma Genel Komutanlığı’nın astsubay ihtiyacını karşılamak üzere Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak yeniden eğitime açıldı. Tarihî okulun tadilatı da Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Valiliği'nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1,5 milyon TL harcanarak yaptırılan mantolama, boya, ıslak zeminlerin yeniden yapılması kalorifer borularının yenilenmesi çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlandı.
Işıklar’ın tarihî bir okul olduğunu belirten Vali İzzettin Küçük, “Eski Işıklar Askeri Lisesi, yeni adıyla Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nu ziyarete geldik. Burası kuruluşu ile Osmanlı İmparatorluğu’ndan beri askeri lise olarak hizmet ediyordu. Uzunca bir süre kapalı kaldı. Çeşitli alternatifler tartışıldı. Ama bu binanın ruhuna, yapısına, daha önceki kullanım amacına uygun olarak burası Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu oldu. Burada öğrencilerimiz 2 senelik bir eğitim alacaklar. Şu anda 168’i bayan olmak üzere 1645 öğrencimiz, ‘Mehmetçiğimiz’ eğitim görüyor. Böylece olabilecek en güzel değişim ve dönüşüm gerçekleşti. Komutanlarıyla, öğretmenleriyle, idare personeliyle ve öğrencileriyle burası Jandarmamıza yakışan kuvvetli bir eğitim yuvası oldu” dedi.

Dersliklerde eğitim gören kız ve erkek öğrencilerle bir araya gelen Vali Küçük, “Memleketimizin değişik köşelerinden geldiniz ve burada bir süre eğitim göreceksiniz. Ordumuzun çok kıymetli mensubu olarak jandarma teşkilatımızda değişik görevler yapacaksınız. Bu süre zarfında muhteşem şehir Bursa’yı daha da yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Sizler bizim burada misafirimizsiniz, evlatlarımızsınız. Sağlık ve sıhhat içerisinde eğitiminizi tamamlamanız en büyük temennimiz” diye konuştu.

Ziyaret esnasında Bursa Valisi İzzettin Küçük’e Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu da eşlik etti. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24