'5 yılda 50 yıllık sıçrama yapacağız'

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçede yaşam standardını zirveye taşıyacak kentsel dönüşüm projelerini halka anlatmaya

'5 yılda 50 yıllık sıçrama yapacağız'
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçede yaşam standardını zirveye taşıyacak kentsel dönüşüm projelerini halka anlatmaya devam ediyor. Çınarönü Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Edebali, “Göreve geldiğimizde kaderine terk edilen bu mahallelerimizde 5 yılda 50 yıllık bir sıçrama yapabilmek için kollarımızı sıvadık” dedi.

Zeynep GÜMÜŞ

Ankara Yolu’nun altında yer alan Mevlana, Ulus, Arabayatağı, Yavuzselim, Çınarönü ve Hacivat mahallelerinde yapılan imar planı değişikliği sonrası, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin Yavuzselim’den başlattığı bilgilendirme toplantıları Çınarönü’nde devam etti. Edebali, Çınarönü Mahalle sakinleriyle gerçekleştirdiği buluşmada, bölgenin yarınlarını kurtaracak yeni imar planı ve kentsel dönüşüm hakkında bilgi verirken vatandaşların sorularını da yanıtladı. Yıldırım’ın en büyük sorununun plansızlık olduğunu vurgulayan Edebali, “Bu sorunun en önemli yansıması Ankara Yolu’nun altında kalan 6 mahallemizde ortaya çıkıyordu. Bitişik nizam 2 kat şeklinde yapılan eski plan şehirciliğe aykırı bir düzen. Şehir yaşamında geniş yollara, park alanlarına, kapalı pazar yerlerine, spor alanlarına, kaldırımlara, bisiklet yollarına ve otoparklara ihtiyaç var. Eski plan şehrimizin geleceğine hiçbir artı değer sağlamazdı. Bizler de hemşehrilerimize yaşam standartları yüksek bir hayat sağlayabilmek için elimizi taşın altına koyduk” dedi.

“STANDARTLAR EN YÜKSEĞE TANIŞACAK”

 

Edebali, “Bu altı mahallemizin 418 hektarlık alanında yeni, modern ve güvenli bir şehir kurulabilmesi için mevcut okul, ibadethaneler ve diğer resmi kurumlar dışındaki tüm alanları değiştiriyoruz. Plan için birçok kurumdan görüş aldık. BUSKİ’den, UEDAŞ’tan, BURSAGAZ’dan, Büyükşehir Belediyesi’nden, DSİ’den, Karayolları’ndan, Orman Bakanlığı’ndan, Tabiat Varlıkları’ndan ve NATO’dan dahi görüş aldık. Bu 6 mahallemizin sorunlarını tümüyle ortadan kaldıracak en önemli çalışmanın yeni imar düzeni olduğuna karar verdik. Riskli alan ilan edilen bölgenin planlarında değişiklik yapılabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Göreve geldiğimizde kaderine terk edilen bu mahallelerimizde 5 yılda 50 yıllık bir sıçrama yapabilmek için kollarımızı sıvadık. 40 yıldır biriken sorunlar için kimse kalıcı çözüm üretmemiş. Üç yıldır yapılan yoğun çalışmalar sonucunda yeni imar planımızın onayını aldık. Artık yeni planımızda Bursa’nın en gözde mahallesi hangisiyse, o mahalleden standartları çok daha yüksek bir mekânsal düzenimiz var” diye konuştu.

“YENİ İMAR PLANI BÜYÜK KAZANÇ”

Plansızlık nedeniyle çöküntü bölgesi halindeki alanların ayakta durması için yeni planda ticari alanlara yer verdiklerini belirten Başkan Edebali, “Bölgede ekonominin canlanması için ticaret alanları ve iş yerlerine büyük pay ayırdık. Şuan Çınarönü’nde yaşayan insanlar başka bölgelerde çalışmasa Çınarönü ayakta kalamaz. Şehirde ticaret, işyeri, alışveriş olmadan hayatı idame ettiremeyiz. Mahalledeki imar düzeninin o ticari imkanları vermeli. Bu planı düşünürken sadece fiziki dönüşümü düşünmedik. Plan bize çok güçlü bir ekonomik kalkınmayı sağlayacak. Yerlerimizi en kıymetli hale getirdik. Planımızın onaylanmasıyla şuyulandırma çalışmalarımızı başlattık. Herkesin tapuları ortaya mağduriyet çıkmadan yeniden düzenlenecek. Tapu Müdürlüğü’nden çalışmaların en az 1,5 yıl süreceğini öğrenince Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki’den ricada bulunarak ilave personel istedik. Biz de çalışmalara destek vereceğiz. Hedefimiz 6 mahalledeki insanlarımızın tapularını 5 ayda çıkarabilmek. Bunun ardından özel sektör bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları başlatmak için adeta yarışacak ve inşaat sektörü de hareketlenecek. Yeni imar planı bölge insanımız ve şehrimiz için çok büyük bir kazanç. İnsanlarımızın özlemini çektiği yeni ve modern bir yaşamın başlangıcına imza atmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24