ABD'den sonra Avrupa patenti de tamam! İlk milli kanser ilacı Bursa'dan!

Bursa Uludağ Üniversitesi akademisyenlerinin kolon kanserine çare olacak geliştirdiği bileşiği ABD’nin ardından Avrupa’dan da patent ald

ABD'den sonra Avrupa patenti de tamam! İlk milli kanser ilacı Bursa'dan!

Bursa Uludağ Üniversitesi akademisyenlerinin kolon kanserine çare olacak geliştirdiği bileşiği ABD’nin ardından Avrupa’dan da patent aldı. İlk milli kanser ilacı olan bileşik hem hastalara umut hem de Bursa’ya gurur oldu.


Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) öğretim üyeleri, multidisipliner bir çalışmayla kolon kanserinin tedavisi için geliştirdikleri bileşik, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra Avrupa patenti de aldı. Bursa Uludağ Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, tez danışmalığını BUÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Turan Yılmaz'ın yaptığı ve Dr. Öğretim Üyesi Ceyda İçsel'in doktora tezi kapsamında sentezlenen bir palladyum bileşiğinin, İstanbul İstinye Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Engin Ulukaya tarafından kolon kanseri hücrelerine karşı yüksek derece etki gösterdiğinin belirlendiği anımsatıldı.


SELANİK ÜNİVERSİTESİ KANITLADI


Selanik Üniversitesinden Dr. Konstantinos Dimas'ın da bu bileşiğin kolon kanserli farelerde tümörlerin boyutunu, halen kullanılan ticari ilaçlardan daha etkili şekilde küçülttüğünü kanıtladığı aktarılan açıklamada, söz konusu buluşun, kolon kanserinin tedavisinde klinikte kullanılan ilaçlara göre daha umut vaat edici olduğu bildirildi.


TÜRKİYE'NİN İLK MİLLİ KANSER İLACI


Bursa Uludağ Üniversitesi’nden yapılan değerlendirmelerine yer verilen Prof. Dr. Veysel Turan Yılmaz, "milli ilaç" kapsamında bu bileşikle ilgili insan deneylerinin tamamlanarak Türkiye'ye yeni bir kanser ilacı kazandırılması konusunda özel sektör ve devletin ilgi ve desteklerini beklediklerini vurguladı.


BİLEŞİK, PATENTLE KORUMAYA ALINDI


Söz konusu bileşik için Türk Patent ve Marka Kurumundan 20 yıl süreli incelemeli uluslararası patent aldıklarını aktaran Yılmaz, daha sonra ilaç sektörü gelişmiş ABD'den de patent alıp, bileşiği korumaya aldıklarına dikkati çekti. Bu tarz ilaç sanayisinde kullanılan bileşikler için her kıtadan patent alınması gerektiğini belirten Yılmaz, bileşikle ilgili Avrupa'dan da patent aldıklarını kaydetti. Yılmaz, proje ekibinin, "ilk milli kanser ilacı" olmaya aday bileşik için ilaç firmalarıyla görüştüğünü ifade etti.


ÇALIŞMA 2011’DEN BERİ DEVAM EDİYOR


Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde 2011’den bu yana yapılan TÜBİTAK destekli çalışma sonucunda oluşturulan ve ‘barbipalladium’ adı verilen bileşiğin, kolon kanserine karşı yüksek antikanser etki gösterebileceğine yönelik bulgular elde edildi. Mevcut tedavilerden daha etkili olduğu belirtilen bileşik için patent alındı. İnsanlar üzerinde yapılacak deneylerin ardından birtakım aşamalardan geçecek bileşiğin yaklaşık 4 yıl sonra ilaç aşamasına gelebileceği tahmin ediliyor.


İLAÇ FİRMALARI SAHİPLENMELİ


BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, çalışmada emeği geçenleri tebrik ederek, “Gerçekleştiği takdirde Türkiye’de yapılmış ilk kanser ilacı olacak. Bu açıdan çok önemli. Patenti almak önemli ama bu patent ilaca dönüşmediği müddetçe bunun anlamı yok. Türkiye’deki ilaç firmalarının bunu sahiplenmesini arzu ediyoruz. Türkiye’deki girişimcilerin bu işe sahip çıkması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.
(AA)
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24