Açık Oto Pazarı'nda Bozbey vurgunu   

Nilüfer Açık Oto Pazarının haftalık 34 bin liralık cirosu, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in “aile vakfı” NİLVAK’a akta

Açık Oto Pazarı'nda Bozbey vurgunu   

Nilüfer Açık Oto Pazarının haftalık 34 bin liralık cirosu, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in “aile vakfı” NİLVAK’a aktarılıyor. Pazar alanını yıllık 120 bin liraya kiralayan Bozbey’in vakfının araziden kazancı yılda 1 milyon 768 bin lira.


[video width="640" height="480" mp4="//sehirmedya.com/wp-content/uploads/2019/03/WhatsApp-Video-2019-03-24-at-18.15.20.mp4"][/video]

Nilüfer Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma Vakfı’nın (NİLVAK) Nilüfer Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey tarafından aile şirketine çevrilmesinden sonra yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Kamuoyuna yansıyan birçok kirli işin arkasından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in “aile vakfı” NİLVAK çıkıyor. Bu kez de Nilüfer’in Üçevler Mahallesi’nde kurulan Nilüfer Açık Oto Pazarı’nın NİLVAK’ın kazanç kapısı haline dönüştüğü ortaya çıktı.

NİLVAK’A PAZARDAN HAFTALIK 34 BİN LİRA


1700 araç kapasiteli pazar alanına girmek isteyen vatandaşlara 20 lira karşılığında araç bilgilerini yazacağı bir karton tabela ve giriş fişi veriliyor. Bilet satışıyla elde edilen 34 bin liralık haftalık ciro ise NİLVAK’a aktarılıyor.

BOZBEY ARAZİYİ NASIL KİRALADI?


28 dönüm arazi üzerine kurulu Nilüfer Açık Oto Pazarının her hafta sonu işletildiğinden yola çıktığımızda NİLVAK’a aktarılan yıllık ciro 1 milyon 768 bin lira oluyor. Oysa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in bu araziyi sahibinden yıllık 120 bin lira karşılığında kiraladığı ortaya çıktı. Pazarın yıllık cirosunun kira bedelinin 10 katından fazla olduğu düşünüldüğünde, burayı Başkan Bozbey’in nüfusunu kullanarak elde ettiği düşüncesi dikkat çekiyor.

VATANDAŞTAN 20 LİRA HARAÇ


Nilüfer Açık Oto Pazarı’nda ikinci el arabasını satmak isteyen vatandaşın giriş yapabilmek için üzerinde Nilüfer Belediyesi ve NİLVAK logosu bulunan 20 liralık fişi ve araç bilgilerini yazabileceği karton tabelayı alması gerekiyor. Aracını satmak için defalarca gelen vatandaş her defasında bu ücreti ödemek yani Başkan Bozbey’in “aile vakfı” NİLVAK’a haraç ödemek zorunda. Vatandaştan alınan giriş ücretleriyle haftalık 34 bin lira ve yıllık 1 milyon 768 bin lirayı bulan pazar yeri cirosu doğruca NİLVAK’a aktarılıyor.

 


VURGUN İÇİNDE VURGUN


NİLVAK bünyesinde bulunan oto pazarında yaşanan skandallar sadece bunlarla sınırlı değil. İnsanların ikinci el araçlarını satmak için gittikleri pazarda kurulan tezgah, pes dedirtti. İşletmesi NİLAVAK’ta olan pazarda ‘giriş fişi’ vurgunu yaşanıyor. Aracını satmak için giden vatandaş içeri girerken bir fiş ve aracın bilgilerini yazmak için üzerinde NİLVAK’ın logosu bulunan bir kart alıyor. Bu kart için 20 TL ücret ödüyor. Bu ücreti pazara giren herkes ödüyor ve bu kartlardan herkes alıyor. Ama bazı araçlar el yazısı veya bilgisayar çıktısı kağıtlarla satış yapıyor. Bu durum da kurulan tezgahı ortaya çıkarıyor. Bazı galericiler içeri girerken aldıkları NİLVAK logolu kağıt ve fişleri kullanmadan, tezgahı çeviren şahıslara veriyor. Kullanılmamış karton ve fişler kapıda sıradan vatandaşa tekrardan satıyor. Kayıt dışı sokulan araçların fiş ücretleri bu şahısların cebine giriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24