Antik kent için suç duyurusu

Bursa'nın Mudanya ilçesindeki bir AVM inşaatında kalıntılarına rastlanan antik kent Myrleia'nın yok olmaması için Çağdaş Hukukçular Derne

Antik kent için suç duyurusu
Bursa'nın Mudanya ilçesindeki bir AVM inşaatında kalıntılarına rastlanan antik kent Myrleia'nın yok olmaması için Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi üyeleri suç duyurusunda bulundu. Dernek Başkanı Aslı Evke Yetkin, bir an önce inşaatın durdurulması gerektiğini ifade ederek, tarihi alanın koruma altına alınmasını istedi. 

Mudanya'nın Ömerbey Mahallesi'ndeki bir alışveriş merkezi inşaatı sırasında kalıntıları ortaya çıkan ve geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayanan Myrleia antik kentinin korunması için harekete geçen Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar adliye önünde toplandı. Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz'ün de destek verdiği basın açıklamasında Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Aslı Evke Yetkin, daha önce söz konusu alandaki inşaat sırasında bronz bir heykel bulunduğunu hatırlatarak, "Aynı bölgede antik Myrleia kentine ait henüz keşfedilmemiş başta tarihi eserlerin de bulunma ihtimali var. Şimdiye kadar bulunan tarihi eserler bunu doğrulamaktadır. Hal böyleyken antik kentin kalıntılarının bulunduğu alanda inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu durum derneğimiz avukatları tarafından tespit edilip tutanak altına alınmıştır. Yasa ve alınan kurul kararı gereği tarihi alanda inşaatın vakit kaybetmezsizin durdurulması gerekir" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı göreve çağıran Yetkin, "Tarihi eserler, insanlığın ortak mirası olup, korunması her vatandaşın görevidir. Derneğimiz, bu tarihi eserlerin koruma altına alınması için ilgili korumlara gerekli ihbarda bulunmuştur. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bursa Bölge Müdürlüğü'ne yazılı müracaatta bulunarak, tarihi eserlerin zarar görmesinin engellenmesi istenilmiştir. Yeni tarihi eserlerin korunması ile yükümlü olan Bursa Müze Müdürlüğü'ne ihbarda bulunulmuş, duruma müdahale etmesi istenmiştir. Kanunsuz olmasına rağmen devam eden inşaat durdurulmalı, alan korumaya alınmalı, başka tarihi eserler bulunmuş olabileceği göz önüne alınarak soruşturma başlatılmalıdır. İnşaat çalışmasında çıkan hafriyatın da bulunarak arkeolojik açıdan incelenmesi gerekmektedir. Kamuoyu ve basının önünde bir kez daha cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunuyoruz" diye konuştu.

İnşaatın durdurulmaması halinde antik şehir buluntularının tamamen zarar göreceğini ya da yok olacağını kaydeden Başkan Yetkin sözlerini şöyle sürdürdü:
"Doğal kaynaklar ve tarihi kalıntılar, toplumun ortak mirasıdır. Ancak ülkemizde ve kentimizde bu kaynak ve varlıklar uluslararası sermayeye sunulmakta, çok uluslu şirketlerin ve yerli sermayenin kullanımına açılarak ticarileştirilmekte, doğal ve kültürel varlıklarımız talan edilmektedir. Mudanya'da da yapılan budur. Bizler tarihi zengikliklerimizin kar uğruna özel şahısların kullanımına açılmasını istemiyoruz. Herkesi o tarihi bölgenin korunmasına ve sahip çıkılmasına destek vermeye çağırıyoruz".

Bilindiği bigi Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri geçtiğimiz günlerde Mudanya'da yürüyüş yaparak, inşaatın durdurulmasını istemişti.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2012, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24