Arı: 'Trump bu savaşı bitirebilir'

ÖRDEKLİ KÜLTÜR MERKEZİ’NDEKİ KONFERANSA KONUŞMACI OLARAK KATILAN ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İİBF ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. TAYYAR ARI, “SURİYE VE BÖLGEDE YAŞANAN SAVAŞLARIN BİR CIA PROJE OLMA İHTİMALİNİ KİMSE REDDETMİYOR. EĞER BU BİR CIA PROJESİ DEĞİLSE, YENİ ABD BAŞKANI TRUMP BU SAVAŞI BİTİRİR” DEDİ. (İHA/BURSA-İHA)

Arı: 'Trump bu savaşı bitirebilir'

Uludağ Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı, “Suriye ve bölgede yaşanan savaşların bir CIA proje olma ihtimalini kimse reddetmiyor. Eğer bu bir CIA projesi değilse, yeni ABD Başkanı Trump bu savaşı bitirir” dedi.


 
Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Arı, “Bugüne kadar yüzünü batıya çevirmiş, batının bizi terk etmesi, dışlaması durumunda yapayalnız kalacağını düşünen Türkiye yerine artık yeni bir Türkiye var. Son dönemde sergilediği tutuma aslında Türkiye’nin kendini keşfetmesi diyebiliriz. Vatanına ve egemenliğine hakim düşünce yapısına sahip Türkiye, bu haliyle içeride ve dışarıda birtakım çevreleri paniğe sevk ediyor” diye konuştu.

“TÜRK MİLLETİ GÜCÜNÜN FARKINA VARDI”
Türkiye’nin sergilediği duruşu, Türk milletinin gücünün farkına varması olarak değerlendiren Prof. Dr. Tayyar Arı, “Artık nasıl bir kültür ve medeniyete sahip olduğunu bilen ve bu gücünü bölgede kullanan bir Türkiye var. Batı ülkeleri, artık bölgede aktör olma iradesini ortaya koyan bir Türkiye görünce, yıllardır alışık olmadıkları bu tavır karşısında şaşkına döndü diyebiliriz. Bugüne kadar yönetilebilen bir Türkiye için her türlü entrikayı uygulayan batı, son dönemde oldukça panikledi. Türkiye ve Türk halkı son yıllarda çizmiş olduğu gelecek vizyonu ve buna sahip çıkması ile gelecekte sıradan değil, başarılı ve sıra dışı bir ülke olacağını gösterdi” dedi.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR YOL AYRIMINDA”
Bugün önemli bir yol ayrımında olan ülkemizin, kendi köklerini ve kültürünü keşfettiğini, artık her şeyi kabul eden bir ülke olmayacağını söyleyen Tayyar Arı, “Son dönemde gündeme gelen Lozan tartışması da bunun bir göstergesi. Bu tartışma bir zihniyet, yeni bir coğrafya tartışması aslında. Çünkü Lozan, Türkiye’yi geçmişi olmayan, 1923’te kurulmuş herhangi bir devlet gibi gösteren bir anlaşma. Oysa Türkiye Cumhuriyeti, dünyada 16 devlet kurmuş, binlerce yıllık geçmişi olan Türk milletinin kurduğu son devlettir. Dünyada aynı topraklar üzerinde, yine aynı milletler tarafından farklı devletler kurulabilir. Bu onun köksüz yeni yetme bir devlet olduğunu göstermez. Yani, 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni sıradan, köksüz bir devlet gibi düşünemezsiniz” diye konuştu.

“TÜRKİYE OLMAZSA HUZUR GELMEZ”
Konuşmasında, Suriye’de yaşananların emperyalizmin bir tezahürü olarak değerlendiren Prof. Dr. Tayyar Arı, “Suriye’de mezhep ve etnik kimlikler kullanılıp meseleler çözümsüz bırakılıyor. Eğer Suriye’de yaşananlar, bir istihbarat, daha doğrusu bir CIA projesi değilse, Amerika’nın yeni lideri Trump ile birlikte bu değişebilir. Ancak ABD dünyanın barış ve istikrarı ile hiçbir zaman ilgilenmedi ve ilgilenmeyecek. ABD son yıllarda bölgede ciddi bir itibar kaybetti. Türkiye olmazsa bölgeye huzur ve barış gelmeyecek. 400 yıl boyunca huzur ve güven içinde yaşayan bölge kan gölüne döndü” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24