Atatürk Stadı meydan projesiyle 'yaşatılacak'

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün yapımı için 1926'da bin lira bağışta bulunduğu ve 1948'de tamamlanan Atatürk Stadı'nın tarihi dokusu bozulmadan, bulunduğu alanı meydana dönüştürecek. ( Bursa Büyükşehir Belediyesi - Anadolu Ajansı )

Atatürk Stadı meydan projesiyle 'yaşatılacak'
Mustafa Kemal Atatürk'ün yapımı için 1926'da bin lira bağışta bulunduğu ve 1948'de tamamlanan stadın yer aldığı alan, buranın tarihi dokusu bozulmadan "ayrıcalıklı bir meydan" olarak kente kazandırılacak
 Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün yapımı için 1926'da bin lira bağışta bulunduğu ve 1948'de tamamlanan Atatürk Stadı'nın tarihi dokusu bozulmadan, bulunduğu alanı meydana dönüştürecek.Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, 400 bin metrekare proje ve 190 bin metrekarelik inşaat alanıyla kentin en büyük anıtsal yapılarından biri olan yeni stadyumun, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldığına işaret edildi.

Eski stadyumun bulunduğu alana yapılacak meydan projesinin şekillenmeye başladığı belirtilen açıklamada, bu stadın, Atatürk'ün yapımı için 1926'da bin lira bağışta bulunması, 1948'dan bu yana hem resmi törenlere hem de Bursaspor'un başta şampiyonluğu olmak üzere birçok başarısına ev sahipliği yapması nedeniyle kentin tarihinde ayrı bir önemi bulunduğu vurgulandı.Açıklamada, Atatürk Stadı'nın, doğal dokusuyla meydan projesinde yaşatılacağı kaydedildi.

"KAPALI TRİBÜN YIKILMAYACAK"


Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu dönem Bursa'ya kazandırdıkları en önemli eserlerden birinin yeni stadyum olduğunu, bu projenin aynı zamanda kente büyük bir meydan kazandırılmasının önünü açtığını bildirdi.

Daha önce stadyum bölgesinin ticaret alanı yapılmasını engellediklerini, burayı spor alanı olarak tescil ettiklerinin belirten Altepe, Erdem Saker başta olmak üzere hem eski belediye başkanları hem de vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine yapılacak meydan projesinde, Atatürk Stadı'nın izlerinin yaşatılacağını vurguladı.

Projede stadyum dokusunun bozulmayacağını vurgulayan Altepe, kapalı tribün kısmının kalacağını, diğer tribünlerin de sadece üstteki kısımlarının yıkılacağını ifade etti. Altepe, şunları kaydetti:"Böylelikle Bursaspor'un hatırası olarak sahayla birlikte stat da yaşatılacak. Bu alanda hem sportif aktiviteler hem de bayramlarda törenler, şenlikler, festivaller ve çevresiyle birlikte yüz binlerin toplandığı mitingler yapılabilecek. Bursa ayrıcalıklı bir meydan, bir yaşam alanı kazanırken, Atatürk Stadı'nın tüm izleri de yaşatılacak. Yıkımları, Spor Genel Müdürlüğü başlatıyor. Şimdiden hayırlı olsun."

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19