Ayçiçeğinde verim düşük ama üreticiler umutlu

Bursa'da yağlık Ayçiçeği hasadı başladı. Verimin geçen seneye göre düşük olmasına rağmen üreticiler bu yılki fiyatlardan umutlu old

Ayçiçeğinde verim düşük ama üreticiler umutlu

Bursa'da yağlık Ayçiçeği hasadı başladı. Verimin geçen seneye göre düşük olmasına rağmen üreticiler bu yılki fiyatlardan umutlu olduklarını söyledi.


İnegöl’e bağlı köylerde yağ için ekilen ayçiçeği hasadı başladı. Bu yılki ücretlerden umutlu olduklarını belirten İnegöl Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Girgin, verimin geçen seneye oranla düşük olmasına rağmen 322 ortaktan 2 bin 105 ton rekolte aldıklarını, ortalama 1.5 ton ay çekirdeği alacaklarını tahmin ettiklerini söyledi. Geçen sene taban fiyatın yağ oranına göre bin 720 lira ile bin 980 lira arasında değiştiğini belirten Girgin, "Bu sene yağlara çok talep olduğundan fiyatların 2 liranın üzerinde olmasını tahmin ediyoruz. Kanola'ya ton başına 500 lira, yağlık Ayçiçeğine 400 lira devlet desteği veriliyor. Yani Orman ve Tarım Bakanlığı'nın Ayçiçeğine olan desteğinin biraz daha artırmasını talep ediyoruz" dedi.


100-150 TON DÜŞÜŞ BEKLENİYOR


Bu sene üretimde düşüş olduğunu ifade eden Girgin, "Geçen seneye göre 100-150 ton düşüş bekliyorum. Çünkü Sungurpaşa ve Boğazköy'ün kanolaya yönelmesi ile tabi ki verim düşüşü olacaktır. Önümüzdeki sezon Kanola be yağlık Ayçiçeği'nin yükseleceğini tahmin ediyorum. Geçen sene iklim şartlarının elverişli olması üretime yansıdı. Bu sene gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı çok, yağ oranlarında düşüş olacağını düşünüyorum" dedi. (Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24