'Aziz Torun'a Yakışmadı'

'Aziz Torun'a Yakışmadı'
Bursa’da Korupark evlerinin inşaatında çalışan 13 işçi, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle 17 katlı binanın en üst katından atlamak istedi. İskeleyi sökmeye çalışan ve bazı inşaat malzemelerini aşağı fırlatan işçiler, 3 saatlik çabanın ardından indirilebildi.

Edinilen bilgiye göre, olay Merkez Osmangazi ilçesi Emek Mahallesi Korupark Alışveriş Merkezi arkasındaki şantiyede gerçekleşti. Taşerona bağlı çalışan 13 işçi 1,5 aydır maaşlarını alamadıkları için inşaatın 17'nci katına çıktı. Maaşlarını alamadıkları takdirde kendilerini aşağıya atacaklarını iddia eden işçileri, iş arkadaşları ve polisler ikna edemedi. Bayram öncesi evlerinin elektriklerinin kesildiğini belirten işçiler, günlük 80 lira yevmiye ile çalıştıklarını ve mağdur olduklarını ifade ettiler. Mantolama işinde çalıştığı öğrenilen 13 işçi 3 saat boyunca polislere, iş arkadaşlarına ve itfaiye ekiplerine zor anlar yaşattı.
Yaklaşık 19 bin lira alacaklarının olduğunu ileri süren işçiler, firma yetkililerinin kendilerine maaşlarını vermeleri durumunda intihar etmekten vazgeçeceklerini söylediler. Yanlarına yaklaşan polislere ve işçi arkadaşlarına tepki gösteren işçiler, bulundukları iskelenin bazı parçalarını sökmek istedi. İnşaat malzemelerini çevreye savuran işçilerle telefonla konuşan inşaat ustalarından Metin Şirin ise, işçilerin durumuna bir çözüm bulunmasını istedi.

"İNTİHAR GİRİŞİMİ KARAKOLDA BİTTİ"
İnşaat firması yetkilileri ise basın mensuplarının görüntü almaması için inşaat alanı girişine ağ serdi. 3 saatlik eylemin ardından maaşları konusunda ikna olan işçiler hep birlikte aşağıya indi. Sağlık ekiplerinin ve çok sayıda polis ekibinin hazır bulunduğu inşaat alanında işçiler, firma yetkilileriyle görüşmesinin ardından polis nezaretinde Emek Karakolu'na götürüldü. İşçiler, uzun süren bekleyişten sonra kendilerine yarın için maaş sözü verildiğini kaydettiler. İşçiler, maaşların verilmemesi durumunda bir kez daha intihar girişiminde bulunacaklarını söylediler.
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2012, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24