Balkan göçmenleri gerçek adresine kavuşuyor

Balgöç’ün artık istek ve beklentileri karşılayamaması üzerine yola çıktıklarını anlatan Balkanlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Baş

Balkan göçmenleri gerçek adresine kavuşuyor
Balgöç’ün artık istek ve beklentileri karşılayamaması üzerine yola çıktıklarını anlatan Balkanlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sabahattin Kurtulmuşlar, “İsim değişikliği baskılarıyla mücadele için kurulan dernek, artık göçmenlerin sıkıntılarına çözüm olamamaktadır” dedi.

 

Bursa’da yaşayan Balkan göçmenleri ve Balkanlarda yaşayan Türk vatandaşları, milli kimliklerini korumak ve kaybolmuş değerleri canlandırmak adına yeni bir dernek çatısı altında birleşiyor. Sabahattin Kurtulmuşlar’ın başkanlık ettiği Balkanlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, hem Balkanlarda yaşayan Türkler’in hem de ülkemiz topraklarında yaşayan Balkan vatandaşı yabancıların kendi milli değerlerine uygun yaşamasını amaçlıyor. Çok sayıda Balkan göçmenin yaşadığı Bursa’da, Balgöç’ün artık istek ve beklentileri karşılayamaması üzerine yola çıktıklarını anlatan dernek başkanı Kurtulmuşlar şunları söyledi: “Bulgaristan ve diğer Balkan ülkelerinden büyük göçler, isim değişiklikleri yönündeki baskılarla başlamıştı. O dönem gelen göçmenler de Balgöç çatısı altında birleşti. Ama şimdi serbestlik var ve göçmenlerin sıkıntıları farklı, orada kalan Türk vatandaşlarının da ihtiyaçları başka.”

 

BALGÖÇ, DIŞ POLİTİKAMIZA UYMUYOR

Başbakan’ın Almanya’da yaşayan Türklere, “Almanca öğrenin ama asimile olmayın” öğüdünü hatırlatan Balkanlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sabahattin Kurtulmuşlar, “Bizim de Bulgaristan’daki soydaşlarımıza telkinimiz budur. Elbette ülkenin dilini bilecek ama kendi olmaktan vazgeçmeyecek.” dedi. Balkan topraklarında kaybolmaya yüz tutmuş milli ve dini değerlere sahip çıkmak adına mücadele edeceklerini söyleyen Kurtulmuşlar, Balgöç’ün Türkiye’nin dış politikası ile de uyumlu olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Bizim amacımız dernekler arasında bir çatışma yaratmak değil, amaçlar ve yollar faklı. Balgöç kurulduğunda Balkanlardaki sıkıntı isim değişikliği yolundaki baskı idi, ama artık böyle bir sıkıntı kalmadığı için bu yolda çözüm vadeden bir dernek de ihtiyaçlara yetersiz kalıyor. Dışişleri Bakanlığımız, milli ve dini dostluk temelleri atarken, Balkanlardaki soydaşlarımızın da bu yönde desteğe ihtiyacı varken, Türkiye’nin dış politikası ile uyuşmayan bir Balgöç ile karşı karşıyayız.”

VEKİL MUSTAFA ÖZTÜRK DE DESTEKLİYOR

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’ün de dernek çalışmalarını yakından takip edip desteklediğini ifade eden Başkan Kurtulmuşlar, şöyle konuştu: “Bizi heyecanlandıran önemli bir destek de AK Parti Bursa Milletvekili ve Bulgaristan Parlamentolar Arası Grup Başkanı olan Mustafa Öztürk’ün derneğimiz hedeflerine katkı koymasıdır. Biz isterdik ki Bulgaristan’daki Türk vekillerden de böyle bir adım beklerdik. Ancak HÖH Partisi’nin ülkemize karşı tutumunu anlamak zor değil. Bu ülkenin Başbakanı Bulgaristan’a ziyarete gidiyor, HÖH Parti Başkanı ve Vekiller karşılamaya dahi katılmıyor. Kişisel kararların ülke işlerine dahil edilmemesi gerekir, memleketler şahsi fikirlerle değil bürokratik kurallarla ilişki kurarlar.”

STK’NIN SİYASİ DURUŞU OLMAMALI

Balgöç’ün üyeleri adına açıklamalarda bulunarak siyasi bir duruş sergilemesinin de Bursa’da yaşayan Balkan Göçmenleri tarafından hoş karşılanmadığını belirten Kurtulmuşlar, “Dernek üyelerinin telefonlarına mesaj göndererek, MHP’yi desteklemeleri yönünde telkinde bulunuyor. Oysa böyle bir STK’nın amacı üyelerinin ihtiyaç ve sıkıntılarını çözmektir, onların siyasi görmüşlerine müdahale değil.” dedi.

BALKANLAR’DA DA FARKINDALIK YARATMALIYIZ

Amaçlarının Balkanlar’da yaşayan Türklere milli kimliklerini ve değerlerini yaşatmak için destek vermek olduğuna dikkat çeken Kurtulmuşlar, oralara yapılan kültürel yatırımların da korunup sahiplenmesi gerektiğini vurguladı. Dışişleri Bakanlığı ve Bursalı belediyelerin Balkanlarda cami, medrese, köprü gibi pek çok Osmanlı mimarisini yansıtan yapıyı ayağa kaldırdığını anlatan Başkan Kurtulmuşlar, “Oradaki vatandaşlarımızda bu yatırımlara karşı bir sahiplenme, koruma duygusu uyandırmalıyız. Böylece sadece Türkiye’den oraya uzanan bir köprü durumunda kalmayız.” dedi.

DOSTLUK KÖPRÜSÜ SAĞLAMLAŞIYOR

Balkanlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Genç, üç önemli proje ile değerler bütünlüğüne katkı koymayı amaçladıklarını söyledi. Bulgaristan Başmüftülüğü ile ortaklaşa 3.’sü gerçekleştirilen “Bulgaristan Dostluk Grubu Yaz Dönemi Eğitim ve Kültür Programı”na ev sahipliği yapan dernek, Bulgaristan’da bir seminer programına ve bir de Kuran Kursu açmaya hazırlanıyor. Projeler hakkında bilgi veren Genç şunları anlattı: “Balkanlardan gelen öğrencilerimize Türk kültürünü ve İslami kimliği yaşamaları için eğitim ve kültürel paylaşım imkanı sunduk. Daha evvel 2 defa yapılan projenin 3.’süne ev sahipliği yapma şansı bulduk. 5-6-7 Eylül Tarihlerinde Bulgaristan’da İsmail Hakkı Bursevi’yi anmak için bir seminer ve ardından da Koca Yusuf anısına güreş şenliği düzenliyoruz. Ayrıca Killi yakınlarında bir zamanlar medrese olan ve şimdi yerinde herhangi bir kalıntı bile bırakılmamış bir bölge var. Oradaki vatandaşlarımızın da isteği ile buraya Osmanlı mimarisi görünümde bir Kuran Kursu binası yapacağız.”

 

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24