Başkan Aktaş'tan Bozbey'e tokat gibi cevap: Emsallere kim ruhsat verdi?

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in kentsel dönüşümle ilgili ele

Başkan Aktaş'tan Bozbey'e tokat gibi cevap: Emsallere kim ruhsat verdi?

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in kentsel dönüşümle ilgili eleştirilerine sert çıkıştı. Aktaş, “0.50 emsal artışına ruhsatı kim verdi? Ruhsatı vermeyeceksin o zaman. Bununla alakalı gerekli duruşu göstereceksin.” dedi.  


Emlak Müşavirleri Esnaf Odası’nın düzenlendiği etkinliğe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Nilüfer Belediye Başkanı ve CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de katıldı. Kürsüye davet edilen Bozbey, Bursa’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının emlak müşavirlerini de mağdur ettiğini söyledi. Bozbey’in ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, kentsel dönüşümde yaşanan süreci ve mağduriyetlerin ortadan kalkması için verdikleri mücadeleyi anlattı.

“GEREKLİ DURUŞU GÖSTERSEYDİN”


Bursa’da 0.50 emsal artışlarıyla kentsel dönüşüm yapılmaya çalışıldığını hatırlatıp, süreci başlatan eski başkan Recep Altepe’ye teşekkür eden Aktaş, “Recep başkanı yürekten tebrik ediyorum. Çok iyi niyetli bir yaklaşımdı.” dedi. Emsal artışı uygulaması yapıldığı dönemde İnegöl Belediye başkanı olduğunu hatırlatan Aktaş, şunları söyledi: “Biz kendi içimizde de bunu tartıştık. 2014 senesine kadar İnegöl, Büyükşehir’e bağlı değildi. 7 ilçe Büyükşehir’e dahildi, diğer 10 ilçe müstakildi. İmar planlarını kendisi yapıyordu. Dolayısıyla bununla alakalı çok iyi niyetle başlamış bir çalışma. Özellikle Yıldırım Belediyesi buna dair çok iyi örnekleri hayata geçirmeye gayret gösterdi.”

“ADAMA SORARLAR, NEDEN RUHSAT VERDİN?”


Yapılan planlamaların parsel bazında değil ada hatta mahalle bazında yapılmasının daha uygun olacağına değinen Aktaş, Bozbey’in hem 0.50 emsal artışı için ruhsat verip hem de şimdi tepki gösteriyor olmasını şu sözlerle eleştirdi: “Tabi ki gönül arzu ederdi ki parsel bazında değil de ada bazında, mahalle bazında bu uygulamaları hayata geçirelim. Lakin bu iyi niyetli 0.50 emsal artışları gördük ki sorun ve sıkıntıları karşımıza çıkarmaya başladı. O zaman şunu söylüyoruz. Adama sorarlar, bunların ruhsatlarını kim verdi? Ruhsatını vermeyeceksin o zaman. Bununla alakalı gerekli duruşu göstereceksin.”

"ÇÖZÜM İÇİN MEKİK DOKUDUM"


Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiğinde 282 tane dönüşüm dosyasıyla karşılaştığını hatırlatan Aktaş, sorunun çözümü aşamasında siyasi bir tutum sergilemediğine dikkat çekti. Göreve gelişinden 1 ay evvel emsal artışının kanun çerçevesinde iptal edildiğini hatırlatan Aktaş, mağduriyetlerin giderilmesi için izledikleri çözüm yolunu anlattı: “Amacım kesinlikle teslim edilen bu emaneti en iyi şekilde yerine getirmek. Görevi ne kadar yaparım bilemiyorum, lakin işin tanımını iyi yapmak lazım. 282 tane bu şekilde dosya var. Ben göreve gelmeden 1 ay önce kanun emsal artışını durdurmuş. Kanunun durdurduğu bu uygulamanın mağdurlarını daha da mağdur etmemek için adını tanımlamak gerekiyor. Defalarca Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım Belediye Başkanlarımızla bir araya geldik. Allah hepsinden razı olsun. Bu dosyaları hemen 4 gruba ayırdık. Öncelikle plan değişikliği yapılmış ama daha hiç riskli yapı şerhi alınmamış olanları iptal ettik. Ben siyasi davranacak olsaydım onları da geçirmeye çalışırdım. Dosyaların 90’ınını birden iptal edince, sayı 192’ye düştü. Mağdur görünenin 192 hak sahibinin 150-160 tanesinin sıkıntısı giderildi. Defalarca bakanlığa gittim. Adeta arada mekik dokudum. Konuyla ilgilenen ve itiraz eden odalarla görüştük. Onlar da iyi niyet ve samimiyetle yaklaştılar. Teknik olarak incelediler. Nihayetinde en son yine odaların ortaya koyduğu önerilerle kişi başına yeşil alanı 17,5’tan 10’a düşürme ve benzeri konuları hayata geçirerek, işi formülize etmeye çalıştık.”

"EMSAL ARTIŞI İLE ŞEHRİN GELECEĞİ KURTULAMAZ"


Bursa’da 3-4 katlı binaları yıkarak, emsallerini artırarak yerine 10-12 katlı binalar dikerek bu şehrin geleceğinin asla kurtarılamayacağını ifade eden Aktaş, “Bunun adı asla kentsel dönüşüm falan değil, bunun adı kentsel yenilenme. Yeşil alanlara, belirli sosyal tesisler yaptırarak, yeşil alanları yok ederek bu şehrin geleceğini kurtaramayız. Bu şehri yeşile büründüremeyiz. Dolayısıyla bu manada bugüne kadar olanı bir güncelleyip, bugünden sonrasıyla ilgili bir format atmak lazım. 1/100 bin ölçekli plan bunun için önemli. Yine geldiğimden beri ifade ediyorum, Bursa büyümeli. Ancak Bursa sağlıklı ve planlı bir şekilde büyümeli. İnşallah seçim sonrasındaki ilk başlayacak süreç 1/100 binle alakalı adımlar. Gerekli çalışmalar yapıldı. Ama bunun nihai çözümlemelerini seçimle beraber ortaya koymamız lazım” şeklinde konuştu (İHA)

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19