Başkan Edebali'den 'mantar' denetimi

Türkiye genelinde mantardan zehirlenmelerinin artması üzerine harekete geçen Yıldırım Belediyesi, halk pazarlarında satışa sunulan yabani

Başkan Edebali'den 'mantar' denetimi
Türkiye genelinde mantardan zehirlenmelerinin artması üzerine harekete geçen Yıldırım Belediyesi, halk pazarlarında satışa sunulan yabani mantarları topladı.
Yıldırım Belediyesi ekipleri ilçede kurulan semt pazarlarında mantar denetimi yaptı. Denetimlerde, yabani mantar satışı yapılan ve belgelerini ibraz edemeyen tezgahlardaki mantarları toplandı. Yıldırım Belediyesi Sağlık İşleri'ne bağlı ekipler zabıta eşliğinde sabah saatlerinden itibaren semt pazarlarında kontroller yaptı. Denetimlere bizzat katılan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, yabani mantar yerine kültür mantarları satan pazar esnafını tebrik etti.

Foto Galeri
Edebali, kırlardan toplanan ve zehirli olma ihtimali bulunan yabani mantar satan esnafı bu ürünleri tezgahlarından kaldırmaları konusunda ikaz etti. Vatandaşın sağlığını tehdit eden ürünlere hiçbir zaman izin vermeyeceklerini ifade eden Edebali, "Yağan yağmurların ardından çıkan güneş, mantarı aşırı artırdı. O mantarların hiçbir denetime tabi tutulmadan pazarlarda satılması insanlarımızın sağlığı açısından çok ciddi bir tehlike. Son günlerde zehirlenme vakaları oluyor. Ekiplerimizle beraber yaptığımız denetimlerde, belgesiz ve kültür mantarı haricindeki mantarların satışına son verdik. Mantar tabii ki önemli bir gıda kaynağı, ama kültür mantarı dediğimiz mantar çeşidini yemeliyiz. Bu denetimleri Yıldırım’daki bütün pazarlarda yapacağız" diye konuştu.
Uzun süredir mantar sattıklarını söyleyen pazarcılar ise, şimdiye kadar bu mantarlardan kimsenin zehirlenmediğini söyleseler de mallarının toplanmasına mani olamadılar.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2014, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24