Basketbolda ' Yeni Nesil Tofaş' projesi

TOFAŞ, UZUN SOLUKLU BASKETBOL ALTYAPI PROJESİ OLAN YENİ NESİL TOFAŞ PROJESİ’Nİ HAYATA GEÇİRDİ. PROJE KAPSAMINDA TÜRKİYE’NİN İLK SPOR KÜTÜPHANESİ DE HAYATA GEÇERKEN, TOFAŞ BURSA’YI BİR BASKETBOL ÜSSÜNE DÖNÜŞTÜRECEK. KISA SÜREDE TÜM TÜRKİYE’Yİ KAPSAMASI İÇİN ÇALIŞILAN PROJE KAPSAMINDA 5 YILDA 50 BİN ÇOCUĞA VE AİLELERİNE ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR. (MESUT ALAN/BURSA-İHA)

Basketbolda ' Yeni Nesil Tofaş' projesi
TOFAŞ Spor Kulübü, Türkiye'de spor yapmak isteyen gençlere fırsat eşitliği sunmayı ve spor kültürü kazandırmayı amaçlayan "Yeni Nesil TOFAŞ" projesini hayata geçirdi. 

 

Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu'nda gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısına TOFAŞ Kulübü Başkanı Okan Baş, Yeni Nesil TOFAŞ Proje Koordinatörü Kartal Önel, TOFAŞ Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören, başantrenör Orhun Ene ve proje kapsamında Karacabey'de eğitim gören öğrenciler katıldı.

Başkan Baş yaptığı konuşmada, spora erişimi sınırlı olan çocuklara fırsat eşitliği sunmayı amaçladıklarını belirtti. TOFAŞ'ın 40 yılı aşkın süredir Bursa'ya ve basketbola değer kattığını aktaran Baş, kulübün sportif başarılarının ve değerinin ötesinde basketbol için önemli bir okul olduğunu söyledi.

TOFAŞ'ın Bursa'yı şampiyonluklarla tanıştırdığını ve dünya yıldızları çıkardığını hatırlatan Baş, "Çok değerli sporcuları ve yöneticileri basketbol camiasına kazandırdık. Milli takımlara en iyi şekilde hizmet ettik. TOFAŞ çatısı altında bugüne kadar 3 bin 500 kadar sporcu yetişti." dedi.

Altyapı çalışmalarına her daim önem verdiklerini ifade eden Baş, bu sporculardan 95'inin ay-yıldızlı formayı giydiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Altyapımızda 300'den fazla antrenör görev yaptı. 9 antrenör ve yöneticimiz milli takımlarda görev aldı. Altyapı şampiyonalarındaBursa'ya 13 şampiyonluk getirdik. 7 kez küçük erkekler, üçer kez de yıldız erkekler ve genç erkekler şampiyonlukları kazandık. 15 yıl boyunca FiatBall turnuvalarıyla tüm Türkiye'de 13 bin çocuğu basketbolla tanıştırdık. Yeni Nesil TOFAŞ projesi ile iddialı bir adım attık. Bugün basketbola verdiğimiz desteği bir adım öteye taşıyarak çağın gerektirdiği, sürdürülebilir bir altyapı modelini Türkiye'de bir ilk olarak hayata geçiriyoruz. Tüm Türkiye'de spor yapmak isteyen gençlere fırsat eşitliği sunacak, çocuklarımıza spor kültürü kazandıracak bu projenin ilk adımını da evimizde yaniBursa'da attık."

"Sistem, çocuklara spor profesyoneli olma imkanı tanıyor"

Proje koordinatörü Kartal Önel gerçekleştirdiği sunumda, çocukların güçlü bireyler olarak yetiştirilmesinin hedeflendiğini, fırsat eşitliğine dayalı bir sistem kurduklarını anlatarak şöyle konuştu:

"Yeni Nesil TOFAŞ, spor eğitiminin temel ögelerinden yola çıkarak çocuklarda öz disiplini, öz güveni, karar verme yeteneğini, yaratıcılığı ve kendilerine dair farkındalığı geliştirmeyi amaçlıyor. Buraya gelen gençlerin eğitiminde aileleriyle el ele vererek hem iyi sporcular hem de güçlü kişilikli bireyler yetiştirmeye odaklanıyoruz. Sistem, çocuklara zincirin herhangi bir halkasında spor profesyoneli olma imkanı tanıyor. Yeni Nesil TOFAŞ çatısı altında yetişen çocuklar zincirin son halkasına kadar gidip profesyonel basketbolcu da olabilir. Diğer taraftan bu seviyeye gelemeyenler başka bir seviyede görev alabilir. Çocuklar kendileri için sporda bir kariyer seçmese bile burada aldıkları eğitim onlara seçtikleri alanda başarılı olmalarını kolaylaştıracak bir donanım sağlayacak."

Türkiye'nin ilk spor kütüphanesi açılacak

Bursa'da 650 çocuk, 8 antrenör ve 14 stajyerle çalışmalara başlanan projede yıl sonunda il genelinde 10 farklı bölgede bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Yeni Nesil TOFAŞ projesiyle Türkiye'de 5 yıl içinde 50 bin çocuğun ve ailelerinin sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

Programda çocuklara temel basketbol eğitiminin yanı sıra sosyal zeka, öz güven ve motivasyon gibi pek çok özelliğin geliştirilmesine olanak sağlayan bilgiler veriliyor. Eğitimlerde, çocuklara sportif eğitimin ötesinde sağlıklı ve başarılı bireyler olarak yetişmelerini sağlayan sistematik bir bakış açısı kazandırılmaya çalışılıyor.

Proje kapsamında Türkiye'nin ilk spor kütüphanesi de sporseverlerin hizmetine sunulacak. Tüm spor branşlarını kapsayacak TOFAŞ Spor Kütüphanesi'nde, spor ve spor tarihinin yanı sıra beslenme, kişisel gelişim ve psikoloji gibi sporla ilişkili disiplinlerde yayınlanmış yerli ve yabancı çok sayıda eser bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19