BTSO bütçesinden yapılan okullara kendi isimlerini verdiler

Geçtiğimiz dönem BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri’nin oda aidatları ile yaptırılan okullara kendi isimlerini vermelerine hayırsever işadamı Ali

BTSO bütçesinden yapılan okullara kendi isimlerini verdiler
Geçtiğimiz dönem BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri’nin oda aidatları ile yaptırılan okullara kendi isimlerini vermelerine hayırsever işadamı Ali Karasu’nun tepkisi sürüyor. Karasu, BTSO Okulları’na Celal Sönmez, İlhan Parseker, Mahmut Yılmaz, Emin Nallar, Ali Hazır ve Sedat Çağlar’ın isimlerinin verilmesini bir ayıp olarak nitelendirdi. Bu ayıp düzeltilmediği takdirde gerekirse dava açacağını söyleyen Karasu, “Uygulama BTSO Meclis kararıyla değil sadece Yönetim Kurulu kararıyla yapıldığından, 35 bin üyenin yanı sıra meclis yönetimi de durumdan rahatsızlık duyuyor” dedi.Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 35 bin üyesinden toplanan aidatlarla yaptırılan okullara önceki dönem yönetim kurulu üyelerinin kendi isimlerini vermelerine hayırsever iş adamları tepki göstermeye devam ediyor. Bursa’da 4 ayrı yerde okul inşa eden Hayırsever İşadamı Ali Karasu, 35 bin üyesi bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerinin verdiği aidatlarla yapılan okullara, yönetim kurulunun kendi kararları ile şahısların isimlerini vermesini büyük bir üzüntüyle karşıladığını söyledi. Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) geçtiğimiz dönem yönetim kurulu üyelerinin, yaptırılan BTSO Okulları’na Celal Sönmez, İlhan Parseker, Mahmut Yılmaz, Emin Nallar, Ali Hazır ve Sedat Çağlar’ın isimlerini vermesine tepki gösteren hayırsever iş adamı Ali Karasu, bu ayıp düzeltilmediği takdirde resmi girişimlerde bulunacağını ve gerekirse dava açacağını ifade etti. Eğitime katkıları ile tanınan iş adamlarından Faik Çelik, Hüseyin Özdilek ve Hüseyin Durmaz’ın da bu usulsüzlükten dolayı rahatsızlık duyduğunu vurgulayan eden Karasu, “Okullara adı verilen işadamlarımızın hiç birinin böyle bir payelendirilmeye ihtiyacı yoktur. Adlarının bir eğitim kurumunda yaşamasını istiyorlarsa kendi yatırımlarını yapmaları gerekir. BTSO Yönetimi okullara şahısların adlarını verme kararı aldığında, kişilerin kendilerinin bundan rahatsızlık duyarak itiraz etmesi beklenirdi.” dedi.

Ali Karasu konuyla ilgili yaşanan süreci şöyle açıkladı: “Eski yöneticilerin Yeniceabat’ta BTSO tarafından yaptırılan okullara kendi isimlerini vermeleri hem gerçek anlamda hayırseverlere, hem de 35 bin üyeye karşı yapılan büyük bir haksızlıktır. Bursa eğitime katkı koyma anlamında Türkiye’ ye örnek olmuş bir ilimizdir. Şehrimizde onlarca hayırsever okul yaptırmış, bu okullar için milyonlarca lira harcamış, sonra bu okullara isimlerini verme onuruna ulaşmışlardır. Eğitim için beş kuruş harcamadan bir okula kendi ismini vermek bence büyük bir hatadır. Bu nedenle BTSO’nun eski yönetimdeki arkadaşların, kamuoyu önünde hayırseverlerden ve parasını kullandıkları BTSO üyelerinden özür dilemeleri gerekmektedir. Görüştüğüm tüm hayırsever dostlarım, oturduğu yerden karar alarak kurumun yaptığı okullara yönetimin kendi isimlerini vermelerinin etik olmayan hareket olduğu fikrindedir. Kimsenin, BTSO üyelerinin parasıyla yapılan bu hizmeti kendisine mal ederek tarihe geçmeye çalışma hakkı yoktur. BTSO’nun eski yöneticilerini kınıyor, tümünü, kişisel bütçelerinden birer okul yaparak Bursa’ya armağan etmeye, böylece kitlelerden özür dilemeye çağırıyorum”

“BU KARAR MECLİSTEN GEÇİRİLMEDİ”

Konuyla ilgili Şehir Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan iş adamı Karasu, yapılan bu uygulamadan 35 bin üyenin yanında BTSO Meclis’inin de rahatsızlık duyduğunu belirterek, “Okullara bu isimlerin BTSO Meclis kararıyla değil, yalnızca BTSO Yönetim Kurulu kararıyla verilmesi de ayrı bir ayıp ve usulsüzlüktür.” dedi. Karasu, yapılan bu ayıbın düzeltilmesi için İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ve Bursa Eski Valisi Şahabettin Harput ile görüştüklerini hatırlatarak şunları söyledi: “Yetkililer bu konuda alınan karar ne ise ona uymak durumunda olduklarını söylüyorlar. Yani BTSO yönetimi yapılan okulların adlarını belirlediğinde, il yöneticileri bu isimleri kabul edip onaylamakla yükümlüler. 35bin üyenin katkı sağladığı bu eğitim yuvalarının isimlerinin düzeltilmesi, bu ayıbın ortadan kaldırılması için adım atması gerekenler de yine BTSO yönetiminin kendisidir.”

Hayırsever iş adamı Ali Karasu, okul isimlerinin bir an evvel düzeltilmesinin 35bin üyenin yeniden güveninin kazanılması noktasında önemli olduğunu belirtti ve eğer böyle bir adım atılmazsa noterden ihtar çekerek yasal uyarıda bulunacağını söyledi. Noter ihtarı sonrasındaki süreçte yaşanacak gelişmelere göre adım atacağını söyleyen Karasu, “İsimler düzeltilmediği takdirde dava açarak yasal hakkımızı arayacağım” dedi.

FAİK ÇELİK: “BEN DE        UYGUN GÖRMÜYORUM”

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin depremde yıkılma tehlikesi bulunan Fethiye’deki binalarını 1 yıl gibi kısa bir sürede yeniden ihya eden ve birçok okul yaptıran işadamı Faik Çelik de bu kararın aynı zamanda geçen dönem BTSO meclisine de bir saygısızlık olduğunu söyledi. İş adamı Faik Çelik, yaptığı açıklamada, “Kesinlikle ben de uygun görmüyorum. Çalışan bir kişinin, hangi kurumda olursa olsun çalıştığı dönemde kurumun yaptığı tesise kendi ismini vermesi hiç uygun değildir. Eğitim Vadisinde yapılan okullara, daha önce BTSO’da görev yapmış ve Hakkın rahmetine kavuşmuş yöneticilerinin isimlerini vermiştik. Bir yönetim kurulunun karar alıp kendi isimlerini kurumun yaptığı okullara vermesi yanlıştır. Görev yapmış bir başkanın konulabilir, ama o da sonraki dönem takdir ederse konulabilir. Kendi cebinden para vermeyen yönetim kurulu üyelerinin isminin BTSO’nun yaptırdığı okullara verilmesi yanlıştır. Türkiye’de bu şekilde hayır yapan kurumların binlerce yöneticisi var. Böyle bir uygulama da duymadım, görmedim. Geçen dönem yönetimi, bu kararları ile aynı zamanda BTSO meclisini de hiçe saydılar. Meclise getirselerdi onay isteseydiler. Böyle bir karar çıkmazdı. Bu isim verme meselesini de herkes duyardı. Olay geçmiş. Bir hayırsever olarak şık bulmadım. Yeni yönetimin bu hatayı düzelteceğini ümit ediyorum” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2013, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19