BTSO'dan Suriyeli mültecilere yardım eli uzandı

Bursa iş dünyası, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilere yönelik örnek bir yardım kampanyasına imza attı. Bu

BTSO'dan Suriyeli mültecilere yardım eli uzandı
Bursa iş dünyası, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilere yönelik örnek bir yardım kampanyasına imza attı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde 10 TIR dolusu yardım malzemesi, Suriyeli mültecilerin yer aldığı Reyhanlı’ya dualarla uğurlandı. 

Bursa Valiliği ve BTSO öncülüğünde İHH Bursa Şubesi, Suriyeli mülteciler için seferber oldu. BTSO üyelerinin destekleriyle hazırlanan kuru gıda, un, battaniye, giyim malzemesi, çocuk maması, çocuk bezinin bulunduğu 10 TIR dolusu yardım malzemeleri dualarla Reyhanlı’daki yardım kamplarına uğurlandı.

BTSO Başkanı Burkay, yardım bekleyen ülkeden, yardımı beklenen ülke konumuna gelen Türkiye’nin 2017 Küresel İnsani Yardım Raporu’nda en çok uluslararası insani yardım yapan ülkelerin başında yer aldığını hatırlattı. 6 milyondan fazla Suriyeli’nin vatanını terk etmek zorunda kaldığını kaydeden Burkay, Türkiye’nin insanlık dramlarına sessiz kalmayarak yaklaşık 3,5 milyon Suriyeliye kucak açtığını söyledi. Zorlu kış şartlarında Suriyelilerin yüreğini ısıtacak bir yardım kampanyasını Bursa Valiliği liderliğinde yürüttüklerini belirten Burkay, “İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği de (İHH) kampanyamıza destek oluyor. Bursa iş dünyası temsilcilerimiz ekonomideki başarıları kadar sosyal yardımlar konusunda da örnek bir tutum sergiliyor. Daha önce Halep, Arakan ve Bayırbucak Türkmenleri için Odamız öncülüğünde başlattığımız yardım kampanyalarına da Bursa iş dünyamız büyük ilgi göstermişlerdi. Bugün de özellikle ağır kış şartlarında savaş mağdurlarına destek olabilmek adına başlatılan bu kampanya için hayırsever iş insanlarımız ve hemşehrilerimiz adeta yine iyilikte yarıştılar. Yardım tırları yüzlerce hayırseverimizin katkılarıyla hazırlandı. Rabbim kendilerinden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa’nın insani yardımlar konusunda her zaman örnek olduğunu belirterek, “Bursa’dan yaklaşık 600 TIR yardım ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bu organizasyondan dolayı hayırsever işadamlarımıza, BTSO’ya ve değerli başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Türkiye’nin yaklaşık 3 buçuk milyon Suriyeli mazlumu bağrına bastığını söyleyen Müezzinoğlu, “Bölgemizde çok uzaklardan gelerek ayrıştıran çatıştıran anlayışlara karşı mazlumun yanında duran bir büyük milletin mensubu olmayı sorumluluk olarak görüyoruz. İnşallah bu duruşumuz da dünyaya örnek olacaktır. Bu anlayışın dışındaki hiçbir millet bu yükü kaldıramaz” dedi.

BTSO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı törenin ardından kuru gıda, un, battaniye, giyim malzemesi, çocuk maması, çocuk bezi gibi malzemelerden oluşan 10 TIR Reyhanlı’daki kamplara dualarla uğurlandı. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24