Bursa Erkek Lisesi yeni pansiyonuna kavuşuyor

Bursa’da açılan ilk eğitim kurumu olan Anadolu Erkek Lisesi’nin deprem riski taşıyan pansiyon binası yıkılarak yeniden inşa edilecek. Pansi

Bursa Erkek Lisesi yeni pansiyonuna kavuşuyor
Bursa’da açılan ilk eğitim kurumu olan Anadolu Erkek Lisesi’nin deprem riski taşıyan pansiyon binası yıkılarak yeniden inşa edilecek. Pansiyonun yeniden inşası için Hayırsever iş adamı Adnan Arasan, 3 milyon 500 bin lira bağışta bulunurken,  yeni pansiyonun protokolü dün Vali Yakup Canbolat tarafından imzalandı. 

Ömer KARAKAYA

Türk siyasetine, bürokrasisine, edebiyatına ve sanatına damga vuran isimlerin yetiştiği Bursa Anadolu Erkek Lisesi’nin deprem riski taşıyan pansiyon binası yıkılıyor. Başbakanlar Ferit Melen ve Mesut Yılmaz ile Başbakan Yardımcıları Kamuran İnan, mevcut Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sait Faik Abasıyanık ve Zeki Müren gibi birçok ünlü ismin okuduğu Bursa Erkek Lisesi’nde yeni pansiyon heyecanı yaşanıyor.

MODERN BİR BİNA YAPILACAK


Yapımı 1980 yılından önceye dayanan ve zamanla yıpranan eski pansiyon binası deprem riskinden dolayı önümüzdeki eylül ayında yıkılarak, yerine şık ve modern bir bina yapılacak. 101 kişilik kapasitesi olacak yeni bina, 3 bin metre kare alan üzerine inşa edilecek. 4 kişilik odalardan oluşacak olan yeni eserin masrafları iş adamı Adnan Arasan tarafından karşılanacak. 2020 yılının Eylül ayında bitmesi planlanan binanın protokolü dün Vali Yakup Canpolat tarafından imzaladı. Yeni binanın proje çalışmalarına bir hafta içinde başlanılacağı öğrenildi.

[caption id="attachment_303773" align="aligncenter" width="327"] İŞ ADAMI ADNAN ARASAN[/caption]

OKUL 2016 YILINDA RESTORE EDİLMİŞTİ


Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (Bursa YİKOP) tarafından ihaleye çıkan ve 2016 yılında 1,3 milyon liraya restorasyonu yapılan Bursa Mekteb-i Sultanisi (Erkek Lisesi), tekrar hizmete girmiş, yeni öğrenciler yetiştirmeye devam etmişti.
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24