Bursa Türkiye dördüncüsü

Son olarak Bursa, 2012 yılı başarılı iller sıralamasında Türkiye genelinde TS puan türünde 4. sırada yer almıştır.

Bursa Türkiye dördüncüsü
Son olarak Bursa, 2012 yılı başarılı iller sıralamasında Türkiye genelinde TS puan türünde 4. sırada yer almıştır. 

 

MHP İl Başkanı Hasan Toktaş’ın önceki gün yaptığı ülke ve kent gündemi değerlendirmesinde Bursa’da eğitim hizmetlerinin de gerilediği yönündeki açıklamalarına İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’dan cevap geldi.

Bursa il Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladığı günden bu yana pek çok başarıya imza attıklarını belirten Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, “2008 yılında ilimiz üniversite sınavları başarılı sıralamasında 54. Sıralarda yer almaktaydı. İl Müdürlüğü olarak geniş tabana yayarak yaptığımız çalışmalarla bir il eylem planı hazırlandı. Bu plan kapsamında yapılan uygulamalar neticesinde her yıl 10 veya 15 basamak ilerleme olmuştur. Son olarak Bursa, 2012 yılı başarılı iller sıralamasında Türkiye genelinde TS puan türünde 4. Sırada yer almıştır. 54. Sıralar telaffuz edilirken 4 yılda 4. sıraya ilerleyen Bursa, uzun yıllardır yakalayamadığı bir başarıya imza atmıştır. 2012 Yılı ÖSS sonuçları açıklandığında gazetelerin attığı manşetler de bu başarıya şahit olmuştur” diye konuştu.

Okuma yazma kursları arttı

Okuma-yazma bilmeyenlerle ilgili kurslarında devam ettiğini söyleyen Gülsar, “Çağımızda okuma-yazma bilmeyen hiçbir ferdin kalmaması gerektiğini düşünüyoruz. Okullar Hayat olsun projesi kapsamında tüm okullarımız halka açık. Bu çerçevede Halk Eğitim Merkezlerimiz tarafından düzenlenen okuma yazma kurslarımız tüm hızıyla devam ediyor. Alan taramalarıyla okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı tespit ederek kurslarımıza alıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımız da kendilerine en yakın okula ve ya Halk Eğitim Merkezine müracaat ederek kurslarımıza katılabiliyorlar. 2002-2007 yılları arasında 11 bin kişi okuma-yazma kurslarına katılmışken göreve başladığım yıldan bu yana açtığımız kurslardan bu güne kadar 35 bin kişi yararlanmıştır’ dedi.

Yeni sisteme   sorunsuz geçiş

Yeni eğitim öğretim yılına yeni bir sistemle başlandığını da kaydeden Atilla Gülsar, “Bu konuda Müdürlüğümüzce her türlü tedbir alınmış, yapılan çalışmalar neticesinde Bursa, yeni sisteme en sorunsuz geçen iller arasında yer almıştır. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı için de çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri yönetmeliğinin değişmesi neticesinde oluşan şube müdürü kadrolarına yapılan görevlendirmeler geçicidir. Geçici görevlendirmelerle ilgili belirlenmiş bir kriter bulunmamaktadır. Açılan şube müdürlüğü görevine her hangi bir öğretmen arkadaşımız görevlendirilebilir. Görevlendirilen arkadaşlarda bu kişilerden biridir” dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2013, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19