Bursa'da da ekmek zammı iptal!

Ticaret Bakanlığı’nın yıl sonuna kadar ekmek zammı yapılmayacağını açıklamasına rağmen 9 Eylül’de Bursa’da uygulanmaya başlaya

Bursa'da da ekmek zammı iptal!

Ticaret Bakanlığı’nın yıl sonuna kadar ekmek zammı yapılmayacağını açıklamasına rağmen 9 Eylül’de Bursa’da uygulanmaya başlayan ekmek zammı Bursa Valiliği tarafından iptal edildi. Valilikten yapılan açıklamada, Bursa’da 250 gram ekmeğin bugünden itibaren 1 lira 25 kuruşa satılacağı bildirildi.


-Alpaslan YILDIZ

Kamuoyunu aylardır meşgul eden ekmek zammıyla ilgili Ticaret Bakanlığı’nın attığı adımlar sonrasında Ankara’ ve İstanbul’un ardından Bursa’da da geri adım atıldı. Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin, 03.09.2018 tarihli ve 7 sayılı toplantısında 250 gram ekmeğin fiyatı 1 lira 25 kuruştan 1 lira 50 kuruşa çıkarılmış, karar 9 Eylül’de uygulanmaya başlanmıştı. Bakanlığın devreye girmesiyle Bursa Valiliği harekete geçti.  5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince, Bursa Valiliği ile Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcileri arasında yapılan toplantıda zam geri alındı. Bursa Valiliği, bugünden geçerli olmak üzere 250 gram ekmek fiyatının önceki fiyatı olan 1,25 TL üzerinden satışının yapılacağını açıkladı.

YÖNETMELİK YAYIMLANDI


Ticaret Bakanlığı’nın 28 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" ile market ve bakkallarda satılan ekmekte kar marjı sınırlandırıldı. Bu yönetmeliğe göre meslek odalarınca fiyatları tarifeye bağlanan malları satışa sunan büyük ve zincir mağazalarla bayiler tarafından üretici ve tedarikçiye birim miktar başına yapılacak ödeme sınırlandırıldı. Yönetmelikle üreticiye birim başına yapılacak ödeme, tarifedeki azami fiyatın yüzde 85'inden az olmayacağı kuralı getirildi. Böylece fırınların aleyhine olan bu durum değiştirilerek, üreticinin rekabeti sürdürebilecek duruma getirildi.

ZAMLAR GERİ ALINIYOR


Piyasada rekabet ortamının sağlanmasıyla ekmek fiyatını artıran en önemli kalem ortadan kaldırılınca alınan zam kararları da birer birer iptal edilmeye başlandı. Ticaret Bakanlığı kendi görüşünün alınmadan zam yapılamayacağını açıkladıktan sonra ilk olarak Ankara’daki ekmek zammı Valiliğin adımları atmasıyla iptal edildi.

İSTANBUL’DA KARARI VALİ AÇIKLADI!


Ankara’da ekmek zammının iptal edilmesinin ardından kameraların karşısına geçen İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ekmeğe zam tartışmalarına son noktayı koydu. Vali Şahin “250 gram ekmeğin fiyatı değişmedi. Ekmek 1,25 liradan satılıyor” dedi. Uysal ise 250 gram Halk Ekmeğini 75 kuruştan satacaklarını duyurdu.

BURSA’DA ZAM GERİ ÇEKİLDİ


Bursa’da 26 gün önce başlayan zamlı ekmek satışı da dün akşam alınan kararla sona erdi. Bursa Valiliği ile BESOB arasında yapılan toplantının ardından Bursa Valiliği resmi bir açıklama yaparak zammı geri aldığını duyurmuştu. Alınan kararla daha önce 6 lira olan ekmeğin kilogram fiyatı yeniden 5 liraya çekilmiş oldu. Bursalılar bugünden itibaren 250 gram ekmeğe en çok 1 lira 25 kuruş ödeyecek.


YILMAZ TEPKİ GÖSTERDİ


Zammın iptal kararından bir süre önce açıklama yapan  Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, 5 nüfuslu bir ailenin günde 5 ekmek aldığı düşünüldüğünde günlük 7,5 lira, aylık da 225 lira sadece ekmeğe harcadığını vurgulayarak: "Bu çok ciddi bir rakamdır. Fırıncılar Odası başta olmak üzere ilgililer tarafından bu zammın yerinde ve haklı olup olmadığı noktasında yeniden bir değerlendirmeye alınmasının tüketici açısından son derece hayati bir önem taşıdığını belirtmek isteriz. Bu konuda çözümün kamunun elinde olduğunu tüketici olarak biliyoruz ve yardım istiyoruz. Gündemde olan Ankara ve İstanbul'daki ekmek zamları konusunda Ticaret Bakanlığı ile ilgili valilerin açıklamaları oldu. Ankara ve İstanbul'daki ekmek fiyatlarındaki değerlendirmenin Bursa için de yetkililer tarafından yapılmasında büyük yarar görüyoruz. İstanbul ve Ankara'dan yüzde 20 daha pahalı ekmek tüketiyoruz." ifadeleriyle tepki gösterdi. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Bursa’da da ekmek fiyatı eski rakama döndü.

BESAŞ EKMEK ZAM YAPMAMIŞTI


Öte yandan Bursa’da alınan ekmeğe yapılan zammın ardından gözlerin döndüğü Büyükşehir Belediyesi’nin ekmek fabrikası BESAŞ, zam yapmayacağını duyurmuştu. BESAŞ halen 400 gram francala ekmeği 1 lira 25 kuruştan satıyor. Halk ekmek tarzı üretim yapan ekmek fabrikaları da 250 gram ekmeği halen 1 liradan tüketiciye ulaştırıyor.

 

 

 

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24