Bursa'da fetih coşkusu

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Fetih Şenlikleri için hazırlıklar başladı. 

Bursa'da fetih coşkusu
Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Fetih Şenlikleri için hazırlıklar başladı. 


Nisan ayı boyunca Bursa’da şölen havası yaşatacak şenlikleri düzenleme kurulu Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın başkanlığında bir araya gelerek, bu yılki şenliklerin daha renkli ve coşku içinde geçmesi için yapılacak çalışmaları masaya yatırdı. Dündar’ın yanı sıra Uludağ Üniversitesi adına Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, DAĞ-DER adına Genel Başkan Mustafa Bay, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcıları, Kılıç Kalkan Derneği ve Mehter Takımı temsilcileri ile, belediyenin ilgili müdürlüklerin temsilcilerinin katıldığı toplantıda, şenlik programı netleşti. Buna göre 3 Nisan 2013 tarihinde düzenlenecek basın toplantısıyla start alacak olan şenlikler, 5 Nisanda Osmanlı Kaftanları Sergisi ve aynı gün başlayacak Yıldırım Bayezid Han Dönemi Sempozyumu’nun ilk bölümü ile sürecek. 36 akademisyenin sunum yapacağı sempozyum, 6 Nisan’da da Ördekli Kültür Merkezi’nde devam edecek.
Yine aynı gün sabah saatlerinde Pınarbaşı Meydanı’nda Bursa’nın Fethi kutlamalarını öğlenden sonra Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Fetih Yürüyüşü takip edecek. 6 Nisan akşamı DAĞ-DER Kültür Merkezi de otantik bir faaliyete ev sahipliği yapacak. Köy düğünü öncesi kadınlara kına eğlencesi düzenlenecek ve yüzyıllardır devam eden gelenek aslına uygun olarak canlandırılacak.
7 Nisan Pazar sabahı Osman Gazi ve aziz şehitler için mevlit ve dua okunması ile başlayacak program, Bağlı-Soğukpınar köylerinde yapılacak köy düğünü ile son bulacak. 8 Nisan pazartesi günü Dü-Şems, 10-21 yüzyıllar arası Osmanlı müziğinden kesitlerin sunulacağı konser programı, Bursalıları notalarla tarihe yolculuk ettirecek. Şenlikler, 14 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek 8. Uluslararası Osman Gazi Tarihi Kent Koşusu ve 21 Nisan Pazar günü yapılacak Rahvan Atları Koşusu ile son bulacak.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şenliklere Bursalıların her geçen yıl daha fazla sahip çıktığını, coşkunun daha da artması için hazırlıkların eksiksiz olarak yapacağını vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2013, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24