Bursa'da kestane ağaçlarını birer birer kurutuyor

Bursa'da gal arıları çok sayıda kestane ağacını kuruttu. Katil arılar olarak adlandırılan bu hayvanlar ağacın suyunu emerek bir yılda a

Bursa'da kestane ağaçlarını birer birer kurutuyor

Bursa'da gal arıları çok sayıda kestane ağacını kuruttu. Katil arılar olarak adlandırılan bu hayvanlar ağacın suyunu emerek bir yılda ağacın kurumasına neden oluyor.
İlk olarak Yalova’da görülen ve Uludağ’daki kestane ağaçlarını da saran gal arıları çok sayıda ağacı kuruttu.

5 yıl önce İtalya’dan gemilerle gelen katil arılar Uludağ’daki kestane ağaçlarını kuruttu. Kestane ağaçlarına lavralarını bırakan gal arılarının yavruları kestane ağaçlarında büyürken, ağacın suyunu emiyor ve bir yılda da ağacı kurutuyor.

Yılda 50 kilometre alana yayılan katil arılar, böyle giderse kısa süre içinde Türkiye’de kestane ağacı bırakmayacak. Türkiye’de gal arısına karşı onu yiyen böcek yeteri kadar üretilmiyor. Bu böcek yeteri kadar üretilemediği için gal arıları hıza yayılıp kestane ağaçlarını kurutuyor. Uludağ’da gal arılarının sardığı kestane ağaçlarının kuruduğu görüldü.  Her yıl Uludağ’da gal arılarının artarak yayıldığını belirten Fidyekızık Köyü Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Gültekin, “Uludağ’daki kestane ağaçları gal arası sebebiyle kurudu. Hâlen de kurumaya devam ediyor. Biz kooperatif olarak gal arısı yiyen arı üretiminin fazla yapılması gerektiğini söyledik. İnşallah bütün kestane ağaçlarımızı kaybetmeden bu arının önüne geçeriz” dedi.  (İHA)
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24