Bursa'da korkutan deprem

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, merkez üssü Yalova açıkları olan 4,4 büyüklüğündeki depreme ilişk

Bursa'da korkutan deprem
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, merkez üssü Yalova açıkları olan 4,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Bu, bildiğimiz Marmara Denizi'nin içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolu üzerinde olan bir deprem ve beklediğimiz bir deprem." dedi.

 

 

 

 

 

Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin saat 08.40'ta olduğunu hatırlattı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolunda depremlerin süreceğini belirten Er, şöyle devam etti:

"Bu, bildiğimiz Marmara Denizi'nin içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolu üzerinde olan bir deprem ve beklediğimiz bir deprem. Burada 7'nin üzerinde bir deprem her zaman beklenir ve bu olağan bir depremdir. Kuzey Anadolu Fay Hattı durmadığı, hareket olduğu müddetçe burada depremler olmaya devam edecektir. Marmara'da üç kol üzerinde büyük deprem olması bekleniyor. Bunların biri buradan geçen, diğerleri Gemlik ve Bursa'dan geçen üç kolu var. Bunların üçünde de 7'nin üzerinde deprem bekleniyor. Burada olabilecek bir deprem de Marmara'yı ve İstanbul'u etkileyecektir."

Er, bölgede yaşayan vatandaşların kaygılanmasını gerektirecek bir durum olmadığını vurguladı.

Depremlere hazırlıklı olunmasının önemine değinen Er, "Bunların hepsini birer uyarı olarak almamız lazım. Bugün 7'nin üzerinde bir deprem olsaydı, can ve mal kayıplarından söz ediyor olurduk. Bu deprem olmayacak mı, olacak. Yerel idareciler ve resmi kurumlar bu işi daha ciddi düşünmeli ve buna göre planlama yapmalı." ifadesini kullandı.

Engin Er, ev satın alırken görsel özelliklerin değil depreme dayanıklılığın ön planda tutulması gerektiğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24