Bursa'da skandal ameliyat!

Bursa'da hipertansiyon hastalığı sebebiyle sol gözünde kuruma ve damar tıkanıklığı tespit edilerek ameliyat edilen yaşlı kad

Bursa'da skandal ameliyat!Bursa'da hipertansiyon hastalığı sebebiyle sol gözünde kuruma ve damar tıkanıklığı tespit edilerek ameliyat edilen yaşlı kadın, yanlış gözünü ameliyat eden doktoru mahkemeye verdi.

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Gündüzlü köyünde ikamet eden 52 yaşındaki Pakize Albay, hastane hastane gezdikten sonra en son müracaat ettiği özel hastanede ameliyat oldu. 1 saat 40 dakika süren ameliyatın ardından kendine gelen yaşlı kadın, yanlış gözünün ameliyat edildiğini fark edince şok oldu.

Yaklaşık bir buçuk yıl önce hipertansiyon hastası olduğunu öğrendiğini anlatan Pakize Albay, "Hipertansiyon sorunu gözlerimden birine vurdu. İlk olarak İnegöl Devlet Hastanesi'nin göz doktoruna gittim. Orada yapılan tetkikler sonucunda sol gözümde sorun olduğu ortaya çıktı. Oradan da Bursa'da özel bir hastaneye gittik. Aynı şeyi söylediler. Sol gözümün damarlarında tıkanıklık olduğu ortaya çıktı. En son olarak da İnegöl'de özel bir hastaneye gittim. 26 Kasım 2012 tarihinde saat 11.30'da ameliyata alındım" dedi.

Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren ameliyatın ardından kendine geldiğinde yanlış gözünün ameliyat edildiğini fark ettiğini söyleyen Albay, "Uyandıktan sonra kızım Fatma'ya yanlış gözden ameliyat edildiğimi söyledim. Durumu doktora söyledik. O da yanlış yaptığını fark edince doktor bana hemen yarın diğer gözümü ameliyat etmek istediğini söyledi. Ben bir sefer yanlış yapınca ikinciyi ameliyatı olmaya korktum ve ameliyat olmadım. Ben bundan sonra asla o hastanede ameliyat olmam. Beni bu hale sokan, yarın bir başkasına da yapar düşüncesi ile davacı oldum" ifadelerini kullandı.

Annesinin başucundan ayrılmadığını söyleyen Fatma Albay ise, "Annem sol gözünden rahatsız olunca İnegöl'deki özel hastaneye gittik. Doktor bize sol gözünden ameliyat olması gerektiğini söyledi. Bir gün sonra ameliyat edildi. Annem ameliyattan çıktığı zaman narkozun etkisi ile tam konuşamıyordu. İyice kendine geldikten sonra bana yanlış gözünden ameliyat olduğunu söyledi. Ben direkt doktor Bülent K. ile görüştüm. Bülent Bey bana, asla yanlış ameliyat olmayacağını söyledi. Kayıtlara baktık ve kayıtlarda da annemin sol gözünün ameliyat edilmesi gerektiği yazıyordu. Doktor bey bunu görünce direkt suçu sekreterin üzerine attı. 'Sekreterin bir yanlışı var' dedi. Sonunda doktor, 'Yapacak bir şey kalmadı, ameliyat güzel geçti ama maalesef yanlış gözünü ameliyat etmişim. İsterseniz yarın hastanızı tekrar ameliyata alabilirim' dedi. Bence annemin ikinci ameliyat olması riskti ve psikolojik olarak buna hazır değildi. Artı ben annemi bir yıl boyunca bu ameliyata çok zor hazırladım. İkinci ameliyatı kabul etmedik. Bir gün sonra taburcu olduk" diye konuştu.

Doktorun savunmasını aldığını söyleyerek savunmayı gösteren Albay, "İleride belki itiraz etme durumları olur diye ben de savunma istedim. Savunmayı aldım çünkü bize taburcu edilirken annemin dosyalarını vermediler. Çıkışta imza da attırmadılar. Doktordan bizzat hatalı ameliyat yaptığına dair savunmasını aldım" dedi.

Hastanenin başhekimi ile görüştüğünü de aktaran Albay, "Daha sonra hastanenin başhekimi ile görüştüm. Başhekim bana, 'Annenize psikolojik destek uygulayabiliriz. İsterseniz, annenizi başka özel hastanelerde ameliyat ettirebiliriz. Bunun masrafları tamamen bize aittir' dedi. Bunun hiçbirini kabul etmedim çünkü bir daha aynı doktora annemi ameliyat ettirmem. Şu anda annemin asıl sorun olan gözündeki rahatsızlık gittikçe ilerliyor. Allah korusun, tansiyonu yükselmesi ile beraber sol gözünü de kaybetme riski var" şeklinde konuştu.
Kısa bir süre önce konuyla alakalı hukuki işlem başlattıklarını bildiren Albay, "Konuyla ilgili evrakları avukatımıza sunduk. Bu işin peşini bırakmayacağız. Ben sesimi çıkarmazsam, diğer insanlar sesini çıkarmazsa bir zaman sonra bu iş önüne geçilmez bir durum alır. Birisinin sesini çıkarması gerekiyordu. Belki benim annem şu an olayı hafif atlattı ama daha kötü sonuçlar da doğurabilirdi" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2012, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8