Bursa'daki tehlikeli provokasyon kamerada

Bursa'da BDP'li grubun cezaevindeki açlık grevlerine destek amacıyla başlattığı yürüyüşün ardından mahallede iki grup arasında yaşanan ge

Bursa'daki tehlikeli provokasyon kamerada
Bursa'da BDP'li grubun cezaevindeki açlık grevlerine destek amacıyla başlattığı yürüyüşün ardından mahallede iki grup arasında yaşanan gerginliğin görüntüleri, MOBESE kamerasına yansıdı.

Bayramın dördüncü günü Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesi Ulus Mahallesi'ndeki ilçe binasından yürüyüşe geçen BDP'li grup, Yavuzselim Mahallesi'ne geldiğinde öfkeli bir grubun tepkisiyle karşılaşmıştı. İki grup arasında taşlı kovalamaca yaşanmış, çoğunluğu Erzurumlu öfkeli kalabalık BDP'lilerin yürüyüşünü dağıtmıştı. Polisin müdahale ettiği olaylarda yaralananlar da olmuştu.

Önceki gün yaşanan gerginlik dün gece de devam etti. Ulus Mahallesi'nde yaşanan arbede ve olaylar, bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından görüntülendi. Görüntülerde önce öfkeli Yavuzselim sakinleri BDP binasına doğru ellerinde sopa ve baltalarla yürüyor ancak kısa süre sonra geriye doğru kaçıyor. Kısa süre sonra da ellerinde taşlar ve yüzlerinde maske olan bir grubun onları kovaladığı görülüyor. Çevik kuvvet ekipleri ise elektrikleri keserek iki tarafı da su ve gaz bombası ile dağıtmayı başarıyor.

Olaylarda yaralananların olduğu belirtilirken, bölgedeki vatandaşlar, Kürt ve Türk mahalle sakinlerinin 40 yıldır bir arada huzur içinde yaşadığını, ilk kez böyle bir olayın cereyan ettiğini ifade ederken, kimsenin provokasyona gelmemesi gerektiğini kaydetti. Bazı hemşehri dernekleri ile sivil toplum örgütleri de sağduyu açıklaması yaptı.

Ulus Mahallesi'nde oturan şehit ablası Seviye Algan, dün gece yaşanan olaylar sebebiyle evlerine giremediğini ifade ederek, "Bugün çocuğumun birlikte büyüdüğü arkadaşı beni tehdit etti. 'Bu mahalleden gideceksiniz' diyor. Ben bu mahallede büyüdüm. Hiçbir yere gitmeyeceğim. 40 yıldır birbiriyle iç içe yaşayan kişileri provoke ederek kırdırmaya çalışıyorlar. En acısı da bu" dedi.

Yavuzselim Mahalle Muhtarı Aslan Ali Yıldız, olayların bu kadar büyümesini istemediklerini kaydederek herkesi sağduyuya çağırdı.

Öte yandan mahallede çatışmanın izleri ise silindi. Yakılan ve hasar araç gören hasarlar kaldırılırken, camları kırılan esnaf ise zararlarını kendileri karşıladı.
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2012, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8