Bursalı çiftçileri dolu vurdu

 Yenişehir'de etkili olan dolu, 30 bin dönümlük ekili ve dikili alanda zarara neden oldu. Dolu, özellikle kırsal mahallelerde

Bursalı çiftçileri dolu vurdu

 Yenişehir'de etkili olan dolu, 30 bin dönümlük ekili ve dikili alanda zarara neden oldu.


Dolu, özellikle kırsal mahallelerde etkili olurken, ayçiçeği, biber, domates, mısır, buğday, fasulye tarlaları ile meyve ağaçları büyük zarar gördü.

Çiftçileri ziyaret eden Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, doludan zarar gören üreticilerin İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğüne dilekçeyle başvurmalarını istedi.

Aktaş, Yenişehir'in yaklaşık 520 bin dönümlük tarım arazisine sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Dolu, yaklaşık 30 bin dönümlük tarım arazisinde zarar meydana getirdi. Bakanlar Kurulu'nun 20 Haziran'da yayımladığı borç erteleme genelgesi tarafımıza ulaştı. Dolu nedeniyle zarar gören çiftçilerimizin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne dilekçelerini vermelerini istiyoruz. Sübvansiyonlu kredi kullanan çiftçilerimiz bu uygulamadan faydalanabilir. Ayrıca devletimizin yapacağı nakdi yardımla mağduriyetimiz biraz azalır."

Marmaracık Mahallesi Muhtarı Mithat Arı ise sadece mahallelerinde 12 bin dönüm arazinin zarar gördüğünü dile getirerek, yetkililerden yardım beklediklerini bildirdi.

Öte yandan, bölgedeki hasar tespit çalışmalarının da sürdüğü öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24