Bursalı çocuk giyim sektörü Afrika'ya açılıyor.

BURSALI BEBE VE ÇOCUK KONFEKSİYONU SEKTÖRÜ GÜNEY AFRİKA’YA AÇILIYOR. (İHA/BURSA-İHA)

Bursalı çocuk giyim sektörü  Afrika'ya açılıyor.
 Bursalı bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörü Güney Afrika’ya açılıyor. 
Türkiye’nin en çok Ur-Ge projesi yürüten odası olan BTSO, Bursalı firmaların ihracatlarını artırarak yeni pazarlara açılmasına öncülük etmeye devam ediyor. Türkiye’de bebe ve çocuk konfeksiyonu üretimin yüzde 80’ine yakınını tek başına karşılayan Bursalı firmalar, Ur-Ge Projesi kapsamında dünya pazarlarını yakından inceliyor. Ekonomi Bakanlığı’nın da destekleriyle Ur-Ge projesi kapsamında ilk olarak Ekim 2015’te ABD’de Children’s Club Fuarını inceleyen sektör temsilcilerinin yeni hedef pazarı ise dünya ekonomisinin yükselen yıldız ülkelerinden Güney Afrika cumhuriyeti oldu.

 

 

 

 
“Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Sektörü’nün Bursa’dan Dünyaya Açılımı” konulu Ur-Ge projesine üye firmalar, projenin ihtiyaç analizinde belirlenen hedef ülkelerde yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti’ni mercek altına aldı. Programa BTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Kuş, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gürses, BTSO Meclis Başkan Vekili Mesut Okyay, BEKSİAD Başkanı Halil Atalay, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses ve beraberindeki 45 kişilik bir heyet katıldı.
BTSO heyeti, Cape Town’da bebek ve çocuk giyim mağazalarını ziyaret ederek, Güney Afrika pazarında en çok tercih edilen ürünleri inceledi. Güney Afrika programı kapsamında Bursalı firmalar, Cape Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Pretoria Ticaret Müşavirliği işbirliği ikili görüşmeleri gerçekleştirdi. Güney Afrika’da en etkin zincir mağazaların satın alma yetkililerinin de katıldığı görüşmeler ile iki ülke iş dünyası temsilcileri işbirliği platformlarını kurma imkanı yakaladı.
BTSO üyeleri, program çerçevesinde Johannesburg şehrinde düzenlenen Mama Magic Bebek Giyim ve Bebek İhtiyaçları Fuarı’na da katıldı. Ur-Ge’nin ortak markası olan ‘Juniokids’ ismi ile açılan stantta Bursa’daki bebek ve çocuk giyim üretiminin ve üreticilerinin tanıtımı da yapıldı. Heyet ayrıca, Türkiye Pretoria Ticaret Ataşesi Hakan Karabalık’ın da katılımıyla Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti.
GÜNEY AFRİKA’DAKİ BURSALI YATIRIMCIYA ZİYARET
Tülteks firmasının sahibi Bursalı başarılı işadamı Adnan Erciyas’ın Johannesburg’daki firmasını ziyaret eden BTSO heyeti, firmanın çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Bursa iş dünyası temsilcileri, gala programında da Türkiye Cumhuriyeti Güney Afrika Büyükelçisi Kaan Esener ve Türkiye Güney Afrika Ticaret Ataşesi Hakan Karabalık ile de bir araya geldi.
BTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Kuş, Bursa bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörünün dünya standartlarının üzerinde üretim kalitesine sahip olduğunu söyledi. Güney Afrika programında Bursalı firmaların önemli alıcılarla iş bağlantıları kurma imkanı yakaladığını belirten İsmail Kuş, “BTSO olarak firmalarımızın önünü açmaya ve dünyaya açılmasını sağlamaya devam ediyoruz. Güney Afrika programı ile üyelerimiz, bu pazarı yakından tanıma, ürünlerini pazarlama fırsatı yakaladı. Firmalarımız ikili iş görüşmelerinde ciddi alım heyetleriyle buluştu. Programın Bursa’mıza yeni fırsatlar sunacağına inanıyor, katılan tüm firmalara teşekkür ediyorum” dedi.
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gürses, BTSO liderliğinde yürütülen Ur-Ge projeleri ile firmaların ihracat potansiyelini artırarak, yurt dışı pazarlarına açılmalarına imkan sağladıklarını belirterek, “BTSO olarak sektörlerimizin ihracatını güçlendirmeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.
BURSA’NIN KALİTESİNE HAYRAN KALDILAR
BEKSİAD Başkanı Halil Atalay, BTSO öncülüğünde gerçekleştirilen Ur-Ge projesinin sektör temsilcilerine ufuk kazandırdığını ifade ederek, “Güney Afrika programımızda Bursa’mızın üretim kalitesini sunma imkanı yakaladık. Güney Afrikalı firmalar da Bursa’nın markasına hayran kaldı. Firmalarımız yüzde 100 memnun ayrılarak Bursa’ya döndü. Ağırlıklı olarak Çin ve Hindistan menşeili ürünlerinin hakim olduğu bu pazarda Bursa’mızın söz sahibi olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24