Bursa'nın koca yürekli minikleri 

Bursa'da, isimlerinin baş harfleri kullanarak kendilerine "Nane Çocukları" adını veren 5 çocuk, yaşadıkları mahallede açtıkları stantta

Bursa'nın koca yürekli minikleri 

Bursa'da, isimlerinin baş harfleri kullanarak kendilerine "Nane Çocukları" adını veren 5 çocuk, yaşadıkları mahallede açtıkları stantta eski oyuncaklarını satarak elde edecekleri geliri Lösemili Çocuklar Vakfına (LÖSEV) bağışlamayı hedefliyor.


Merkez Nilüfer ilçesi 23 Nisan Mahallesi'nde oturan Naz Mert (10), Aslı İstek (6), Nil Mert (8), Elif Ece Balıkçılar (8) ve Çağla Akın (10), evde oynadıkları sırada eski oyuncaklarını nasıl değerlendirecekleri üzerinde konuşurken bir proje geliştirdi. Eski oyuncakları satıp elde ettikleri geliri LÖSEV'e bağışlama kararı veren çocuklar, konuyu açtıkları ailelerinden de destek gördü. Kendilerine isimlerinin baş harflerini kullanarak oluşturdukları "Nane Çocukları" adını vererek oturdukları sitenin önüne stant kuran çocuklar, oyuncaklarını satışa çıkardı.


FİYATININ ÜZERİNDE ÖDEME YAPIYORLAR


Haftanın belirli günlerinde stant açan çocuklar, oyuncaklarını 1 ila 20 lira arasında değişen fiyatlardan satarken birçok yetişkin, fiyatının üzerinde ödeme yaparak bu projeye destek veriyor. Çocuklar ayrıca stant yanına kurdukları trambolinde 2 lira karşılığında yaşıtlarına oynama imkanı sunuyor. Çocuklardan Elif Ece Balıkçılar, yaptığı açıklamada, bazı günler stant açarak oyuncaklarını sattıklarını söyledi. Oyuncak satışından elde ettikleri parayı sadece LÖSEV'e bağışlamayı düşündüklerini anlatan Balıkçılar, "Çok güzel ilgi gösteriyorlar. Hepsi bizim eski oyuncaklarımız. Satışlar güzel olunca oynadığımız oyuncakları da satmaya karar verdik. Bizim grubumuzdan olmayan arkadaşlarımız da oyuncaklarını bize getirmeye başladı. Yetişkinler bile bize oyuncak getiriyor. Bu yüzden çok mutluyuz. Ailelerimiz de bize hep destek veriyor." diye konuştu. Naz Mert de eski oyuncakları satarak bağışta bulunacaklarını belirterek, "Lösemili çocukların tedavi için bu paraya daha çok ihtiyaçları olduğunu düşündük. O yüzden biz elde ettiğimiz paraları lösemili çocuklara vereceğiz. Bazı yardımsever kişiler de getirip bize oyuncak bağışlıyor." şeklinde konuştu.

 


"İNŞALLAH HEDEFLERİNE ULAŞIRLAR"


Mahalle sakinlerinden Ayşegül Arık, çocuklara destek amaçlı gelip buradan oyuncak aldığını dile getirdi. Çocukların bu yaşta bu tür bir işe girişmelerinin çok güzel olduğunu belirten Arık, "Biz de alışveriş yapıp katkıda bulunmak istedik. İnşallah hedeflerine ulaşırlar. Biz iki anahtarlık ve basketbol topu aldık. Ailelerini ve çocukları bu işten dolayı tebrik ediyorum." diye konuştu. Çocuklardan oyuncak satın alan Janserey Şamuk da bu projeyi sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Kendilerinin de hem oyuncak satın alıp hem de oyuncak bağışında bulunduklarını aktaran Şamuk, "Çocuklara her zaman destek vermeye hazırız. Herkesin gelip burada alışveriş yapması gerekiyor." dedi. (AA)
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24