Celal Sönmez'i kim koruyor?

BTSO eski Başkanı ve Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, oda başkanlığı döneminde hakkında açılan soruşturmanın kap

Celal Sönmez'i kim koruyor?

BTSO eski Başkanı ve Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, oda başkanlığı döneminde hakkında açılan soruşturmanın kapatılması için Ataevler’de faaliyet gösteren kız öğrenci yurdunu satın alarak FETÖ’ye bağışladı. FETÖ  soruşturması kapsamında gözaltına alınarak sorgulanan ve daha sonra serbest bırakılan Sönmez’le ilgili dosya halen görülmeyi bekliyor. FETÖ iddianamesine yansıyan Sönmez-FETÖ ilişkisine rağmen dosyanın ortalarda olmaması, “Birileri Celal Sönmez’i koruyor” iddialarını akıllara getiriyor.


Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan 2011/11972 dosya numaralı davanın sonucunda, dolandırıcılık literatüründe “silkelemek” olarak tanımlanan yöntemle Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez’in cemaate yakın öğrenci birliğine yurt bağışlaması sağlandı. Siyasi görüşünün sosyal demokrat olduğu bilinen ve daha evvel İslami vakıf ve kurumlara hiçbir bağış yapmayan Celal Sönmez davanın kapatılması için, Ali Karasu’nun Ataevler’deki Basın Kültür Sarayı binası yapımından elde ettiği yurt binasını satın alarak başsavcı vekilinin de desteği ile Fetullah Gülen’e yakın birliğe bağışladı.

KARASU, İFADESİNDE ANLATIYOR


Celal Sönmez’in yurt satın alarak FETÖ’ye bağışlaması Bursa iddianamesinde de yer alıyor. İddianamede iş adamı Ali Karasu verdiği ifade de yurt satışıyla ilgili şunları söylüyor: “(…) anlaştığımız husus üzerine de 30/06/2012 tarihinde fiilen yurdu Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı’na teslim ettim. 8 ay süren ödemeler bittikten sonra da söz konusu taşınmazın tapusunu adı geçen vakfa oğlum aracılığıyla devrettim. Celal Sönmez’in söz konusu yurdun satışına karşılık verdiği 2.000.000 TL’yi Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı’nın hesabına aylık 250.000 TL şeklinde yatırdı, söz konusu vakıfta yatırılan bu parayı benim hesabıma aktardı. Söz konusu yurdun alımına karşılık olan tutarı neden Celal Sönmez’in verdiği konusunda bire bir, bir bilgiye sahip değilim. Ancak ilerleyen günlerde Celal Sönmez’in söz konusu yurdu BTSO ile ilgili yürütülen bir soruşturma dosyası ile alakalı satın alarak Gülen cemaatine bağış ettiği, buna karşılık Celal Sönmez’in bu dosyadan beraat ettiği, Bursa eski valisi Şahabettin Harput’un da Celal Sönmez’in beraat etmesine aracılık ettiği şeklinde söylentiler vardı (…)”

TEFTİŞ RAPORUNDA YER ALAN İDDİALAR NELERDİ?


Dosyada bahsi geçen usulsüzlükler arasında atık su arıtılmasında kullanılan bakteri alımı da geçiyor. Celal Sönmez’in görev süresince bu alımların tek firma üzerinden yapılıyor, nedeni sorulduğunda bakterinin alternatifsiz bir madde olduğu söyleniyor. Oysa araştırma yapıldığında tonu 650 TL’den alınan bakterinin tonu 350 TL’ye bulunabildiği görülüyor. BTSO ve Bursa OSM Yönetim Kurulu üyesi olan Ali Uğur’un fabrikasında kaçak inşaat olması da dosyada yer alan başka usulsüzlük. Araştırmada, BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker’in de 17 ayrı şirkette Başkanlık ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptığı için TOBB Kanununa göre Meclis Başkanının odanın diğer organlarında görev almasının da mevzuata aykırı olduğu yazıyor.

BTSO’nun son 10 yılda emniyet ve jandarmaya hibe ettiği yaklaşık 50 aracın ve BTSO Meclis üyelerine dağıtılan diz üstü bilgisayarların Celal Sönmez’e ait şirketlerden yapılmış olduğu iddiası dikkat çekiyor. Raporda, BTSO iştiraki olan BUSEB’in oda tarafından alım yapılmaması kararlaştırılan hisseleri de Celal Sönmez ve Mahmut Yılmaz’ın topladığı iddia ediliyor.


BOZBEY ARACILIĞIYLA YURT BAĞIŞLANDI


Soruşturulması yapılmış bu olay başsavcı vekilinin devreye girmesi ve talimat vermesi ile operasyon yarıda kesilmişti. Bu soruşturma sonucunda dava açılmaması için Celal Sönmez, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in tavsiyesi ve araya girmesi ile Ali Karasu’nun sahibi olduğu yurdu satın almıştı. Sönmez, Gazeteciler Cemiyeti binasının yapımından elde edilen öğrenci yurdunu başsavcı vekilinin de desteği ile Fetullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen bir öğrenci birliğine bağışladı. Hakkında yargılama ve dava açılmaması şartıyla yurdu bağışlayan Celal Sönmez’in daha evvel İslami temellere dayandırılan herhangi bir STK ya da kuruluşa destek vermediği, bağış yapmadığı biliniyor.

SÖNMEZ KORUNUYOR MU?


Darbe girişiminin ardından iki oğluyla birlikte gözaltına alınarak sorgulanan ve Bursa iddianamesine giren Celal Sönmez hakkındaki dosya bugüne kadar işleme konulmadı. FETÖ ile olan ilişkisi Bursa iddianamesinde şahitlerin ifadeleriyle ve kendi anlatımlarıyla yer alan Sönmez’in gerek örgüte yurt bağışı gerekle örgütle ilişkilerinin belirlenmesine rağmen dosyasının işleme konulmaması ve bekletilmesi akıllara “Sönmez, birileri tarafından korunuyor mu?” sorusunu getiriyor. Örgütün bankasına para yatıran bir çok insan yargılanırken; örgüte yurt bağışlayıp, toplantılarına katılan Sönmez’le ilgili ne yapılacağını kamuoyu merak ediyor.

-Fetih BAĞCI
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24