Cep telefonunuz klonlanmış olabilir...

Yurt dışından getirdikleri kaçak telefonlara Türkiye’de faturalı telefonların IMEI numarasını kopyalayan telefoncular vatandaşı mağdur edi

Cep telefonunuz klonlanmış olabilir...
Yurt dışından getirdikleri kaçak telefonlara Türkiye’de faturalı telefonların IMEI numarasını kopyalayan telefoncular vatandaşı mağdur ediyor. Uzmanlar ise vatandaşların telefon faturalarını kaybetmemesini öneriyor.

Yurt dışından yasal olmayan yöntemlerle Türkiye’ye ucuz cep telefonları getiren şahıslar, telefonu kullanılabilir hale getirmek için Türkiye’de faturasıyla satılan cep telefonlarının IMEI numarasını kopyalıyor. Yasal olarak aldığı cep telefonuna bir süre sonra, “Cep telefonunuzun IMEI numarası klonlandığı için telefonunuz 30 gün içinde kapanacak” uyarısı gelen vatandaş neye uğradığını şaşırıyor. Uzmanlar, cep telefonlarının ana bayilerden alınmasını ve telefonun faturalı olmasına dikkat etmelerini gerektiğini söylüyor.

Bursa’da yaşayan İlkay Çolakoğlu, 7 yıl önce aldığı cep telefonuna gelen mesaj telefonun klonladığını ve 30 gün içerisinde kapanacağı, satın aldığı yere başvurması gerektiğini öğrendi. Çolakoğlu soluğu telefonu satın aldığı bayide aldı.

Bu gibi şahısların piyasada çoğaldığını belirten telefon bayisi Mustafa Seymen, kullanılmamış, kutusunda ve garantili telefon sattıklarını, klonlama mağduru olan vatandaşların faturasıyla beraber geldiklerinde sorunlarının çözüldüğünü söyledi.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2012, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24