CHP'nin içinde 2.FETÖ vak'ası

CHP Bursa örgütünde kısa bir süre önce gençlik kolları başkanının FETÖ’den tutuklanmasının ardından ikinci şok yaşanıyor. Bursa’da

CHP'nin içinde 2.FETÖ vak'ası
CHP Bursa örgütünde kısa bir süre önce gençlik kolları başkanının FETÖ’den tutuklanmasının ardından ikinci şok yaşanıyor. Bursa’da terör örgütü FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında daha önce KHK ile kapatılıp Ağustos 2017’de yine KHK ile yeniden açılan Özel Mavi Deniz Anadolu Lisesi’nin sahibi İnanç Düzgün gözaltına alındı.

Öte yandan kamuoyu tarafından Düzgün’ün hangi AK Partililerle temas kurarak okulun açılmasını sağladığı merak ediliyor. İnanç Düzgün’ün eşi Mine Düzgün’ün AK Parti Kırşehir eski milletvekili H.T.’nin akrabası olduğu, o ismin devreye girdiği ve Bursa İl Yönetimi’ni de ikna ettiği iddia edildi.

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Özel Mavi Deniz Anadolu Lisesi sahibi İnanç Düzgün, eşi Mine Düzgün ve okul müdürü gözaltına alındı.  Örgüte yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde daha önce FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu iddiasıyla 22 Temmuz 2016’da yayımlanan 667 sayılı KHK ile kapatılan Özel Mavi Deniz Anadolu Lisesi, Eylül 2017 tarihinde yine 673 sayılı KHK ile yeniden açıldı. Nilüfer’e bağlı Odunluk Mahallesi'ndeki Özel Mavi Deniz Anadolu Lisesi'nin sahibi İnanç Düzgün, eşi ve aynı zamanda ortağı Mine Düzgün ile okul müdürü S.K. hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bunun üzerine harekete geçen Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, şüphelilere ait adreslere operasyon düzenleyerek gözaltı uygulaması yaptı.

POLİS, OKULU DİDİK DİDİK ARADI

Polis, Özel Mavi Deniz Anadolu Lisesi'nde de arama ve inceleme başlattı. Gözaltına alınan okul sahibi İnanç Düzgün erken saatlerde okula getirildi. Okula gelen ekipler bazı belge ve evraklar ile bilgisayar hard disklerinin kopyalarını aldı. Okulun bazı öğretmenleri hakkında da "Bylock"u kullandıkları iddiasıyla işlem yapıldığı bildirildi.

FETÖ PARA AKTARDI

Özel Mavi Deniz Anadolu Lisesi’ne kapatılan bazı FETÖ okullarından zaman zaman para aktarıldığı, örgütün okullarındaki öğretmen ve öğrencilerin söz konusu okula yönlendirildiği öğrenildi. Kapatılan Işıklar Askeri Lisesi öğrencilerinin büyük kısmının da örgüt tarafından bu okula yönlendirildiği ifade ediliyor.

KARACA’NIN LİSTESİNE GİRDİ

İnanç Düzgün’ün bir kaç ay önce CHP’ye üye olduğu bildirilirken, 2 hafta önce yapılan CHP İl Kongresi’nde seçimi kaybeden İsmet Karaca’nın listesinden il yönetim kuruluna aday oldu. Özel Mavi Deniz Anadolu Lisesi’nin KHK ile kapatıldıktan sonra yeniden açılması için CHP Bursa Milletvekilleri NurhayatAltaca Kayışoğlu, Ceyhun İrgil ve Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’ın okulun yeniden açılması için büyük mücadele verdiği ifade ediliyor.

AK PARTİ’DE KİM YOL VERDİ?

Öte yandan operasyonun ardından kamuoyu gündeminde okulun yeniden açılması için AK Parti’den kimin aracı olduğu sorusu akıllara düştü. KHK ile kapatılan bir okulun AK Parti Bursa yönetimi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayı olmadan yeniden açılmasının mümkün olmadığı dillendirilirken, dönemin AK Parti İl Yönetimi ve Milli Eğitim’in bu açılışa neden sessiz kaldığı ise gizemini koruyor. Öte yandan iddiaya göre AK Parti Kırşehir eski milletvekili H.T.’nin, İnanç Düzgün’ün eşi Mine Düzgün’ün akrabası olduğu ve o milletvekilinin devreye girerek okulun yeniden açılmasında rol oynadı.  Kamuoyu şimdi AK Parti’de bu okulun yeniden açılmasıyla ilgili rol oynayan isimlerin kim olduğunu merak ediyor.

DÜZGÜN’DEN DERSHANE PAYLAŞIMLARI

FETÖ’den gözaltına alınan Düzgün’ün dershanelerin kapatılması sürecinde Özel Dershaneler Birliği’nin (ÖZ-DE-BİR)Bursa Temsilciliğini yaptığı bildirilirken, o dönemde dershanelerin kapatılmasına karşı birçok tweet attığı dikkatlerden kaçmadı.

(Fetih BAĞCI)

//sehirmedya.com/bursa-bolge/bursada-fetoden-gozaltina-alinan-okulun-sahibi-ve-esi-adliyeye-sevk-edildi/

 
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2018, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24