Çikolatanın tadı kaçtı

  Nestle’nin Karacabey fabrikasında, yılbaşından bu yana devam eden sözleşme anlaşma sağlanamayınca işçi greve çıktı. 2015 yıl

Çikolatanın tadı kaçtı

 

Nestle’nin Karacabey fabrikasında, yılbaşından bu yana devam eden sözleşme anlaşma sağlanamayınca işçi greve çıktı. 2015 yılında 700 milyon dolar olan cirosunu bu yıl 100 milyon dolar daha arttırmayı hedefleyen Nestle, 7 yıllık işçisine ise sadece 1647 lira ücret veriyor.

 

Türkiye'de her yıl ortalama yüzde 15 büyüyen ve geçen yıl cirosunu 700 milyon dolara ulaştıran Nestle Türkiye, 2016'da ciro hedefini 800 milyon dolara yükseltti. Firma bu yıl 550 milyon liralık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Nestle hızlı adımlarla sırtına bastığı işçilerin üzerinden büyürken, işçisinin taleplerine de sırtını dönmüş durumda. Yılbaşından beri işçinin istediği zamma yanaşmayan Nestle, kendi dayattığı şartlarla sözleşme imzalanmasını istiyor. 7 yıllık bir işçinin brüt 1647 lira maaş aldığı fabrikanın, yaklaşık bin 700 çalışanı var. Bu ciroları hedefleyen ve ulaşan bir firmanın, işçisine yönelik tutumu ise çalışanların huzur ve işgücüne büyük sekte vurdu.

ANLAŞMA OLMADI, GREV BAŞLADI

Karacabey’de çikolata, kahve ve su üretiminin yapıldığı Nestle Fabrikası’nın önünde dün sabah erken saatlerde toplanan işçiler, çeşitli sloganlar attı. Daha sonra grup adına açıklamalarda bulunan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türker, yaklaşık 900 "mavi yaka" çalışanın sendika üyesi olduğunu söyledi. İşçiler adına yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin yılbaşında başladığını belirten Türker, "Süreç, 4-5 aydır devam ediyor. Bunun bir yasal prosedürü ve zamanı var. Bu görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması üzerine arabulucuya gidildi. Orada da uzlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı" diye konuştu.

[caption id="attachment_135470" align="aligncenter" width="960"]Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Nestle fabrikasında, yılbaşından bu yana devam eden sözleşme görüşmelerinde, taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı gerekçesiyle işçiler, greve başladı. Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Nestle fabrikasında, yılbaşından bu yana devam eden sözleşme görüşmelerinde, taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı gerekçesiyle işçiler, greve başladı.[/caption]

GREV KANUNA UYGUN ŞEKİLDE BAŞLADI

Türker, yasal olarak başladıkları grevin ilk gününde olduklarına işaret ederek, şunları kaydetti: "Umuyorum uzlaşma en kısa zamanda sağlanır. Şuanda fabrikada üretim durdu. Bakım için, yasal sorumluluk gereği içeride kalması gereken belli sayıda işçi arkadaş var. Onların dışında bütün arkadaşlar, dışarıda ve greve katılmış durumda. Bizim talebimiz, 600 lira seyyanen ücret artışıydı. İşveren, çok düşük bir teklifle geldi ve bir ortak nokta bulunamadı. Tabii bu demek değildir ki grev, uzun süre devam edecek. Bu görüşmeler, grev başlamış olsa bile her an gerçekleşebilir ve her an bir uzlaşma noktası bulunabilir."  Konuşmanın ardından işçiler, fabrikanın duvarına "Bu iş yerinde grev vardır" yazılı afişi astı ardından da hep birlikte halay çekti.

İŞÇİLER NE İSTİYOR?

Nestle Gıda ile Tek Gıda İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşme görüşmelerinde işçiler, esnek çalışmanın kaldırılarak tüm işçilerin kadroya alınmasını istiyor.  Zorunlu fazla mesai uygulamalarına son verilmesini isteyen Tek Gıda-İş, ortalama 7 yıllık çalışan bir işçinin brüt 1647 TL olan maaşına 1 yıl için seyyanen 555 TL, her kıdem yılı için de 20 TL, 2. yıl içinse enflasyon üzerine 5 puan zam istiyor.  Tek Gıda İş Sendikası çalışanların arasında barışın bozulmaması ve ücrette adaletsizlik yaşanmaması için kademeli zammı reddediyor.

NESTLE KADEMELİ ZAM ÖNERDİ

Nestle işvereni ise 0-5 yıla kadar kıdemi olan işçi için 100 TL zam, her kıdem yılı için artı 8 TL, 6-10 yıla kadar 175 TL zam, her kıdem yılı için ise artı 16 TL. 11 yıl ve üzeri işçiler için ise 200 TL zam, her kıdem yılı için de artı 16 TL öneriyor.

 

----------------------

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 00:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24