Çocukların sırt çantası ağırlığına dikkat! Bu hastalığa yol açıyor

Çocukların okul döneminde kullandıkları sırt çantaları olması gerekenden daha ağır ise omurga sağlığı için büyük tehdit oluşturuy

Çocukların sırt çantası ağırlığına dikkat! Bu hastalığa yol açıyor

Çocukların okul döneminde kullandıkları sırt çantaları olması gerekenden daha ağır ise omurga sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor. Çocukların kemiklerinin narin olduğunu, bu nedenle aşırı yüklenmenin omurgaya zarar vereceğini belirten Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Op. Dr. Ali Otuzbir omurga sağlığı için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.


Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Ali Otuzbir, daha çok ilerleyen yaşlarda omurga bölgesinde eğrilik görüldüğünü ancak gelişim çağındaki çocuklarda da okul hayatında kullandıkları ağır çantalar nedeniyle, bu rahatsızlığın ortaya çıkabileceğini söyledi. Fazla ağırlığa sahip olan sırt çantalarının çocukların omurgasına zarar verdiğini belirten Otuzbir, “Okul çantası öğrencinin sırtında ve omurgasında ağrıya neden olmayacak ağırlıkta olmalı. Çünkü ağır çantalar, duruş bozukluğuna ve buna bağlı olarak da omurga yapısının bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle, ebeveynlerin çanta konusunda hassas davranması gerekiyor” dedi. Otuzbir, çocukların kemiklerinin narin olduğunu ve bu nedenle aşırı yüklenmenin omurgaya zarar vereceğini belirterek, çantanın uzun süre taşınmaması gerektiğine dikkat çekti.


Öğrencinin taşıyacağı çantanın ağırlığına dikkat edilmeli


Omurgada meydana gelen eğriliğin, akciğer kapasitesinin azalmasına neden olacağını ve kişinin nefes almada sıkıntı yaşayacağını dile getiren Otuzbir, “Öğrencinin taşıyacağı sırt çantasının ağırlığı, vücut ağırlığının yüzde 15’inden fazla olmamalıdır. Çünkü ilerleyen zamanla birlikte omurga eğriliği, çocuğun kambur durmasına da neden olacaktır. Ayrıca küçük yaşlarda sürekli ağır çanta taşımak zorunda kalan çocuğun, ilerleyen yıllarda kronikleşen kemik ağrısı ve şekil bozuklukları ile karşılaşma olasılığı oldukça yüksektir” diye konuştu.


Diğer yandan okul çağındaki çocukların birçoğunda bel ağrısı şikayetinin de görülebildiğini ifade eden Otuzbir, gelişim çağındaki çocuklar için uygun olmayan çanta seçiminin, ilerleyen yaşlarda kalıcı sağlık problemlerine yol açacağını kaydetti.


Kamburluğa yol açabilir


Fazla ağır çantanın sırt ve bel ağrısı, yürüyüş bozukluğu, kambur olma durumu gibi birtakım olumsuzluklara yol açabildiğini belirten Op. Dr. Ali Otuzbir, “Ebeveynler bu konuya dikkat etmeli. Unutulmamalı ki, omurga sağlığı büyük önem taşıyor. Omurganın korunması özellikle beden dengesi açısından oldukça önemli. Bu nedenle askıları geniş şekilde doğru konumlandırılmış, sert olmayan çantalar tercih edilmeli. Ayrıca çocuklar askıyı tek taraflı değil, iki askıyı da takarak kullanmalı” dedi. (Bülten) 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24