Cuma namazı hutbesiz kılınır mı?

Bursa’nın İnegöl Müftüsü Bayram Canbey, İstaş-Kentaş Camii’nde geçen hafta imam olmaması sebebiyle cemaatten bir kişinin hutbe okumadan cuma nam

Cuma namazı hutbesiz kılınır mı?
Bursa’nın İnegöl Müftüsü Bayram Canbey, İstaş-Kentaş Camii’nde geçen hafta imam olmaması sebebiyle cemaatten bir kişinin hutbe okumadan cuma namazını kıldırmasını değerlendirdi.

 

Müftü Bayram Canbey, “İstaş Camii'nin görevlisine izin vermişiz, fakat yerine görevlendirme yaptığımız kişiye tebligat gitmemiş. Ondan kaynaklanan bir sıkıntı olmuş. Tabi o gün imam olmadığından dolayı cemaatten biri, sadece cuma namazının farzını kıldırmış. Cuma namazı hutbesiyle bir bütündür. Hutbe, cuma namazının edasının şartlarındandır. O şartlarından biri yerine gelmemiş, bundan dolayı cuma namazı olmamıştır” dedi.

Canbey, “Bunun telafisi var mıdır?” sorusuna ise, “Cuma namazının telafisi olmaz. Kazası da olmaz, gelmiş geçmiştir. Yapılacak fazla bir şey yok. O gün orada olan vatandaşlarımız öğle namazını kaza ederek telafi edebilirler, başka da yapacak bir şey yoktur” yanıtını verdi. Canbey, idari açıdan gereken soruşturmayı yaptıklarını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19