Depoda çürümekten kurtarılan hatlara muhteşem tamirat

Bursa’da depoda yıllardır bekletilen 150 yıllık iki hat, ahşap ustalarının maharetli elleriyle tekrar eski ihtişamına kavuştu. Hatlar, Yeşi

Depoda çürümekten kurtarılan hatlara muhteşem tamirat
Bursa’da depoda yıllardır bekletilen 150 yıllık iki hat, ahşap ustalarının maharetli elleriyle tekrar eski ihtişamına kavuştu. Hatlar, Yeşil Camii’nde ait oldukları yere tekrar asıldı. 

Yeşil Camii’nin restorasyonu esnasında depodan çıkan 150 yıllık iki hat tablosuna sahip çıkan 3 ahşap ustası, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden alınan izinle eseri eski görüntüsüne kavuşturmak için çalışmalara başladı. Yeşil Camii yanındaki Selçuk Antika'da yaklaşık 1 aylık restorasyon esnasında eserlerin üzerinde kalan atıklar, pislikler tortular birer birer alındı. Uzun süre depoda kaldığı için tahrip olan eserler için özel teknikler uygulandı. Hat tablolarındaki kurt delikleri kapatıldı. Tamirat esnasında yazılara el değmedi. Ahşap eksikleri tamamlanan iki esere ardından koruyucu cila sürüldü. Tekrar eski ihtişamına kavuşan hat tabloları, Yeşil Camii’dneki eski yerlerine tekrar yerleştirildi.

HATLARA DOKUNULMADAN TAMİR ETTİLER
Bursalı ahşap ustaları Emin Baraç, Selçuk Bircan ve Sedat Bircan tarafından eski görüntüsüne kavuşturulan eserler, çürümekten son anda kurtarılarak tarihi yapıya kazandırıldı. Eserin tamiratı hakkında bilgi veren Sedat Bircan, “Restorasyon esnasında bu eserler caminin depolarından çıktı. Önce temizlendi. Oldukça kirliydi ve eksiklikleri vardı. Ondan sonra hat olan kısımlara el değmeden bu tamiratı yaptık. Bu iş sabır istiyor. Yaklaşık 1 ay tamir süreci oldu. Depoya kaldırılan bu eserleri tamir etmek bize nasip oldu. Bu işi yapmanın hazzı farklı” dedi.
3 ahşap ustasının ellerinde tamirden geçirilen hatlar artık Yeşil Camii’nin duvarlarını süsleyecek. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildikten sonra eski ihtişamıyla kapılarını açan Yeşil Camii’ni gezen vatandaşlar ise, tarihi eserlere önem verilmesini takdirle karşıladıklarını vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2012, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8